Pojawiające się wiosną na łąkach i w ogrodach żółte kwiaty mniszka są urocze, ale dla wielu z nas zwiastują problemy, związane z zachwaszczeniem rabat i trawników, dlatego zwykle podejmujemy z rośliną bezwzględną walkę. Nie należy jednak od razu całkowicie jej niszczyć, gdyż może okazać się przydatna zarówno w kuchni i domowej apteczce jak i w ogrodzie.
Spis treści
Mniszek lekarski – właściwości pożyteczne dla zdrowia i ogrodu
Mniszek lekarski to roślina o bardzo bogatym składzie chemicznym. Stężenie i ilość zawartych w niej związków zmienia się jednak w zależności od fazy rozwoju rośliny, dlatego surowiec zielarski pozyskuje się o różnych porach roku:
- wiosną, przed kwitnieniem zbiera się liście,
- późną wiosną kwiaty w pełnym rozkwicie,
- jesienią pozyskuje się korzenie.
Preparaty z mniszka pomagają na różne schorzenia, gdyż mają m.in. działanie moczopędne i odtruwające. Wspomagają też trawienie, poprawiają wydzielanie żółci i wzmacniają wątrobę. Młode liście są bogate w cały szereg minerałów (głównie potas, wapń, żelazo i sód, ale też wiele innych) i witamin (głównie C i z grupy B), dlatego wczesną wiosną są bardzo wartościowym i odżywczym dodatkiem do sałatek i surówek. Można też sporządzać z nich potrawki, jarzynki i zupy, natomiast z kwiatów można zrobić tzw. miód.
Mniszek lekarski przyda się także w ogrodzie, gdyż przygotowane z niego preparaty mogą pomóc w walce ze szkodnikami, a poza tym sprawdzą się też doskonale jako naturalny, ekologiczny nawóz dla roślin.
Wyciąg z mniszka lekarskiego na mszyce i inne szkodniki
Najpopularniejszym preparatem na bazie mniszka jest wyciąg roślinny. Przygotowuje się go zalewając zebrane ziele wodą. Proporcja to 250 zmielonych korzeni lub 400g świeżych liści na 10 litrów wody. Całość należy odstawić na ok. 3 godziny.
Po tym czasie wyciąg się przecedza i bez rozcieńczania opryskuje nim rośliny zaatakowane przez mszyce, przędziorki i miodówki (działa zapobiegawczo i interwencyjnie).
Cynamon pomoże pozbyć się mrówek i ułatwi ukorzenienie rośli...
Wyciąg z mniszka na nawóz
Wyciąg z mniszka można też wykorzystać jako stymulator rozkładu materii organicznej w kompoście lub naturalny nawóz dla roślin. W tym celu ziele zalewamy wodą i odstawiamy na 24 godziny (200 g suszu i ok. 2 kg świeżego ziela razem z kwiatami i korzeniami na 10 litrów wody). Następnie gotowym płynem podlewamy rośliny lub pryzmę kompostową.