Eksmisja na bruk lub do przytuliska

redakcja.regiodom, Barbara Szmejter
EksmisjaEksmisja na bruk lub do przytuliska
EksmisjaEksmisja na bruk lub do przytuliska Strefabiznesu.pl
Od dziś można eksmitować na bruk. Zmian jest więcej, ale brakuje przepisów wykonawczych.

We Włocławku kilkaset osób z wyrokami eksmisyjnymi od lat czeka. Większość z nich ma prawo do lokalu socjalnego, a tymi miasto dysponuje jedynie w minimalnym stopniu. – To zaledwie kilka lub kilkanaście pomieszczeń w skali roku – mówi Monika Budzeniusz, rzecznik prezydenta Włocławka.

Uchwalone w sierpniu przez Sejm zmiany w ustawie o ochronie praw lokatorów oraz zmiany kodeksu postępowania cywilnego, które obowiązują od dzisiaj (16 listopada) pozwalają na eksmisję bez zapewnienia pomieszczenia zastępczego.

Eksmisje po bydgosku: pakuj się i wyprowadzaj

Jeżeli w wyroku eksmisyjnym sąd nie przyzna prawa do lokalu socjalnego, dłużnik stanie się osobą bezdomną. Komornik ma wówczas obowiązek wystąpienia do gminy o wskazanie tymczasowego pomieszczenia. – Wskazanie takowego oznacza, że musimy wykonać eksmisję - wyjaśnia Robert Damski, rzecznik prasowy Rady Izby Komorniczej w Gdańsku. – Ale czas przebywania dłużnika w takim tymczasowym pomieszczeniu może wynieść maksymalnie od jednego do sześciu miesięcy.

To istotna zmiana. Dotychczas, jeżeli tymczasowego pomieszczenia nie było – komornik wstrzymywał eksmisję. Teraz, jeżeli gmina nie udostępni tymczasowego pomieszczenia, może wskazać noclegownię, schronisko lub inną placówkę zapewniającą miejsca noclegowe. Pobyt w noclegowni możliwy jest od godz. 16 zimą, czy 18 w okresie letnim do 8 rano.

Z grupy osób, wobec których trzeba wykonywać eksmisje, nie zostały wyłączone ani kobiety w ciąży, ani małoletni, ani niepełnosprawni i ich opiekunowie czy obłożnie chorzy. Eksmisja może odbyć się również w okresie zimowym.

– Zabrakło racjonalnego podejścia ustawodawcy do problemu eksmisji i poszanowania godności ludzkiej. Obawiam się, że znowu skutki źle stanowionego prawa spadną na komorników, którzy je tylko wykonują – ocenia Robert Damski.

Eksmisje w Grudziądzu coraz skuteczniejsze

Przypomnijmy: W Bydgoszczy sąd wydał 888 wyroków eksmisyjnych do mieszkań socjalnych. W mieście jest 145 rodzin, które dostały nakaz eksmisji i mogą trafić na ulicę, bo nie mają prawa do lokalu zastępczego. Około 1,4 tys. lokatorów, którzy mieszkają w lokalach komunalnych i socjalnych w Toruniu, ma wyroki eksmisji. Na bruk może trafić 247 osób. Widmo bruku dotyczy 360 rodzin z Włocławka, 330 z Inowrocławia i około 200 z Grudziądza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom