Gdy zaskoczyła nas burza

Grzegorz LIPIEC/echodnia.eu
Gdy zaskoczyła nas burzaGdy zaskoczyła nas burza
Gdy zaskoczyła nas burzaGdy zaskoczyła nas burza aiao-pl/freeimages.com
Co robić w domu: odłącz zasilanie komputerów i klimatyzatorów, nie używaj urządzeń elektrycznych, nie kąp się, nie myj naczyń, jeśli masz metalową instalację hydrauliczną, unikaj kontaktu z materiałami przewodzącymi prąd, pozostań z dala od drzwi i okien.

Co robić na zewnątrz: postaraj się szybko znaleźć schronienie w domu lub w samochodzie, trzymaj się z dala od wysokich drzew lub innych wysokich obiektów, jeśli jesteś w górach, zejdź poniżej linii lasu, pływanie, nurkowanie, łowienie ryb, przebywanie nad wodą jest w trakcie burzy niebezpieczne, unikaj sporych metalowych przyrządów.

Zobacz też: Sezon burzowy w pełni. Jak ochronić dom i sprzęt RTV przed piorunami?

Niszczycielska moc pioruna. Jak się przed nią zabezpieczyć?

Sezon burzowy jest w pełni, a prognozy meteorologów nie napawają optymizmem. Jedno wyładowanie może spalić pralkę, mikrofalówkę czy telewizor. W powierzchnię ziemi uderza co minutę kilka tysięcy piorunów o natężeniu paruset tysięcy amperów. Zagrożenie burzowe w Polsce dotyczy najczęściej południowej oraz zachodniej części naszego kraju. Zwłaszcza w okresie letnim oraz wczesnojesiennym jest ono bardzo duże. W naszym kraju najwięcej dni z piorunami jest na Podhalu oraz w Bieszczadach.

PROGNOZY POGODY

Po upalnych dniach pogoda "załamała się". Nad północną i centralną Polską szalały burze, z porywistym wiatrem, obfitymi opadami deszczu i niebezpiecznymi wyładowaniami atmosferycznymi. Na Podkarpaciu, we wtorek, do godzin południowych było słonecznie i upalnie. Lokalne centra zarządzania kryzysowego przekazywały ostrzeżenia o możliwości występowania gwałtownych burz w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Ostrzeżenie o ulewnych deszczach przesłało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. - Możliwe są obfite opady deszczu o wysokości 100-150 mm, a także gwałtowne burze - mówi Michał Solarz, dyżurny synoptyk Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych, Oddział w Krakowie.

BURZOWE ZAGROŻENIE

Jedno wyładowanie atmosferyczne i spalić się może pralka, mikrofalówka oraz telewizor. W serwisach sprzętu RTV i AGD po burzowych dniach praca wre. Koszt naprawy zależy od skali zniszczeń. Czasami może być to kilkadziesiąt złotych, a czasami trzeba wygospodarować nawet kilkaset złotych.
Ochrona sprzętu przed uszkodzeniem spowodowanym wyładowaniami atmosferycznymi może nas kosztować około 7-8 tysięcy złotych. Co jest wliczone w cenę? Przede wszystkim zamontowanie na domu piorunochronu oraz ograniczników przepięć, które montuje się przy wejściu instalacji elektrycznej do obiektu. Gdy dochodzi do nich duże przepięcie, kierują prąd piorunowy do ziemi. Urządzenia ograniczające przepięcia powinno się stosować również w instalacjach sygnałowych, czyli takich, które przesyłają dane do urządzeń RTV i komputerów.

Warto przeczytać: Jak zachować bezpieczeństwo podczas burz i wichur

BURZY NIE MOŻNA LEKCEWAŻYĆ

Jak zachowywać się w czasie burzy przypomina straż pożarna. Jeśli burza nas zaskoczyła na zewnątrz, jak najszybciej musimy znaleźć schronienie w domu lub w samochodzie. Oddalamy się od stawów, jezior, czy też rzek, a także unikamy bliskości wysokich drzew, słupów, torów kolejowych. - Warto przypomnieć jeden z mitów, jaki pokutuje wokół burz. Pioruny uderzają dwa razy w to samo miejsce, także nie sugerujmy się żadnymi zasłyszanymi opiniami - mówi młodszy brygadier Maciej Betleja, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. - Będąc na łódce lub żaglówce szybko szukamy miejsca do zacumowania. Nie ma co ryzykować. Kiedy jesteśmy w domu najlepiej odłączyć zasilanie od sprzętów RTV, komputerów, czy też klimatyzatorów. Bezpieczniej jest także nie oglądać burzy przez okno.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom