Gdzie jest burza w Polsce? Radar burz online to przydatne narzędzie. Zobacz mapy pogodowe i zachowaj czujność

Damian Kelman
Radar burz pozwala ocenić, gdzie obecnie znajduje się burza.
Radar burz pozwala ocenić, gdzie obecnie znajduje się burza. Wojciech Matusik / Polskapresse Gazeta Krakowska
Gdzie jest burza w Polsce? Skorzystaj z radaru burz online, który pozwoli precyzyjnie sprawdzić ich lokalizację. Gdzie dziś mogą pojawić się wyładowania atmosferyczne? Zobacz mapy pogodowe, sprawdź najlepsze strony do śledzenia burz w czasie rzeczywistym i zabezpiecz się przed ewentualną złą pogodą.

Spis treści

Czym jest i jak działa radar burz?

Sezon burz w pełni, dlatego przydatne może się okazać sprawdzenie, gdzie aktualnie jest burza w Polsce. Radar burz jest narzędziem, które działa online i daje możliwość sprawdzenia lokalizacji, w których obecnie występują wyładowania atmosferyczne. Oznacza to, że radar burz pozwala nam sprawdzić, gdzie aktualnie jest burza danego dnia i czy możemy się spodziewać w najbliższym czasie nieprzyjaznych warunków atmosferycznych.

Tego typu mapa burzowa Polski pozwala w interaktywny sposób określić miejsce występowania burzy oraz ocenić, w jakim czasie może się znaleźć ona w naszym otoczeniu.

Radar burz przydaje się zatem zarówno zwykłym użytkownikom, którzy chcą wiedzieć, czy występuje duże zagrożenie burzowe, a także czy burza dzisiaj nastąpi, i czy mogą wybrać się, na przykład na spacer. Łowcy burz z kolei śledzą warunki atmosferyczne i podążają za wyładowaniami dla swoich celów technologicznych lub dla niesamowitego zdjęcia.

Gdzie jest burza? Sprawdź aktualny radar burz i mapy burz.
Gdzie jest burza? Sprawdź aktualny radar burz i mapy burz. Unsplash / Josep Castells

Radar burzowy na żywo prezentuje pomiary zbierane przez stworzone do tego odpowiednie detektory burzowe, dzięki którym technologia jest w stanie odtworzyć i odzwierciedlić tereny, gdzie spodziewane są lub aktualnie występują burze. Niektóre z nich są bardzo niebezpieczne.

Mapa burzowa - jak ją czytać?

Większość map burz powinno zawierać następujące informacje, które mogą okazać się cenne, jeśli chcemy prawidłowo odczytać mapę i sprawdzić możliwość występowania wyładowań atmosferycznych.

Jak informuje IMGW, "na mapach z poszczególnych terminów (co 1 h) zobrazowane są następujące elementy":

  • Prawdopodobieństwo wystąpienia burz (czyli potencjał burzowy Pb) w skali <0-1>,
  • Siła konwekcji w skali <0-7>,
  • Możliwe strefy zagrożenia,
  • Zaobserwowane burze,
  • Burze i opady ostania godzina: tendencja + animacja,
  • Przełącznik rozdzielczości modelu COSMO: z 7km => 14 km i z 14 km => 7km.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wyjaśnia, co oznaczają konkretne terminy. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz, "jest to podstawowa mapa Pb-prawdopodobieństwa wystąpienia burz przygotowywana na podstawie danych z modelu przy wykorzystaniu cogodzinnych obserwacji wykonywanych na stacjach synoptycznych oraz danych z systemu wykrywania wyładowań atmosferycznych".

Siła konwencji pokazuje na mapie burzy intensywność ruchów konwekcyjnych w skali 0-5 (od braku do burzy) i 7 - burza z gradem.

Najwyższa skala - 7 - w sile konwencji na mapach burzowych oznacza, że nadchodzi burza z gradem.
Najwyższa skala - 7 - w sile konwencji na mapach burzowych oznacza, że nadchodzi burza z gradem. Lukasz Kaczanowski/Polska Press

Ostatni punkt z kolei "pozwala na porównanie wyników prognoz uzyskanych z modeli o różnej rozdzielczości i jest bezpośrednim nawiązaniem do metody tzw. +Prognoz Zespołowych+ (wiązek prognoz, ang. +ensamble prediction+)"

Jak powstaje burza?

Zjawiska burzowe są szczególnie popularne w okresie letnim. Warto więc odpowiedzieć na pytanie, jak w ogóle powstaje burza?

,,Burza (przyp. red.) zjawisko atmosferyczne z grupy elektrometeorów, w postaci wyładowań atmosferycznych (błyskawice i grzmoty), związane z występowaniem chmur Cumulonimbus.'' - podaje IMGW.

Burza generuje silniejsze opady deszczu, gradu czy śniegu. Często towarzyszy jej również porywisty, silny wiatr, a także grzmoty i pioruny.

Burze w Polsce - jakie są rodzaje?

Jeśli chodzi o rodzaje burz, jakie możemy zaobserwować w Polsce, strona Łowców Burz wyróżnia trzy rodzaje.

Pierwsze dnie należą do burz wewnątrzmasowych. Pierwsza to burza termiczna.

"Burze termiczne powstają wskutek nagrzania się gorących i wilgotnych mas powietrza znajdujących się w przypowierzchniowej warstwie granicznej troposfery. Burze te powstają bez udziału wspomagania frontowego w jednolitej, chwiejnej masie powietrza, zazwyczaj w drugiej części dnia lub pierwszej części nocy" - czytamy w wyjaśnieniu Łowców Burz.

Drugi rodzaj burz wewnątrzmasowych to burza adwekcyjna.

,,Burze te są specyficznym rodzajem burz wewnątrzmasowych. Występują najczęściej za chłodnym frontem atmosferycznym w strefie napływu chłodnego powietrza polarnomorskiego lub arktycznego. Chłodne powietrze nacierając na zalegające przy powierzchni ziemi cieplejsze i wilgotniejsze, a często dodatkowo nagrzane przez promienie słoneczne powietrze, powoduje jego unoszenie się do góry. Na skutek napływu chłodnych mas powietrza do górnych i środkowych warstw atmosfery, a także dziennej insolacji, pojawia się duży pionowy gradient temperatury powietrza, który jest przyczyną powstania niestabilności w troposferze'' - objaśniają Łowcy Burz.

Burze frontowe uznawane są za najbardziej dynamiczne burze.
Burze frontowe uznawane są za najbardziej dynamiczne burze. Andrzej Szkocki/Polska Press

Burze adwekcyjne w Polsce mogą występować przez cały rok, ale przeważają od wiosny do jesieni. Zimową porą natomiast przybierają formę burz śnieżnych. Ostatni rodzaj burzy to z kolei burza frontowa.

,,Burze frontowe są zazwyczaj najbardziej dynamicznymi i za razem najgwałtowniejszym burzami na naszych szerokościach geograficznych. Powstają niemal na wszystkich rodzajach frontów, jednak najczęściej ma to miejsce w strefie frontu chłodnego. Najgwałtowniejsze burze frontowe powstają na styku dwóch skrajnie różnych mas powietrza. Najczęściej są to: powietrze zwrotnikowe i polarnomorskie. Duża szansa na pojawienie się burz występuje podczas wypierania ciepłego, zwrotnikowego powietrza przez szybko poruszający się front chłodny'' - tłumaczy strona lowcyburz.pl.

Radar burz. Sprawdź, gdzie jest burza w Polsce

Aby sprawdzać na bieżąco, gdzie jest burza teraz przydatna okaże się mapa burzowa Polski lub radar burz.

Jedną z takich możliwości daje strona Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodnej w zakładce awiacja - tam znajduje się mapa i radar burz.

Znacznie popularniejsza jest natomiast strona https://www.skyradar.pl/, która daje możliwość śledzenia radaru burzy niemal na całym świecie, a przynajmniej w większości Europy, Azji czy Stanach Zjednoczonych.

Niektórzy internauci równie chętnie korzystają ze strony windy, na której można na bieżąco śledzić wyładowania atmosferyczne.

Ekstremalne zagrożenia burzowe, takie jak intensywne opady deszczu, silne wiatry i wyładowania atmosferyczne, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla bezpieczeństwa i infrastruktury. Dlatego, bądź na bieżąco i sprawdź radar burzowy, który pozwoli na sprawdzenie czy burza nadciąga.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

TeD

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom