Tu mieszkań i domów praktycznie się nie buduje. Zaskakująca mapa nowych inwestycji budowlanych w Polsce

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
domy i mieszkaniaBudowa mieszkań skupiona jest w Polsce głównie wokół największych miast. Jeśli chodzi o budowę domów, trudno wskazać podobne prawidłowości.
domy i mieszkaniaBudowa mieszkań skupiona jest w Polsce głównie wokół największych miast. Jeśli chodzi o budowę domów, trudno wskazać podobne prawidłowości. 123RF.com
W niektórych powiatach Polski buduje się obecnie mniej niż 20 nowych lokali mieszkalnych. Wbrew pozorom nie chodzi tylko o tzw. ścianę wschodnią.

Mieszkania i domy jednorodzinne powstają w Polsce jak grzyby po deszczu – tylko w lipcu 2020 r. oddano do użytkowania ponad 21,7 tys. nowych lokali. Poza największymi miastami buduje się jednak stosunkowo mało, a są i takie powiaty, gdzie łopaty wbiło w ziemię zaledwie kilka osób. Eksperci serwisu RynekPierwotny.pl przyjrzeli się danym GUS, żeby sprawdzić, gdzie buduje się najmniej.

Budowa domów i mieszkań w Polsce. Problemy nie tylko na ścianie wschodniej

Analitycy serwisu RynekPierwotny.pl cytowani przez money.pl przyjrzeli się danym Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącym budowy nowych domów i mieszkań w pierwszym półroczu 2020 r. Wyniki okazały się dosyć zaskakujące. Okazuje się, że wbrew temu, czego można by się spodziewać, liczba budowanych lokali jest niska nie tylko w województwach wschodnich.

Zobacz: Ile średnio trwa budowa domu? W których województwach najdłużej?

mapa domy i mieszkania

Liczba mieszkań i domów jednorodzinnych, których budowę rozpoczęto w pierwszym półroczu 2020 r. Źródło: dane GUS w opracowaniu RynekPierwotny.pl

Jeśli chodzi o budowę mieszkań, jest ona oczywiście skupiona w największych ośrodkach miejskich oraz w ich bezpośredniej bliskości. Jednak nie każde większe miasto może cieszyć się z nowych inwestycji. Już od wielu lat bardzo mało buduje się w okolicach:

  • Kielc,
  • Radomia.

Poza tymi dwoma miastami najsłabiej zabudowywane są przede wszystkim obszary przy wschodniej i północno-wschodniej granicy Polski. To tereny z przewagą rolnictwa, które dodatkowo od wielu dekad się wyludniają, nie dziwi więc niska liczba rozpoczynanych inwestycji budowlanych.

Co ciekawe, niewiele nowych domów i mieszkań powstaje także w kilku powiatach w woj. zachodniopomorskim, a także m.in. w Sopocie i Świnoujściu. W przypadku tych miejscowości znikomy ruch w budownictwie wynika przede wszystkim z ich specyfiki – to głównie kurorty ze stosunkowo małą liczbą stałych mieszkańców, którzy byliby zainteresowani budową domów czy lokali mieszkalnych. 

Warto podkreślić, że dane GUS zobrazowane na mapie nie pokazują niektórych zjawisk, np. osób z miast przeprowadzających się na wieś i remontujących stare domy. Nie należy więc traktować powyższej mapy jako narzędzia pokazującego obszary zastoju gospodarczego.

Gdzie nowych inwestycji budowlanych jest najmniej? Ranking powiatów i miast

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sporządzili ranking powiatów i miast na prawach powiatu, w których lokali mieszkalnych powstaje najmniej. Okazuje się, że można wskazać w Polsce aż 56 lokalizacji, w których od stycznia do czerwca 2020 r. rozpoczęto budowę mniej niż 50 domów oraz mieszkań. Na szczycie rankingu znalazły się:

  • pow. wałecki – 31 lokali mieszkalnych,
  • pow. prudnicki – 30 lokali mieszkalnych, 
  • pow. wąbrzeski – 30 lokali mieszkalnych, 
  • Chełm – 30 lokali mieszkalnych, 
  • Olsztyn – 29 lokali mieszkalnych, 
  • pow. słubicki – 28 lokali mieszkalnych, 
  • pow. łosicki – 28 lokali mieszkalnych, 
  • Jelenia Góra – 27 lokali mieszkalnych, 
  • pow. parczewski – 26 lokali mieszkalnych, 
  • pow. siemiatycki – 26 lokali mieszkalnych, 
  • pow. gołdapski – 25 lokali mieszkalnych, 
  • Piekary Śląskie – 23 lokale mieszkalne, 
  • pow. węgorzewski – 22 lokale mieszkalne , 
  • pow. świdwiński – 21 lokali mieszkalnych, 
  • pow. górowski – 21 lokali mieszkalnych, 
  • Sopot – 20 lokali mieszkalnych, 
  • pow. hrubieszowski – 20 lokali mieszkalnych, 
  • pow. łobeski – 16 lokali mieszkalnych, 
  • Świnoujście – 16 lokali mieszkalnych, 
  • Świętochłowice – 7 lokali mieszkalnych.

Sprawdź: Ceny mieszkań, sierpień 2020. Wciąż jest drożej niż przed rokiem

Zaskakują przede wszystkim wyniki Chełma i Olsztyna. Ponieważ jednak wykorzystano dane GUS obejmujące m.in. okres pandemii, można przypuszczać, że wyniki te są częściowo odzwierciedleniem m.in. problemów z załatwieniem formalności w urzędzie.

Domów jednorodzinnych buduje się w Polsce najwięcej

Niezależnie od rozkładu nowych inwestycji mieszkaniowych na mapie, warto podkreślić, że ogółem w naszym kraju buduje się dużo. Deweloperów nie wyhamowała zbytnio nawet pandemia – w lipcu 2020 r. liczba udzielonych im pozwoleń na budowę była tylko o niecałe 5 proc. niższa niż przed rokiem. W ostatnich latach nie brakowało też chętnych do budowy domów jednorodzinnych.

– W 2019 r. oddano do użytkowania w Polsce 85 708 nowych budynków mieszkalnych (o 8,1 proc. więcej niż rok wcześniej), z czego 96,6 proc. stanowiły budynki jednorodzinne – podaje raport GUS.

Jeśli chodzi o powiaty i miasta na prawach powiatu, w których buduje się obecnie najwięcej, zaskoczeń brak. Place budowy najliczniej powstają w okolicach Warszawy, a także Krakowa, Wrocławia, Poznania i Trójmiasta. Dobrze radzi sobie też powiat lubelski, który na mapie wyraźnie kontrastuje z rzadko zabudowywanymi powiatami położonymi nieco dalej na wschód.

Przeczytaj: Na mieszkania od gminy czeka się nawet 17 lat. Samorządy nie budują i nie remontują

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie