Spis treści
Przyczyny wilgoci w mieszkaniu
Jedną z głównych przyczyn wilgoci w domu są nieszczelności w oknach lub wady konstrukcyjne dachu i rynien. Brak wentylacji lub jej niewłaściwe działanie sprawa, że wilgoć gromadzi się wewnątrz pomieszczeń. Niewłaściwa cyrkulacja powietrza powoduje skraplanie pary wodnej przede wszystkim na ścianach. Codzienne czynności, które wykonujemy, takie jak gotowanie, pranie, kąpiel czy suszenie ubrań to także częsta przyczyna zwiększenia wilgotności w pomieszczeniach użytkowych. Problem wilgoci często dotyka osoby mieszkające w domach jednorodzinnych. Jeśli budynek został źle usytuowany w stosunku do gruntu lub fundamenty nie są odpowiednio zabezpieczone, może dochodzić do podsiąkania wody gruntowej do piwnic i kondygnacji parterowej. Kondensacja wilgoci może występować w wyniku różnicy temperatur między wewnętrznymi i zewnętrznymi powierzchniami budynku. Brak odpowiedniej izolacji termicznej w budynku może prowadzić do zmian temperatury powierzchni wewnętrznych, co z kolei może sprzyjać kondensacji wilgoci.
Domowy pochłaniacz wilgoci – jak go zrobić?
Aby rozwiązać problemy z wilgocią w mieszkaniach, konieczne jest zidentyfikowanie źródła problemu i podjęcie odpowiednich działań naprawczych, takich jak poprawa izolacji, usunięcie nieszczelności oraz utrzymanie właściwego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Jeśli masz problem z wilgocią w swoim mieszkaniu, spróbuj zrobić domowy pochłaniacz wilgoci. Przyda ci się zwłaszcza w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienka lub spiżarnia. Oto kilka prostych przykładów, jak można go zrobić samodzielnie:
Potrzebujesz:
- kilka łyżek soli kamiennej niejodowanej
- kilka kawałków węgla drzewnego
- miseczki
Kroki:
- Do miseczki wsyp kilka łyżek soli kamiennej.
- Do zawartości miseczki dołóż węgiel drzewny. Pomaga on w absorpcji wilgoci i neutralizacji zapachów.
- Miskę umieść w miejscu, gdzie masz problem z wilgocią. Upewnij się, że jest to bezpieczne miejsce, aby nie przewrócić jej.
- Co jakiś czas sprawdzaj poziom wilgoci w miski i wymieniaj sól i węgiel drzewny, gdy będzie już taka potrzeba.
Co jeszcze możesz wykorzystać do walki z wilgocią? Wymieszaj sól kamienną z wodą w proporcjach 1:1 lub 2:1, tak aby powstała gęsta pasta. Następnie przełóż ją do miseczki i umieść w miejscu narażonym na wilgoć. Innym sposobem jest wsypanie do bawełnianego lub lnianego woreczka ze wstążeczką proszku krzemionkowego. Woreczek z zwartością zawieś w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć. Zamiast proszku krzemionkowego do woreczków możesz wsypać suchy ryż, który również wykazuje dobre właściwości absorbujące wilgoć.
Jak uchronić się przed wilgocią w domu?
Jeżeli nie chcesz mieć problemów z pleśnią i grzybem na ścianach, zadbaj o odpowiednią wentylację w domu. Otwieraj okna i drzwi, korzystaj z wentylatorów i klimatyzacji, zwłaszcza w czasie deszczu lub po kąpieli. Dobrym pomysłem jest też korzystanie z higrometru, aby monitorować poziom wilgotności w pomieszczeniach. Optymalny poziom wynosi między 30 a 50 proc. Zachowuj stałą temperaturę w pomieszczeniach, unikaj dużych różnic temperatury, które mogą prowadzić do kondensacji. Jeśli masz pralkę i suszarkę, używaj ich w pomieszczeniach o odpowiedniej wentylacji, aby uniknąć rozprzestrzeniania się wilgoci. Popraw izolację termiczną domu, aby unikać kondensacji wilgoci na zimnych powierzchniach. Dobra izolacja może pomóc utrzymać odpowiednią temperaturę i wilgotność wewnątrz budynku.
Kupuj artykuły do sprzątania taniej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?