Energooszczędność i ekologia na budowie

redakcja.regiodom, Silka Ytong
Dom energooszczędnyWedług respondentów badania „YTONG: Dom 2020" przeprowadzonego przez TNS OBOP wśród studentów architektury i budownictwa, w 2020 r. budownictwo energooszczędne będzie dominującym trendem. Rosnące ceny energii utwierdzają budujących w przekonaniu, że energooszczędność staje się koniecznością – 36 proc. wskazań. Zdaniem ankietowanych osób przyszłość należy do materiałów o dobrych parametrach cieplnych (33 proc.).
Dom energooszczędnyWedług respondentów badania „YTONG: Dom 2020" przeprowadzonego przez TNS OBOP wśród studentów architektury i budownictwa, w 2020 r. budownictwo energooszczędne będzie dominującym trendem. Rosnące ceny energii utwierdzają budujących w przekonaniu, że energooszczędność staje się koniecznością – 36 proc. wskazań. Zdaniem ankietowanych osób przyszłość należy do materiałów o dobrych parametrach cieplnych (33 proc.). redakcja.regiodom
Osoby budujące dom coraz częściej przekonują się, że inwestycja w materiały zmniejszające straty ciepła w budynku i przyjazne środowisku opłaca się Wyższy koszt materiałów zwraca się podczas użytkowania domu.

Coraz większą popularność zyskują materiały izolacyjne o dobrych parametrach cieplnych (niskim współczynniku przewodzenia ciepła) oraz technologie przyjazne środowisku. Energooszczędne i ekologiczne rozwiązania budowlane obniżają koszty utrzymania budynku, a przede wszystkim wydatków na ogrzewanie. Warto więc zapoznać się z możliwościami uzyskania w budynku dobrych parametrów cieplnych i korzyściami płynącymi z takiej decyzji, a potem wybrać optymalne rozwiązanie dla siebie. 

Zobacz również: Ogrzewanie domu a ekologia 

Jak zatrzymać ciepło w domu?

Energooszczędny dom zarządza energią w inteligentny sposób. Do jego budowy trzeba uzyć materiału o odpowiednich parametrach technicznych. W budynkach wzniesionych przed rokiem 2002 nawet do 70 proc. rocznych wydatków eksploatacyjnych pochłaniają koszty związane z ogrzaniem domu. Zapotrzebowanie na energię możemy zmniejszyć niwelując straty ciepła.

– Przez ściany może uciekać nawet ok. 30 proc. ciepła z wnętrza domu. Zapobiega temu możemy poprzez budowanie ścian zewnętrznych o jak najniższym, ale racjonalnym współczynniku przenikania ciepła U. Należy przy tym pamiętać, że za straty ciepła przez ściany odpowiada nie tylko sam mur, ale również okna czy nadproża. Ważne jest również, aby zastosowane materiały budowlane miały dużą zdolność akumulacji (gromadzenia) ciepła oraz bezwładność termiczną. Takie parametry ścian sprawiają, że zimą ciepło pozostaje we wnętrzu domu, a latem temperatura w środku jest niższa – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager Silka Ytong.

Zobacz również: Idea domu pasywnego i domu energooszczędnego 

Już na etapie wyboru projektu należy uzgodnić m.in.: rodzaj ścian, materiały budowlane, układ wentylacyjno-grzewczy. Zadbajmy, aby dom spełniał wymogi energooszczędności – jego zapotrzebowanie na ciepło w skali roku wynosić powinno mniej niż 70 kWh/m2. Ułatwi to zatrzymanie ciepła i zoptymalizuje  zużycie energii przez budynek.

Jak budować w zgodzie ze środowiskiem naturalnym?

Do ekologicznych zachowań zaliczamy choćby zastosowanie materiałów budowlanych wyłącznie z naturalnych składników, porządek na budowie oraz utylizację odpadów budowlanych.

– Warto mieć świadomość, że niewielkim nakładem sił można zorganizować budowę tak, aby była prowadzona w sposób przyjazny dla środowiska. Sprawia to, że inwestorzy dbają nie tylko o kwestie ekologiczne, ale i walory estetyczne. Wybór technologii budowlanej, która nie wymaga zużycia dużych ilości wody czy prądu, będzie bardziej korzystny ze względu na wykorzystywanie zasobów, znajdzie także swoje odzwierciedlenie w budżecie całej budowy – podkreśla Monika Mychlewicz, dyrektor marketingu w Silka Ytong.

Dlaczego warto inwestować w ekologię i energooszczędność

Większość polskich inwestorów decyduje się na budowę domu, który ma być dla nich schronieniem przez wiele lat. Dlatego powinni zwracać dużą uwagę na koszty eksploatacji budynku. W wpływ na ich obniżenie mają rozwiązania energooszczędne. Najczęściej początkowe koszty są relatywnie większe. Jednak inwestycja zwraca się podczas użytkowania domu. Wybór projektu to najlepszy momentem, by zadbać o dobór odpowiednich materiałów i systemów, które zapewnią wysoką termoizolacyjność budynku oraz brak mostków termicznych.

Naturalnym dążeniem inwestora jest chęć optymalizacji kosztów budowy. Warto jednak pamiętać, że taniej nie zawsze znaczy lepiej. Często okazuje się, że finalny koszt budowy z „tańszych" materiałów okazuje się zbliżony do tych potencjalnie „droższych", ale nowocześniejszych. Natomiast różnicę na korzyść tych ostatnich widać we właściwościach termoizolacyjnych ścian. Z tego powodu należy wnikliwie przeanalizować koszty nie tylko materiałów budowlanych, ale także i ewentualnego ocieplenia, transportu czy wykonawstwa. Dopiero uzyskana suma pozwoli na realne porównanie kosztów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom