Uruchomienie funduszu takich mieszkań zapowiedział w 2014 roku premier Donald Tusk. Robił to w jednym szeregu ze zmienianym programem dopłat do odsetek od kredytów mieszkaniowych – Mieszkaniem dla Młodych. Obydwie zapowiedzi były kojarzone jako rządowe propozycje wsparcia dla Polaków, którzy nie mają jeszcze własnego lokum i szukają dobrej oferty.
Tymczasem jak wyjaśnia Agnieszka Horaczy-Modrzejewska z Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych BGK (spółki powołanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego w celu obsługi projektu Mieszkań na Wynajem) to komercyjne przedsięwzięcie BGK, korzystające ze środków BGK, a nie z budżetu państwa.
Pierwsze mieszkania (wykończone, z wyposażonymi kuchniami i łazienkami) fundusz już oferuje w Poznaniu. Np. za 27-metrowe mieszkanie życzy sobie od 920 do 1020 zł plus opłaty, za 50-metrowe 1650 zł plus opłaty przy umowie na minimum 2 lata. Porównaliśmy te ceny z ofertami biur nieruchomości w Poznaniu i okazuje się, że są podobne. Ponoć zainteresowanie ofertami najmu jest ogromne.
Agnieszka Horaczy-Modrzejewska z TFI BGK podkreśla, że ceny najmu ustalono na poziomie zbliżonym do rynkowego, ale zaletami tej oferty są m.in.: pewność, że jeśli najemca będzie spełniał warunki umowy, to nie zostanie nagle pozbawiony możliwości najmu oraz możliwość zameldowania się w najmowanym mieszkaniu.
Fundusz Mieszkań na Wynajem to komercyjna inicjatywa
**Dzięki inicjatywie funduszu Mieszkania na Wynajem poszerzy się oferta atrakcyjnych jakościowo i cenowo mieszkań do wynajęcia w największych polskich aglomeracjach. Zdaniem jego pomysłodawców pozwoli to na zwiększenie mobilności zawodowej Polaków i stworzy realną alternatywę dla kredytu hipotecznego.
Wynajmując mieszkanie od właściciela instytucjonalnego, jakim jest Fundusz, najemca zyska pewność stabilności i przewidywalności decyzji właściciela mieszkania. Fundusz Mieszkań na Wynajem to propozycja dla osób, których zdolność kredytowa nie pozwala na zakup mieszkania, lub które nie chcą podejmować tak długoletniego zobowiązania związanego ze spłatą kredytu.
Zobacz: Wynajmując mieszkanie, uważaj na oszustów
Oferta funduszu będzie również alternatywą dla osób, które wynajmowały do tej pory mieszkanie, ale nie były zadowolone z warunków umowy, gdyż nie gwarantowały im poczucia bezpieczeństwa. Fundusz umożliwi na przykład zameldowanie się w najmowanym mieszkaniu.
– Fundusz Mieszkań na Wynajem chce stworzyć nowe standardy na rynku najmu i spopularyzować najem mieszkań realizowany przez instytucjonalnych wynajmujących. Inicjatywa ta jest realizowana całkowicie na zasadach rynkowych w oparciu o ustawę o funduszach inwestycyjnych – mówi Agnieszka Horaczy-Modrzejewska.
Budynki z mieszkaniami na wynajem są własnością funduszu inwestycyjnego, jakim jest Fundusz Mieszkań na Wynajem (Fundusz Sektora Mieszkań na Wynajem FIZAN). To fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych zarządzany przez TFI BGK S.A. Na mocy umowy z TFI BGK S.A. portfelem aktywów funduszu zarządza spółka BGK Nieruchomości S.A. – odpowiada m.in. za inwestycje oraz proces związany z wynajmowaniem mieszkań.
Jedynym inwestorem w Funduszu Mieszkań na Wynajem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Fundusz działa na zasadach komercyjnych, w oparciu o ustawę o funduszach inwestycyjnych.
Warunki wynajmu, koszty, lokalizacja mieszkań
Z oferty funduszu może skorzystać każdy, kto pomyślnie przejdzie procedurę weryfikacyjną Funduszu Mieszkań na Wynajem. Decydującym kryterium jest kolejność zgłoszeń oraz zdolność do opłacania czynszu sprawdzana przez weryfikację umowy zatrudnienia najemcy lub jego wyciągów bankowych. Ważna jest też konieczność podpisania umowy zawierającej zapisy o najmie okazjonalnym, co oznacza, że najemca musi wskazać, gdzie zostanie przekwaterowany w przypadku nie dopełniania warunków umowy. Ma to chronić interesy funduszu, ale ponoć także najemcy, który nie zostanie bez dachu nad głową.
Przeczytaj: Ekspert o funduszu mieszkań na wynajem
Powstanie funduszu – jak zapewniają pomysłodawcy – zostało poprzedzone analizami rynku najmu. Badana była m.in. wielkość rynku najmu w Polsce i jego potencjał. Na tej podstawie wytypowano największe polskie aglomeracje, w których fundusz chce inwestować w początkowej fazie swojej działalności.
Drogi wynajem mieszkań z funduszu
Jako pierwsze w ofercie funduszu pojawiły się mieszkania w Poznaniu, ul. Saperskiej. Będą dostępne od 1 marca br. Oferty umieszczone na stronie internetowej: jakusiebie.pl zawierają szczegółowe informacje o wysokości czynszu. W przypadku najtańszego mieszkania – 23-metrowej kawalerki czynsz, przy 2-3 letniej umowie wynosi 740 złotych + opłaty. W przypadku takiej samej umowy dla 2-pokojowego mieszkania stawki czynszu wynoszą od około 1000 do 1700 złotych w zależności od metrażu i innych czynników wpływających na atrakcyjność mieszkania. Wynajęcie największego, ponad 70-metrowego mieszkania to wydatek w okolicach 2000–2500 złotych.
Wysokość czynszu została ustalona w oparciu o kilka czynników. Są to między innymi analizy ofert najmu mieszkań w podobnym standardzie, w okolicy naszej inwestycji. Na wysokość czynszu ma oczywiście wpływ metraż mieszkania, jego atrakcyjność, czyli np. rozkład, piętro na którym się znajduje czy to, na którą stronę świata wychodzą okna, wpływ na wysokość czynszu ma także długość umowy najmu – im dłuższa, tym niższy miesięczny czynsz.
Mieszkania z funduszu są wykończone, mają wyposażone kuchnie i łazienki
Obecnie funduszu analizuje kilkadziesiąt projektów zlokalizowanych w największych aglomeracjach: warszawskiej, trójmiejskiej, krakowskiej, wrocławskiej, łódzkiej, poznańskiej i śląskiej. Łącznie jest to ponad 3 tysiące mieszkań na różnych etapach budowy. Lokale te będą udostępniane najemcom w latach 2015–2017.W sumie w ciągu pięciu lat fundusz ma zainwestować w mieszkania 5 miliardów złotych.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?