Generalny remont mieszkania: na czym się skoncentrować

ewk
Początek demontażu starej instalacji wodno-kanalizacyjnejBardzo często w starym budownictwie do wymiany są rury wodno-kanalizacyjne.
Początek demontażu starej instalacji wodno-kanalizacyjnejBardzo często w starym budownictwie do wymiany są rury wodno-kanalizacyjne. ewk
Remont generalny mieszkania zawsze jest poważnym przedsięwzięciem ale remont mieszkania w starym budownictwie to czasami prawdziwe wyzwanie.

Zanim przystąpimy do remontu mieszkania w starym budownictwie, dobrze jest sporządzić listę najważniejszych rzeczy do wykonania. Pomoże to już na etapie planowania ogarnąć całość prac, wyznaczyć priorytety i wstępnie wycenić roboty do wykonania.

Cenne uwagi: Plan remontu domu – czy warto sporządzić harmonogram prac 

Nieco inaczej do remontu starego mieszkania muszą podejść dotychczasowi, inaczej zaś nowi mieszkańcy lokali. „Stary" lokator zna swoje mieszkanie i z dużą dozą prawdopodobieństwa może określić stan stropów, podłóg, ścian oraz instalacji. Dla nowego właściciela znajomość faktycznego stanu mieszkania nie jest już sprawą tak oczywistą. Często nie wiemy, czy i jaki wkład w utrzymanie mieszkania wnieśli poprzedni właścicieli. A nawet, jeśli cokolwiek robili, na ile solidnie to było wykonane.
Jest kilka newralgicznych punktów, na których musimy się skoncentrować, żeby po remoncie nie żałować swoich decyzji.

Instalacje

W 99 przypadkach na 100 stare instalacje są do wyrzucenia. Trzeba przejrzeć wszystkie rury wodno-kanalizacyjne, gazowe, centralnego ogrzewania i jeśli jest to konieczne wymienić. Trzeba pamiętać, że instalacja to nie tylko rury ale też zawory, filtry, wodomierze, baterie, pompy... czyli, mówiąc w skrócie, armatura i urządzenia. Ale uwaga, nie pozbywajmy się bez zastanowienia starych żeliwnych wanien czy umywalek. Po renowacji może się okazać, że w naszej wyremontowanej łazience będą to prawdziwe perełki. Równie pięknie mogą wyglądać stare żeliwne grzejniki, jeśli poświęcimy trochę czasu na oskrobanie ich ze starych warstw farby.

Poza tym, czas remontu to idealny moment na modernizację instalacji elektrycznych. Aluminiowe kable, stary osprzęt, przestarzałe rozdzielnice nie spełniają obecnie żadnych norm. Do tego często usytuowanie gniazd i włączników nie jest zgodne z naszymi oczekiwaniami. W czasie remontu mamy okazję to poprawić.**

Stan tynków i okładzin ściennych

Po pierwsze tynki i okładziny ścian. Pamiętajmy, że wizualna ocena tynków może być zwodnicza. O ile rysy i pęknięcia dość łatwo zauważyć o tyle odspojenie tynku może nam na pierwszy rzut oka umknąć. Dobrze jest więc poświęcić trochę czasu na opukanie powierzchni ścian i sufitów. Miejsce i rozległość odspojenia można poznać po charakterystycznym głuchym odgłosie. Bywa też, że taki odparzony tynk zacznie odpadać przy uderzeniu młotkiem. Cały tynk słabo związany z podłożem trzeba odkuć a jeśli powierzchnia odkuć sięgają 50% powierzchni powinniśmy skuć całość. Po prostu w takim momencie prace związane z łataniem tynku przestają się opłacać.

Nie masz pieniędzy na remont? Zobacz: Jak zdobyć fundusze na generalny remont mieszkania

Podobnie ma się sprawa z glazurą. Przy założeniu, że zostawiamy okładziny, powinniśmy najpierw sprawdzić czy dobrze trzymają się ścian. Jeśli płytki przejdą nasz test przyczepności, sprawdzamy fugi. W przypadku gdy nie dają się one wyczyścić albo się kruszą trzeba je dokładnie (ale delikatnie) usunąć i nałożyć nowe.

Trochę inaczej musimy podejść do boazerii. Należy ją bezwzględnie zdemontować na czas remontu mieszkania. Dzięki temu unikniemy gromadzeniu się kurzu i pyłów w wolnej przestrzeni przyściennej. Poza tym będziemy mieli okazję do usunięcia śmieci i różnego rodzaju „żyjątek", które się tam nagromadziły przez lata.

Inne wykończenia ścian, takie jak tapeta czy powłoka malarska, w czasie generalnego remontu musimy wymienić w całości. W tym przypadku żadne mycie, łatanie, dobieranie koloru czy faktury nie sprawdzi się.

Podłogi i wykładziny podłogowe

Okładziny podłogowe, podobnie jak boazeria, powinny być na czas prac remontowych usuwane. Wyjątek stanowi gres lub glazura, który zamierzamy pozostawić jako ostateczne wykończenie podłogi lub okładziny (np. wykładzina PCW), które zamierzamy przykryć inną. Należy jednak koniecznie zwrócić szczególną uwagę na stałe związanie pozostawianych warstw wykończeniowych z podłożem oraz ich dokładne zabezpieczenie (jeśli zamierzamy je wykorzystać).

Stolarka zewnętrzna

Na liście rzeczy do wykonania w czasie generalnego remontu nie może zabraknąć punktu dotyczącego wymiany okien i drzwi zewnętrznych. I pamiętajmy, że wymiana stolarki powinna przede wszystkim poprawić warunki termiczne w mieszkaniu a dopiero w drugiej kolejności poprawę wyglądu. Pamiętajmy też, że przy wymianie, tak samo jak współczynnik przenikania ciepła U (okna:  Uw = 1,7– 1,8 W/(m2 K), drzwi zewnętrzne: U = 2,6 W/(m2K)), ważny jest odpowiedni tzw. „ciepły montaż". 

Zadbaj również o to: Ciepły próg drzwiowy, by nie ciągnęło spod drzwi 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom