GUS: nowych mieszkań jest o 3 proc. więcej niż przed rokiem

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
nowe mieszkaniaNowe mieszkania budowano nawet mimo trudności związanych z pandemią.
nowe mieszkaniaNowe mieszkania budowano nawet mimo trudności związanych z pandemią. Krystian Dobuszyński
Mimo pandemii w Polsce oddaje się do użytkowania wiele nowych mieszkań. Stale poprawiają się też warunki mieszkaniowe Polaków.

Według GUS nie ma powodów do obaw, że w najbliższym czasie na rynku zabraknie nowych mieszkań. W pierwszym półroczu 2020 r. nawet mimo pandemii oddano do użytkowania o 3 proc. więcej domów i mieszkań niż rok wcześniej. Główny Urząd Statystyczny podsumował też rok 2019, podkreślając, że warunki mieszkaniowe ludności stale się w Polsce poprawiają.

GUS: pandemia nie powstrzymała budowy nowych mieszkań

Choć pierwsze półrocze 2020 r. nie było łatwe z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, sektor budownictwa mieszkaniowego radził sobie dobrze. W całym kraju oddano do użytkowania 97 345 mieszkań, czyli o 3 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. (GUS w swoich statystykach ujmuje pod nazwą „mieszkania" zarówno mieszkania, jak i domy). Przeciętne mieszkanie miało za to metraż o 1,2 m kw. mniejszy niż przed rokiem.

Najwięcej nowych mieszkań oddano do użytkowania w województwach:

  • mazowieckim – 18,9 proc.,
  • wielkopolskim – 10,4 proc.,
  • dolnośląskim – 10,2 proc.

Zobacz: Tu praktycznie nie buduje się mieszkań i domów. Zaskakująca mapa Polski

Jeśli z kolei sprawdzić, ile nowych mieszkań przypada na 1000 mieszkańców, najmniej powodów do radości mieli mieszkańcy województw opolskiego (1,2), świętokrzyskiego (1,6) oraz podkarpackiego (1,7).

Najwięcej powstało w Polsce budynków o dwóch kondygnacjach (66,9 proc.). Na drugim miejscu znalazły się budynki o jednej kondygnacji (27,9 proc.), w tym domy jednorodzinne. Najwięcej lokali tradycyjnie oddali do użytkowania deweloperzy (64,6 proc.). Spadła za to o 1,4 proc. liczba mieszkań, które budowali inwestorzy indywidualni. Przeciętna budowa trwała z kolei o miesiąc krócej niż przed rokiem.

Warunki mieszkaniowe Polaków coraz lepsze

GUS opublikował także dane podsumowujące rok 2019. Według nich Polska powoli, ale stale powiększa swoje zasoby mieszkaniowe. W całym 2019 r. domów i mieszkań było w naszym kraju o 1,4 proc. więcej niż rok wcześniej. To oczywiście o wiele za mało, żeby nasycić głód mieszkań, jednak tendencja wzrostowa cieszy i tak. Jako ciekawostkę można podać, że liczba nowych lokali mieszkalnych w miastach wzrosła o 1,5 proc., a na wsi o 1,1 proc.

GUS: nowych mieszkań jest o 3 proc. więcej niż przed rokiem

Dostęp do instalacji w mieszkaniach i domach w 2019 r. Źródło: GUS

Dane GUS pokazują też powoli, lecz stale poprawiające się warunki mieszkaniowe w Polsce. Widać to zwłaszcza po tym, że coraz rzadziej zdarzają się domy i mieszkania pozbawione kanalizacji, łazienki czy toalety.

– W wodociąg wyposażonych było 96,9 proc. mieszkań, w ustęp – 93,9 proc., a w łazienkę – 91,7 proc. – czytamy w komunikacie GUS. – Instalacja gazowa natomiast podłączona była w co drugim mieszkaniu.

Choć dziś dostęp do łazienki czy bieżącej wody może nam się wydawać oczywistością, warto pamiętać, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu te statystyki wyglądały dużo mniej różowo.

Przeczytaj: Droższa budowa domu od 2021 roku. Winna norma WT 2021

Również w pierwszej połowie 2020 r. nie było powodów do narzekań na dostęp do instalacji sanitarno-technicznych: wszystkie nowe lokale mieszkalne były podłączone do kanalizacji i wodociągu. Za pozytywne z punktu widzenia ochrony środowiska można uznać również dane dotyczące źródeł ciepła w nowych budynkach.

– Do centralnej sieci grzewczej podłączonych było 39,1 proc. mieszkań, a pozostałe posiadały indywidualne centralne ogrzewanie (z tego 39,3 proc. wyposażonych było w kotły/piece na paliwo gazowe, 17,5 proc. w piece/kotły na paliwo stałe, a 4,1 proc. w pozostałe rodzaje ogrzewania) – podsumowuje GUS.

Sprawdź: Ogrzewanie podłogowe. Jakie najlepiej wybrać?

Sonda: Czy wiek emerytalny powinien zostać podwyższony?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie