Sezon burzowy w pełni. Jak ochronić dom i sprzęt RTV przed piorunami?

redakcja.regiodom
Skutki uderzenia pioruna w dom mogą być tragiczne. Warto wiedzieć, jak się przed nimi uchronić!
Skutki uderzenia pioruna w dom mogą być tragiczne. Warto wiedzieć, jak się przed nimi uchronić! temonuv Pixabay.com
Udostępnij:
Piorun ma niszczycielską moc, a w samym środku burzowego sezonu warto pomyśleć, jak zabezpieczyć się przed tą siłą. Skutki uderzenia pioruna w dom mogą być dramatyczne.

Burze i pioruny

Służby meteorologiczne ostrzegają przed silnymi burzami, które nadciągają nad Polskę. Według szacunkowych danych w powierzchnię Ziemi uderza co minutę kilka tysięcy piorunów o natężeniu paruset tysięcy amperów. Zagrożenie burzowe w Polsce dotyczy najczęściej południowej oraz zachodniej części naszego kraju. Zwłaszcza w okresie letnim oraz wczesnojesiennym jest ono bardzo duże.

Podczas burzy możemy stracić cenne sprzęty takie jak telewizor, czy komputer. W serwisach sprzętu RTV i AGD po burzowych dniach praca wre. Koszt naprawy zależą od skali zniszczeń: czasami może być to kilkadziesiąt złotych, a czasami trzeba wygospodarować nawet kilkaset złotych.

Dowiedz się więcej:

Jak ochronić sprzęt RTV i AGD?

Kiedy jesteśmy w domu najlepiej odłączyć zasilanie od sprzętów RTV, komputerów, czy też klimatyzatorów. Bezpieczniej jest także nie oglądać burzy przez okno. Odłączmy także kabel internetowy od komputera czy routera. Podobnie w przypadku telewizora: wyciągnijmy także z gniazdka kabel antenowy. Zewnętrzne anteny np. od internetu LTE,  należy odłączyć i schować do domu. Warto również skorzystać z listew antyprzepięciowych. 

Burza może nas zaskoczyć, kiedy będziemy poza domem. Jeśli zostawiliśmy włączony komputer, to może się zdarzyć, że utracimy dane, gdy piorun uderzy w sieć elektryczną. Dlatego lepiej przygotować się wcześniej i zrobić kopię zapasową. **

Ochrona sprzętu przed uszkodzeniem spowodowanym wyładowaniami atmosferycznymi może nas kosztować około 7-8 tysięcy złotych. Cena ta obejmuje zamontowanie na domu piorunochronu oraz ograniczników przepięć, które montuje się przy wejściu instalacji elektrycznej do obiektu. Gdy dochodzi do nich duże przepięcie, kierują prąd piorunowy do ziemi. Zgodnie z normami, należy zastosować trójstopniowy układ, dlatego całość musi zamontować specjalista.Urządzenia ograniczające przepięcia powinno się stosować również w instalacjach sygnałowych, czyli takich, które przesyłają dane do urządzeń RTV i komputerów. 

Co jeśli piorun jednak uderzy i poniesiemy straty? Można się od tego ubezpieczyć. Zwróćmy jednak uwagę na zapis w naszej umowie z ubezpieczycielem: czy chodzi o skutki przepięcia spowodane uderzeniem pioruna bezpośrednim czy pośrednim. Bezpośrednie są duże rzadsze, to takie które zostawiają po sobie ślad. Częściej urządzenia elektryczne są niszczone na skutek piorunów, które uderzają pośrednio. 

Jak się zachować w czasie burzy?

O tym, jak zachowywać się w czasie burzy przypomina straż pożarna. Jeśli burza nas zaskoczyła na zewnątrz, jak najszybciej musimy znaleźć schronienie w domu lub w samochodzie. Oddalmy się od stawów, jezior, czy też rzek, a także unikajmy bliskości wysokich drzew, słupów, torów kolejowych.

- Tutaj warto przypomnieć jeden z mitów, jaki pokutuje wokół burz: pioruny jednak uderzają dwa razy w to samo miejsce, także nie sugerujmy się żadnymi zasłyszanymi opiniami - mówi młodszy brygadier Maciej Betleja ze Straży Pożarnej w Rzeszowie.

Póki nie słyszymy grzmotów, lecz tylko widzimy błyskawice, można przyjąć, że burza jest w odległości około 70 kilometrów. Ciche pomruki wskazują, że odległość zmniejszyła się do co najmniej 25 kilometrów. Licząc sekundy między błyskiem a towarzyszącym mu grzmotem, możemy oszacować tę odległość dokładniej - aby otrzymać odległość w kilometrach, trzeba liczbę sekund podzielić przez trzy.

Dowiedz się więcej:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną RegioDom
Dodaj ogłoszenie