Chodzi o dwupokojowy lokal na pierwszym piętrze. Miasto przesiedliło tu dwie spokrewnione ze sobą rodziny z dziećmi z przeznaczonego do rozbiórki budynku przy ul. Koniawskiej. - Przez półtora roku wszystko było w porządku. A po pierwszej mroźnej zimie zaczął wyłazić grzyb na ścianach. Teraz to jest makabra - mówi przez łzy Agnieszka Kozieł.
Warto przeczytać: Przemarzanie ścian w domu: niebezpieczny problem. Jak go uniknąć
Dzieci chorują przez wilgoć
Z mężem i trójką dzieci zajmuje pokój po lewej stronie. A ten po prawej brat męża z żoną i dwójką dzieci. Po wizycie w ich mieszkaniu wróciliśmy zszokowani. Bo w rogu pokoju Koziełów grzyb zaczyna się przy podłodze i sięga sufitu. Pod oknami ściana jest do połowy czarna. U szwagra grzyb również zaatakował ściany. - Starszy synek choruje na astmę i przez tę wilgoć choroba się nasila. Młodszy też na drogi oddechowe ciągle zapada. Brakuje nam już pieniędzy na leki - mówi pani Agnieszka. Zrozpaczona jest też jej szwagierka Izabela Byczyńska. U niej grzyb najbardziej widać pod oknami. Pokazuje zwichrowane parapety, przez które woda wdziera się do pokoju. - Bo źle je wstawiono i jak popada, aż pod nimi chlupie! Wsadzili nas tutaj jak na minę i nic sobie z tego nie robią! - denerwuje się pani Iza.
Czytaj też: Usuwanie grzyba i pleśni ze ścian
W miniony wtorek mieszkanie odwiedzili pracownicy nadzoru budowlanego i ADM nr 4. Ale wyszło na to, że nie zamierzają im pomóc. - Bo grzyb nie stanowi zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa i życia - opowiada pani Agnieszka. Inspektor nadzoru budowlanego Adam Migdalczyk przyznaje, że przyczyną zawilgocenia może być - jak mówi - „duże zagęszczenie w mieszkaniu". Dlatego zobowiąże ADM do sprawdzenia, czy system wentylacji jest dostosowany do takiej liczby osób. - Zalecimy też administracji odgrzybienie. Bo jak tego nie zrobią, budynek popadnie w ruinę - tłumaczy Migdalczyk.
Pranie zimą suszą na dworze
Dziwi się jednak, jakim cudem na dwóch pokojach mieszka tyle osób. Kierownik ADM nr 4 Jarosław Mielcarek podkreśla, że rodziny nie miały zastrzeżeń do mieszkania i zgodziły się na przeprowadzkę. Po naszym telefonie obiecał jednak osobiście obejrzeć mieszkanie i rozważyć odgrzybienie. Ale jego zdaniem to nic nie da, bo główną przyczyną jest wadliwe użytkowanie lokalu. Bo mieszkanie jest rzadko wietrzone i słabo ogrzewane, stąd wilgoć. Powoduje ją również to, że w mieszkaniu suszone jest pranie. Pani Agnieszka twierdzi, że to nieprawda. Bo ona z powodu wilgoci już od dawna nawet zimą suszy pranie na dworze. A potem je tylko dosusza. - Wolałabym wieszać pranie na strychu, ale jest brudy i zagracony - dodaje pani Agnieszka. Kierownik Mielcarek obiecuje, że sprawę strychu rozwiąże. W przyszłym tygodniu powiesi ogłoszenie, żeby ludzie zabrali stamtąd swoje graty. A jak tego nie zrobią, wywiezie to na wysypisko. Mielcarek dodaje, że w planach jest ocieplenie budynku, ale do tego potrzeba zgody wspólnoty.
Zastępczyni kierownika higieny komunalnej powiatowego sanepidu Anna Stępień podkreśla, że sprawa jest pilna. Bo obecności grzyba w mieszkaniu nie można bagatelizować. - Jego zarodniki powodują alergię i przenikają do płuc. Dlatego pilnie trzeba się grzyba pozbyć - mówi Stępień. Badań pod kątem tego, czy jest to grzyb, gorzowski sanepid jednak nie prowadzi. Bo robi to jedynie jednostka w Gdańsku. - My zaś prawnych narzędzi, by to zlecić nie mamy. Może to jednak zrobić na przykład nadzór budowlany - dodaje Stępień.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Ideal Lux Le Roy 73439
Lampa stołowa Le Roy TL1 Small 073439 Ideal Lux De…
kup teraz

Ideal Lux Lampka Nocna Led Okrągła Biała Cerchio Tl (1000112092)
Lampa stołowa CERCHIO TL sprawdzi się w pomieszcze…
kup teraz

Zuma Line Adana (5525BK)
Lampa stołowa ADANAKolekcja lamp stołowych ADANA t…
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE