Wysyp grzybów trwa, ale nie wszędzie rosną. Chcesz nazbierać pełny koszyk? Szukaj ich pod tymi drzewami!

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wideo
od 16 lat
Wrzesień to idealny czas na wyprawę na grzyby do lasu. Wprawdzie większość jadalnych gatunków można spotkać przez całe lato, jednak to jego koniec i początek jesieni najczęściej jest czasem największego wysypu. Gdzie można udać się na grzybobranie, by znaleźć grzyby jadalne? Dobrą wskazówką są… drzewa. Podpowiadamy, pod jakimi drzewami rosną jakie grzyby.

Przełom lata i jesieni przeważnie oznacza tak zwany wysyp grzybów. Zróżnicowanie temperatur między dniem i nocą oraz przeważnie większa wilgotność to warunki korzystne dla rozwoju smacznych i zdrowych owocników (bo właśnie tę część zbieramy).

Niesmacznych, niejadalnych i trujących zresztą również, dlatego zbierając grzyby, zawsze trzeba zachować ostrożność i sięgać tylko po te okazy, których jesteśmy pewni (to, czy zebraliśmy grzyby jadalne można sprawdzić np. w lokalnych stacjach sanepidu, gdzie dyżurują grzyboznawcy).

Grzyby często rosną w sąsiedztwie określonych gatunków drzew. Zobacz, jakie grzyby znajdziesz pod brzozami, a jakie pod świerkami i innymi drzewami.
Grzyby często rosną w sąsiedztwie określonych gatunków drzew. Zobacz, jakie grzyby znajdziesz pod brzozami, a jakie pod świerkami i innymi drzewami. Przejdź do kolejnych zdjęć używając strzałki lub przycisku NASTĘPNE. ekamelev/pixabay.com

Gdzie rosną grzyby?

Zapaleni grzybiarze często mają swoje „miejscówki”, czyli lokalizacje, którymi niechętnie się dzielą, ale jadalne grzyby może znaleźć każdy. Okazuje się jednak, że nie każdy leśny zakątek jest równie dobry, szczególnie jeśli zależy nam na konkretnym gatunku grzybów. Dzieje się tak dlatego, że niektóre gatunki grzybów rosną tylko pod wybranymi drzewami.

Tam szukaj grzybów, czyli co to jest mikoryza

Związek grzybów z drzewami nie jest żadną legendą, ale zjawiskiem, które nosi nazwę mikoryzy (mykoryzy). Polega ona na „współpracy” grzybów i drzew. Wszystko odbywa się pod ziemią, gdzie strzępki grzybni wrastają w korzenie drzew i krzewów. Jest to korzystne dla obu stron – dzięki takiej grzybni drzewo powiększa zasięg korzeni, jest lepiej zaopatrzone w wodę oraz substancje odżywcze, a nawet odporniejsze na choroby i szkodniki. Grzyby z kolei zyskują od drzewa m.in. cukry i niektóre inne substancje odżywcze. To zjawisko wykorzystuje się np. również w ogrodnictwie, gdzie stosuje się tzw. szczepionki mikoryzowe wzmacniające drzewa i krzewy.

Jakie jednak znaczenie ma mikoryza dla grzybiarzy? Otóż wiele grzybów jadalnych tworzy mikoryzę z określonymi gatunkami drzew. I choć nie widzimy podziemnych powiązań między nimi, to na powierzchni ziemi ujrzymy interesujące nas owocniki.
Oczywiście w ten sposób zachowują się nie tylko gatunki jadalne, nie jest też tak, że w każdej kępie brzóz znajdziemy piękne koźlarze. Jednak chodząc po lesie, warto patrzeć na drzewa, by wiedzieć, gdzie szukać jakich grzybów.

Polecamy: Zbierasz borowiki? Uważaj – niektóre mogą być niejadalne lub trujące, tak jak borowik szatański. Które grzyby zbierać, a których unikać?

Pod jakimi drzewami rosną jakie grzyby?

Niektóre grzyby są związane tylko z jednym gatunkiem drzew, inne są mniej wybredne i mogą tworzyć związki mikoryzowe z kilkoma gatunkami. Na przykład — złotoborowik wysmukły rośnie w lasach iglastych, przede wszystkim wśród sosen (jego grzybnia tworzy związek, tzw. mikoryzę z korzeniami właśnie tych drzew). Często występuje też wśród wrzosów.
Sprawdź w galerii, pod jakimi drzewami szukać jakich grzybów jadalnych.

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom