Elektrownie wiatrowe w gminach, które zniosą na swoim terenie tzw. zasadę 10H, będzie można stawiać 500 m od zabudowań – poinformował serwis Bankier.pl. Tyle wyniesie nowa minimalna odległość wiatraka od zabudowań według zmian przygotowywanych przez Ministerstwo Rozwoju. Złagodzone zostaną także wymogi dotyczące odległości wiatraków od pewnych form przyrody.
Elektrownie wiatrowe staną 500 m od zabudowań
Resort rozwoju pracuje nad nową wersją tzw. ustawy odległościowej uchwalonej w 2016 r. Wprowadziła ona zasadę znaną jako 10H, która głosi, że minimalna odległość wiatraka od zabudowań to 10-krotność jego wysokości. Reguła ta ma zostać utrzymana, jednak gminy otrzymają możliwość zawieszenia jej, o co od dawna walczyły firmy z branży OZE. Jeśli tak się stanie, nowa minimalna odległość od elektrowni do budynków wynosić będzie 500 m.
Według propozycji, którą przedstawił wicedyrektor departamentu gospodarki niskoemisyjnej MR Przemysław Hofman, elektrownie wiatrowe będą mogły powstawać wyłącznie w oparciu o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Żeby można było postawić turbinę wiatrową, plan miejscowy będzie musiał obejmować cały obszar w promieniu 10 H (10-krotność wysokości wiatraka) wokół planowanej lokalizacji turbiny.
Zobacz: Program Moja Woda skusił już 14 tysięcy Polaków. Jak otrzymać dopłatę do zbiornika na wodę?
Tworząc plan miejscowy dla terenu, gdzie planowane są elektrownie wiatrowe, gmina będzie mogła zawiesić zasadę 10H na podstawie wyników prognozy oddziaływania turbin na środowisko. Gmina sama ustali wówczas minimalną odległość od zabudowań, ale musi to być nie mniej niż 500 m. Jak obliczyli naukowcy, jest to uśredniona odległość od turbiny gwarantująca spełnienie norm dotyczących hałasu.
Ustawa odległościowa. Co jeszcze chce zmienić Ministerstwo Rozwoju?
W ramach zmian w ustawie odległościowej resort rozwoju zapowiada także kilka innych zmian. Po pierwsze po wejściu w życie nowych przepisów nowe budynki mieszkalne będzie można wznosić nie bliżej niż 500 m od turbiny wiatrowej, by uniknąć przekroczenia norm hałasu.
Po drugie zniesiony ma zostać obowiązujący dziś zakaz wznoszenia elektrowni wiatrowych w odległości mniejszej niż 10 H od niektórych form przyrody. Chodzi m.in. o:
- parki narodowe,
- rezerwaty przyrody,
- pomniki przyrody,
- parki krajobrazowe,
- obszary Natura 2000,
- obszary chronionego krajobrazu,
- użytki ekologiczne.
Przeczytaj: Podatek od deszczu wzrośnie i obejmie więcej nieruchomości
Po trzecie wreszcie na gminy zostaną nałożone nowe obowiązki, które pozwolą skuteczniej informować mieszkańców o planowanych elektrowniach wiatrowych. Gminy będą musiały m.in. wydłużyć okres wystawienia projektu MPZP do wglądu oraz okres zbierania opinii na temat planu, a także organizować dodatkowe dyskusje publiczne na jego temat. Dzięki temu mieszkańcy mają zyskać większy wpływ na to, czy i gdzie w ich gminie powstawać będą turbiny wiatrowe.
Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie. We wrześniu projekt zmian w prawie ma trafić do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Nowe regulacje ucieszą z pewnością branżę OZE, która do tej pory skarżyła się na obowiązujące przepisy, wskazując, że bardzo utrudniają one budowę jakichkolwiek wiatraków na lądzie. Mniej zachwyceni będą zapewne ekolodzy, a także osoby mieszkające w pobliżu planowanych elektrowni.
Sprawdź: Nielegalne kwatery pracownicze w domach jednorodzinnych. Co można zrobić?
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?