Dzieci nudzą się w swoich pokojach: aż 73 procent z nich

Katarzyna Piojda
Urządzając pokój dziecka, stwórzmy w nim plac zabawUrządzając pokój dziecka, stwórzmy w nim plac zabaw. To zachęci malucha do przebywania w swoim pokoiku
Urządzając pokój dziecka, stwórzmy w nim plac zabawUrządzając pokój dziecka, stwórzmy w nim plac zabaw. To zachęci malucha do przebywania w swoim pokoiku Ikea
Troje na czworo dzieci wolałoby bawić się w pokoju niż oglądać telewizję. Tyle, że większość dziecięcych pokoików nudzi maluchy i nie sprzyja ich rozwojowi. Efekt: jedyną atrakcją jest telewizor.

Fachowcy przyznają: kilka prostych elementów w wyposażeniu pokoju dziecka może wpłynąć na jego rozwój w dorosłym życiu. 

– Pokój dziecka powinien być nie tylko miejscem, w którym przechowujemy zabawki i w którym dziecko śpi. To powinno być miejsce, które rozwija kreatywność, bawi, edukuje, wciąga w aktywną zabawę. Oprócz łóżka, regałów i maskotek, w pokoju powinny znaleźć się specjalne zabawki i akcesoria sprzyjające rozwojowi dziecka – mówi Magdalena Nawrot, dekorator z Ikea Katowice.

Zobacz również: Bezpieczeństwo dziecka w domu: przyjazne meble, narożniki, schowki 

Pokój dla małego artysty

Ponad 60 procent dzieci ogląda codziennie przez kilka godzin telewizję. Tak wynika z danych Interactive Research Center. Skutek? Nuda w domu. Rozwiązaniem może być odpowiednie zaaranżowanie pokoju dziecięcego tak, aby telewizor był najmniej ciekawy. W wielu pokojach TV jest w centralnym miejscu. Prym wiedzie ekran, konsola do gier, DVD. Pokój traktuje się nie jako miejsce zabawy i nauki, ale kino.

Urządzając pokój dziecka, warto stworzyć w nim plac zabaw, który stymuluje wyobraźnię malucha i wspiera jego rozwój na każdym etapie. 

– Pokój dla dziecka powinien mieć kącik plastyczny, a w nim farby, kredki, tablice, plastelinę. Rysowanie poprawia bowiem koordynację dziecka, rozwija wyobraźnię – kontynuuje Magdalena Nawrot. – Akcesoria plastyczne mogą pojawić się już w pokoju 2- lub 3-latka. Możemy stwarzyć mu możliwość malowania rękami – specjalne do tego celu farby łatwo usuwa się wodą.

Stopniowo do kącika mogą być wprowadzane nowe elementy np. tablica i kreda, stelaże do malowania na płótnie. Dzieciom można także dawać do malowania papierowe lampy i kawałki materiału. Maluchy nauczą się także koncentracji i skupienia – mówi Nawrot.

Eksperci zalecają, aby z prac dzieci stworzyć wystawy. Zamknięcie rysunków w antyramach lub ramkach i powieszenie w pokoju to dopiero sposób! To sprawi, że dziecko nabierze pewności siebie, będzie miało motywację do dalszego malowania. Równie dobrze prace plastyczne pociechy możemy nanizać na kolorowe nitki i tasiemki i takiej formie powiesić na ścianie.

Nauka przez zabawę

Obok kącika przyszłego artysty, pokój powinien być wyposażony w meble i zabawki umożliwiające aktywną zabawę. Na wyposażeniu powinien znaleźć się fotel obrotowy. Dlaczego? Bo kręcenie się na nim rozwija równowagę, w konsekwencji wpływa na zdolność uczenia się. Zwykła zabawa może uchronić malucha przed chorobą lokomocyjną, lękiem wysokości, przyśpieszy naukę wchodzenia po schodach.

Przyda się również huśtawka, konik na biegunach (rozwijają ścięgna i mięśnie). – Zamiast huśtawki możemy zamontować wiszące siedzisko. Dzięki niemu dziecko rozwija koordynację ruchową podczas wychylania się w przód i w tył. Bawiąc się także w siedzisku maluchy uczą się poruszać rękami i nogami bez patrzenia na nie – dodaje Nawrot. Piłki uczą koordynacji i zabawy fair play wśród przyjaciół. Dobrze jest stworzyć 7-latkowi kącik do odrabiania lekcji. Lampka nad łóżkiem lub przy łóżku rozbudzi pasję czytania przed snem.

Zobacz również: Biurko regulowane: dla przedszkolaka i ucznia 

Porządek sprzyja rozwojowi

Według danych Ikea statystycznie dziecko w pokoju ma ponad 500 zabawek. Im większy w pokoju bałagan, tym bardziej dziecko zniechęca się do przebywania w nim. Przyciąga go za to telewizor w salonie. Dobra organizacja pokoju jest w stanie zatrzymać w nim dziecko. Praktyczne są pudełka z przykrywką, pojemniki czy płócienne worki, w których przechowujemy drobiazgi. Większe zabawki można schować w siatkowych półkach, które rozpinamy od sufitu do podłogi lub w dużych pojemnikach, chowanych pod łóżkiem albo na regałach. 

Przeczytaj też: Pokój dla rodzeństwa: żeby wszystko się zmieściło 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom