Dzień pizzy obchodzimy 9 lutego. Jak zrobić dobrą pizzę (PRZEPISY)

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
PizzaPizza w lokalu smakuje dobrze. Ta własnoręcznej roboty może smakować jeszcze lepiej.
PizzaPizza w lokalu smakuje dobrze. Ta własnoręcznej roboty może smakować jeszcze lepiej. joshuemd (Pixabay.com)
Jedzenie pizzy to przyjemność. Ta przyjemność stanie się jeszcze większa, jeżeli będzie można posmakować pizzę własnoręcznej roboty. Oto przepisy na ciasto do tego dania włoskiego.

9 lutego obchodzimy święto pizzy. Chociaż przywędrowała z Włoch, jest u nas popularna. Siedmiu na dziesięciu Polaków przyznaje, że je pizzę przynajmniej raz na miesiąc. A jedynie co 25. osoba jej nie lubi.

Z niektórych badań wynika (choć zdania są tutaj podzielone), że pizza – co zabrzmi dziwnie – pomaga zwalczyć raka, ponieważ w pomidorach, dodawanych do pizzy, znajduje się likopen. To przeciwutleniacz, znany ze swoich właściwości antynowotworowych.

Pamiętaj! Sekretem udanej pizzy jest nie tylko ciasto, ale i sos pomidorowy. Tradycyjny sos według przepisu kuchni włoskiej przygotowuje się z dojrzałych pomidorów, oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia oraz świeżej bazylii, soli i pieprzu. 

Polecamy wideoIle kalorii ma pizza 

W Międzynarodowy Dzień Pizzy sam zrób pizzę

Domowej roboty pizza wyda się pewnie jeszcze smaczniejsza niż ta kupiona, zrobiona na zamówienie. Serwujemy przepisy na ciasto, które można obłożyć dowolnie – przede wszystkim sosem pomidorowym, serem (żółtym albo pleśniowym czy mozzarellą), pieczarkami, pomidorami, papryką, szynką (np. włoską dojrzewającą), salami, mięsem z kurczaka, bekonem, oliwkami, cebulą, kukurydzą, rukolą, brokułami.

Składniki, które znajdą się na pizzy, dobieramy w ilościach według naszego gustu i smaku. Nie można zapomnieć o przyprawach. To m.in. sól, słodka papryka w proszku, oregano, bazylia, zioła prowansalskie, czosnek albo chilli.

Tradycyjne ciasto na pizzę – przepis

  • 2 szklanki mąki pszennej
  • ¾ szklanki ciepłej wody
  • 3 łyżki świeżych drożdży (około ćwiartki 100-gramowej kostki)
  • 1 łyżeczka soli
  • ½ łyżeczki cukru
  • 1 łyżka oliwy (plus trochę do smarowania blachy)

Polecamy przepisPizza Margherita 

Aby przygotować ciasto na pizzę, należy rozpuścić drożdże w ciepłej wodzie i dodać 2 łyżki mąki oraz cukier. Całość wymieszać i odstawić na 10 minut, aż ciasto zwiększy swoją objętość. Pozostałą mąkę w misce wymieszać ze solą i dodać rozczyn. Wymieszać wszystkie składniki, a na koniec dodać oliwę. Gdy ciasto będzie miało jednolitą konsystencję, wyłożyć na stolnicę albo na blat stołu, posypany mąką i wyrabiać przez około kwadrans, aż ciasto stanie się elastyczne. Wyrobione ciasto przełożyć do większej miski, przykrywając kuchennym ręczniczkiem albo ścierką. Odstawić ponownie do wyrośnięcia, ale na dłużej, czyli na około godzinę. Gdy ciasto wyrośnie, wyjąć z miski i je trochę rozwałkować. Włożyć do tortownicy (lub innej blachy) i palcami rozgnieść tak, aby brzegi ciasta niemal dotykały ścianek blachy, przy czym przy brzegach ciasta unieść je i ugnieść palcami, aby powstał pewnego rodzaju wałek. Na tak przygotowane ciasto, posmarowane cienką warstwą sosu pomidorowego, wyłożyć wybrane składniki. Pizzę piec przez 10-12 minut w piekarniku rozgrzanym do 250 stopni Celsjusza.

Grube ciasto na pizzę – przepis

  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 1 ½ szklanki wody
  • 1 łyżeczka świeżych drożdży
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • tłuszcz do wysmarowania blachy

Mąkę, drożdże, cukier, sól i wodę połączyć w jednolitą masę, ugniatając, rozciągając i zlepiając w całość przez przynajmniej kilka minut. Gdy masa stanie się jednolita, przełożyć ją do miski. Odstawić, przykryte, na minimum godzinę. W tym czasie ciasto powinno podwoić, nawet potroić swoją objętość. Wyjąć ciasto z miski i rozwałkować. Uformować w grubszy, ale mniejszy krążek, łącznie z brzegami, i rozciągnąć na mniejszej blasze, wysmarowanej tłuszczem. Zostawić na następne 20 minut i dopiero wtedy obłożyć składnikami. Piec w piekarniku, który został rozgrzany do 250 stopni.

Bezglutenowe ciasto na pizzę – przepis

  • 2 ½ mąki z tapioki
  • 2 ½ białej mąki ryżowej
  • 2 szklanki skrobi ziemniaczanej
  • ½ kostki świeżych drożdży
  • 1 ½ wody
  • ¾ szklanki mleka
  • 6 łyżek oleju roślinnego (plus do natłuszczenia blachy)
  • 2 łyżeczki cukru
  • 1 łyżeczka soli

Podgrzać mleko, dodać pokruszone drożdże, cukier, sól, 2 łyżki mąki z tapioki i 1/3 szklanki wrzącej wody. Całość wyrobić, aż ciasto zrobi się gęste. Odstawić w misce pod przykryciem na 15-20 minut. W tym czasie pozostałą mąkę z tapioki wymieszać ze skrobią ziemniaczaną. Dolać pozostałą część wrzątku i ciasto zacznie się ścinać. Dosypać mąkę ryżową i całość wymieszać (najlepiej w mikserze). Gdy ciasto zgęstnieje, przełożyć ciasto do miski. Dodać olej i zaczyn drożdżowy. Całość wyrobić na jednolitą masę. Gdy będzie elastyczna, odstawić znowu pod przykryciem na 50 minut lub godzinę. Wyrośnięte ciasto ugnieść, rozwałkować i wyłożyć na blasze, wcześniej posmarowanej tłuszczem. Piec przez 13–15 minut w piekarniku rozgrzanym do 250 stopni. 

Warto przeczytać: Jak gotować na parze, czyli gotowanie w parowarze i kombiwarze 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom