Tynk już się ze starych budynków sypał w Gorzowie wiele razy. Choćby z kamienic przy ul. Sikorskiego, Łokietka, Borowskiego, Mickiewicza czy Dąbrowskiego (za każdym razem opisywaliśmy to w ,,GL").Ale cegły?! Dlatego sygnał od naszej Czytelniczki brzmiał naprawdę alarmująco: - Przed kamienicą przy ul. Armii Polskiej 14 ktoś zostanie zabity. Kolejny raz leży dużo gruzu z roztrzaskanego elementu elewacji, odpadają całe cegły, całe gzymsy, kolejne wiszą na słowo honoru - napisała do nas.
O krok od tragedii
W sobotę byliśmy na miejscu. Na chodniku nie znaleźliśmy jednak nawet śladu gruzu czy tynku! - Bo uprzątnęli. Niech pan zerknie na jezdnię - poradził W. Gawlik. Leżały tam kawałki cegieł. Jeden mógłby bez trudu roztrzaskać głowę. A było ich około dziesięciu. - Spadło tego kilka razy więcej - powiedziała nam jedna z lokatorek. I - uwaga - cegły leciały z wielu metrów w całości. Na mniejsze części kruszyły się dopiero po upadku. A wszystko działo się w czwartek po południu. To cud, że nikt akurat tędy nie przechodził (na parterze budynku jest sklep).
- Urodziłem się w tej kamienicy w 1958 r. Nie pamiętam, by od tamtej pory był remont elewacji. Więc teraz sama odpada - wzruszał w sobotę ramionami pan Waldemar (staliśmy, dla bezpieczeństwa, osłonięci bramą kamienicy).
Problemy nie zaczęły się jednak teraz. Jak ustaliliśmy, już trzy lata temu Zakład Gospodarki Mieszkaniowej dostał sygnał o zagrożeniu. Wówczas to na chodnik przy Armii Polskiej 14 runął płat tynku, który spadł między przechodzącym mężczyzną, a jego córką. Wtedy administracja na szybko skuła niestabilne fragmenty elewacji.
Elewacja się sypie
W czym jest więc problem? Wystarczy spojrzeć. Elewacja sypie się nadal. Do tego mocno zniszczone balkony są obudowane cegłami. Z daleka widać, że trzymają się one raczej z przyzwyczajenia, a kolejne niebezpieczne sytuacje to kwestia czasu.
Natychmiast, choć to sobota, kontaktujemy się z dyr. Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Pawłem Jakubowskim. O zagrożeniu przy Armii Polskiej 14 dowiaduje się od nas. Bez wahania obiecuje: - Oznakujemy i zabezpieczymy to miejsce, by nikomu nie stała się krzywda. A w poniedziałek podejmiemy decyzję, co dalej. Najpewniej skończy się na dokładnym zbiciu wszystkich zagrażających ludziom fragmentów elewacji - powiedział nam w sobotę, na gorąco, dyrektor ZGM.
Kłopot w tym, że takie działania, choć skuteczne, to tylko półśrodek. ,,Oskubane"' z tynku kamienice wyglądają brzydko, jednak na remonty wszystkich nie ma pieniędzy. I choć przez ostatnie lata zakład i wspólnoty mieszkaniowe na remonty elewacji 259 budynków wydały razem ponad 22 mln zł, to ciągle jest to kropla w morzu potrzeb.
Wacława Dylewska, którą spotykamy na ul. Armii Polskiej, ale kilka kamienic dalej, podchodzi do sprawy inaczej. Jak mówi, ,,urodę budynków ma w poważaniu". - Wolę, żeby były brzydkie, ale by nic mi na głowę nie spadło. Jak jest daszek albo ostrzeżenie, to człowiek chociaż wie, że ma się mieć na baczności. Jak nic nie ma, to nawet nie wie, że przez łeb może dostać! - tłumaczy.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?