Filtry do wody. By woda nie była twarda

Katarzyna Piojda, UST-M
WodaGdy chcemy poprawić jakość wody tylko do picia, warto zastosować filtr z wkładem zmiękczającym
WodaGdy chcemy poprawić jakość wody tylko do picia, warto zastosować filtr z wkładem zmiękczającym UST-M
Dwa pierwiastki – wapń i magnez – są odpowiedzialne za twardą wodę. Rozwiązaniem jest zastosowanie filtra.

Przyczyna nadmiernej twardości wody jest pochodzenia naturalnego. Wszystkiemu winne są wapń oraz magnez. Gdy ich stężenie jest zbyt duże, mówimy, że woda jest twarda. – Według norm twardość wody powinna wynosić 60–500 mg CaCO3/dm3. Jednak nawet zmieszczenie się w tych normach nie oznacza, że nie będziemy się borykać ze skutkami nadmiernej obecności wapnia i magnezu w wodzie. O twardej wodzie mówimy już, kiedy wskaźnik wynosi 350 mg CaCO3/dm3, a powyżej 200 mg CaCO3/dm3 mamy do czynienia z wodą średniotwardą – tłumaczy Łukasz Wąsiewicz, ekspert firmy UST-M.

Twardość wody zależy od miejsca na mapie

W różnych regionach problem występuje w różnej skali. – Twardość wody jest determinowana przez
skład geologiczny skał, przez które przepływa. Ta z podłoża wapiennego będzie dużo twardsza niż z granitowego – dodaje Wąsiewicz. – Z tego właśnie powodu Finowie myją się w bardzo miękkiej wodzie pochodzenia polodowcowego, a Gruzini w bardzo twardej. Jeśli chodzi o Polskę, najtwardsza woda występuje w rejonie południowo-wschodnim.

Warto poczytać: Woda z kranu niczym źródlana 

Poziom twardości wody można sprawdzić w laboratorium albo sanepidzie czy firmach zajmujących się sprzedażą filtrów. Test można także zrobić samemu. Należy użyć testera paskowego lub kropelkowego. Ten drugi jest dokładniejszy. Bez testów też można zobaczyć "ślady" po twardej wodzie. Ona wysusza skórę i jest szczególnie niewskazana dla osób o cerze naczynkowej. Przyczynia się do powstawania rozszerzonych naczynek. Twarda woda odpowiada za osadzanie się kamienia w sprzętach AGD, przez co krócej nam one służą. Kolejne skutki to biały osad na naczyniach, osad na kawie i herbacie, słabsze pienienie się mydła, konieczność używania większej ilości detergentów i proszku do prania. Picie twardej**wody nie wpływa źle na nasze zdrowie**, ale gdy jest zbyt twarda, znacznie pogarsza się jej smak.

Co zrobić, gdy woda jest za twarda

Istnieje parę rozwiązań. Warto kupić specjalne środki, które, dodane do proszku do prania, zmiękczają wodę i przedłużają życie pralki. Kilka kropel soku cytrynowego też wpłynie na smak wody. Dobrze zastosować filtry z wkładem zmiękczającym. – Jeśli parametry wody przekraczają normę lub mamy wodę twardą, najlepszym rozwiązaniem będzie stacja uzdatniania wody, w tym wypadku zmiękczająca. Gdy problem występuje na mniejszą skalę i chcemy poprawić jakość wody tylko do picia, pomocny będzie filtr z wkładem zmiękczającym – kontynuuje ekspert z firmy UST-M.

Woda dobrze przefiltrowana – 3 wkłady jednocześnie

Działanie takiego filtra polega na wymianie jonów magnezu i wapnia na jony sodu. Wkład można stosować w filtrach podzlewozmywakowych. W sprzedaży jest m.in. filtr podzlewozmywakowy, w którym można zastosować 3 wkłady jednocześnie. Oprócz wkładu zmiękczającego można wybrać np. wkład
sedymentacyjny (usunie zanieczyszczenia stałe z wody) oraz wkład z węglem aktywowanym (poprawi smak i zapach wody). Montaż filtra pod zlewem przebiega szybko. Urządzenie można dopasować do różnych rodzajów instalacji. Kosztuje ono około 200 złotych. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom