Eksmisja z lokalu komunalnego – co robić? Przyczyny eksmisji i zasady przyznawania lokali socjalnych

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Eksmisja z mieszkania komunalnegoEksmisja z lokalu komunalnego to trudne doświadczenie, na szczęście jednak prawo jest w tej kwestii po stronie lokatora.
Eksmisja z mieszkania komunalnegoEksmisja z lokalu komunalnego to trudne doświadczenie, na szczęście jednak prawo jest w tej kwestii po stronie lokatora. Adrian Wykrota
Kiedy lokator może utracić prawo do mieszkania komunalnego i komu przysługuje w razie eksmisji lokal socjalny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Eksmisja z lokalu komunalnego może nastąpić z kilku przyczyn, z których najczęstszą jest zadłużenie lokatora. Nie oznacza to jednak, że każdy, kto ma problem z opłaceniem czynszu, musi obawiać się utraty mieszkania. W przypadku decyzji o eksmisji sąd orzeka bowiem o uprawnieniu do lokalu socjalnego lub jego braku. Komu takie uprawnienie przysługuje, a komu nie?

Eksmisja z lokalu komunalnego – przyczyny

Mieszkania komunalne są własnością gminy i to właśnie z gminą lokator podpisuje umowę najmu takiego lokalu. Naruszenie tej umowy przez lokatora może być podstawą do jej wypowiedzenia, czego wynikiem będzie utrata przez daną osobę prawa do zajmowanego lokalu komunalnego. Do najczęstszych przyczyn wypowiedzenia umowy najmu przez gminę należą:

 • niepłacenie czynszu (zadłużenie z tego tytułu musi wynosić minimum 3 miesiące),
 • niszczenie lokalu, znajdujących się w nim urządzeń lub innych części budynku,
 • poważne, powtarzające się naruszenia przepisów porządkowych oraz dotyczących zasad współżycia z innymi lokatorami,
 • sprowadzenie do mieszkania dodatkowych lokatorów bez pisemnej zgody gminy,
 • użytkowanie lokalu niezgodnie z jego przeznaczeniem (np. prowadzenie działalności gospodarczej w mieszkaniu),
 • przekroczenie ustalonego przez gminę poziomu dochodów członków gospodarstwa domowego,
 • niezamieszkiwanie w lokalu przez okres dłuższy niż 12 miesięcy,
 • zamieszkiwanie w budynku wymagającym remontu lub rozbiórki (gmina musi wówczas wskazać lokatorowi lokal zamienny do wynajmu na takich samych zasadach),
 • uzyskanie tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości.

Zobacz oferty na stronie: mieszkania do wynajęcia lub przejrzyj je w aplikacji Gratki!

Na szczególną uwagę zasługuje ostatni punkt. W myśl przepisów znowelizowanej ustawy z 22 marca 2018 r. powodem do rozwiązania przez gminę umowy może być również posiadanie prawa do lokalu mieszkalnego w pobliskiej miejscowości, a więc miejscowości położonej w tym samym powiecie co lokal komunalny albo w powiecie sąsiadującym z tym powiatem. Przepisy te wejdą w życie od 21 kwietnia 2019 roku. Nowe prawo dotyczyć będzie jednak tylko osób, które umowę najmu lokalu komunalnego podpiszą po wejściu zmienionych przepisów w życie.

Prawo do lokalu socjalnego – komu przysługuje?

W związku z rozwiązaniem przez gminę umowy najmu lokalu komunalnego lokator traci prawo do zajmowania tego lokalu. Nie oznacza to jednak, że gmina może po prostu wyrzucić go na bruk. Aby nakazać lokatorowi opuszczenie mieszkania, konieczna jest decyzja sądu.

Wydając wyrok nakazujący opróżnienie lokalu, sąd orzeka jednocześnie, czy danej osobie przysługuje prawo do zawarcia umowy najmu socjalnego (czyli prawo do lokalu socjalnego), czy też nie. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Eksmisja może nastąpić dopiero w momencie, gdy gmina złoży eksmitowanemu ofertę najmu lokalu socjalnego.

Przeczytaj też: Polskie Domy Drewniane. Nowy element programu Mieszkanie Plus

Istnieją jednak osoby, którym prawo do lokalu socjalnego przysługuje bezwarunkowo. Mieszkanie takie należy się zawsze:

 • kobietom w ciąży,
 • obłożnie chorym,
 • emerytom i rencistom spełniającym kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej,
 • małoletnim, niepełnosprawnym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej lub ubezwłasnowolnieni oraz sprawującym nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkującym,
 • osobom o statusie bezrobotnego,
 • osobom spełniającym przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały.

Co ważne, prawo do lokalu socjalnego przysługuje tym osobom tylko pod warunkiem, że nie mają innego lokalu, w którym mogłyby zamieszkać. Oznacza to, że jeśli eksmitowany np. jest właścicielem innego mieszkania, nie otrzyma on lokalu socjalnego. W myśl wspomnianej nowelizacji przepisów z 22 marca 2018 r. prawo do lokalu socjalnego nie przysługuje też tym osobom z powyższej listy, które z racji dobrej sytuacji materialnej są w stanie zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe we własnym zakresie. Dotyczyć to jednak będzie tylko umów podpisanych po wejściu nowych przepisów w życie.

Zobacz: Mieszkanie komunalne a mieszkanie socjalne. Czym się różnią?

Warto dodać, że prawa do lokalu socjalnego mogą zostać pozbawieni lokatorzy, których eksmitowano z uwagi na rażące i uporczywe zakłócanie porządku w budynku wielorodzinnym. To samo dotyczy lokatorów, którzy zostali eksmitowani z powodu znęcania się nad rodziną oraz osób, które samowolnie (bez zgody właściciela nieruchomości) zajęły mieszkanie.

Brak prawa do lokalu socjalnego – co zrobić?

Co jednak w sytuacji, gdy eksmisja z lokalu komunalnego spotka lokatora, któremu sąd nie przyzna prawa do lokalu socjalnego? Osobom takim gmina powinna przyznać pomieszczenie tymczasowe, czyli lokal o bardzo skromnych warunkach, w których eksmitowani będą mogli zamieszkać. Nie każdemu jednak prawo do lokalu tymczasowego przysługuje. Nie mogą na taką pomoc liczyć osoby eksmitowane z uwagi na:

 • stosowanie przemocy domowej,
 • uporczywe wykraczanie przeciwko porządkowi domowemu
 • czynienie uciążliwym korzystanie z budynku przez innych lokatorów,
 • bezprawne zajęcie lokalu.

Co więcej, prawo do pomieszczenia tymczasowego nie przysługuje też osobom, które musiały opróżnić lokal, w którym mieszkały na zasadzie najmu okazjonalnego lub instytucjonalnego. Również osoby, które eksmitowano z dotychczas zajmowanego lokalu tymczasowego, nie mogą liczyć na przyznanie kolejnego pomieszczenia tymczasowego.

Sprawdź: Mieszkanie na start. Dla kogo dopłaty do najmu?

Przed nowelizacją przepisów 22 marca 2018 r. komornik mógł dokonać eksmisji lokatorów do schroniska lub noclegowni, jeżeli danej osobie nie przyznano prawa do lokalu socjalnego, a gmina przez 6 miesięcy nie wskazała lokalu tymczasowego. Obecnie eksmisja do noclegowni czy schroniska jest zabroniona, a komornik wstrzymuje się z eksmisją do aż do momentu wskazania lokatorowi przez gminę pomieszczenia tymczasowego.

Pomieszczenie tymczasowe – jakie warunki?

Warto przypomnieć, że lokal tymczasowy oferuje z reguły bardzo skromne warunki. Zgodnie z prawem pomieszczenie tymczasowe powinno:

 • posiadać dostęp do źródła wody i do toalety, choć urządzenia te mogą znajdować się poza budynkiem,
 • posiadać oświetlenie naturalne (okno) i elektryczne,
 • posiadać dowolną możliwość ogrzewania,
 • posiadać niezawilgocone przegrody budowlane,
 • zapewniać możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków.

Umowa najmu lokalu tymczasowego zawierana jest zawsze na czas nie krótszy niż 1 miesiąc i nie dłuższy niż 6 miesięcy. Po upływie tego czasu lokator musi opuścić lokal i samodzielnie poszukać nowego miejsca do zamieszkania. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom