Fachowcy przyznają: kilka prostych elementów w wyposażeniu pokoju dziecka może wpłynąć na jego rozwój w dorosłym życiu.
– Pokój dziecka powinien być nie tylko miejscem, w którym przechowujemy zabawki i w którym dziecko śpi. To powinno być miejsce, które rozwija kreatywność, bawi, edukuje, wciąga w aktywną zabawę. Oprócz łóżka, regałów i maskotek, w pokoju powinny znaleźć się specjalne zabawki i akcesoria sprzyjające rozwojowi dziecka – mówi Magdalena Nawrot, dekorator z Ikea Katowice.
Zobacz również: Bezpieczeństwo dziecka w domu: przyjazne meble, narożniki, schowki
Pokój dla małego artysty
Ponad 60 procent dzieci ogląda codziennie przez kilka godzin telewizję. Tak wynika z danych Interactive Research Center. Skutek? Nuda w domu. Rozwiązaniem może być odpowiednie zaaranżowanie pokoju dziecięcego tak, aby telewizor był najmniej ciekawy. W wielu pokojach TV jest w centralnym miejscu. Prym wiedzie ekran, konsola do gier, DVD. Pokój traktuje się nie jako miejsce zabawy i nauki, ale kino.
Urządzając pokój dziecka, warto stworzyć w nim plac zabaw, który stymuluje wyobraźnię malucha i wspiera jego rozwój na każdym etapie.
– Pokój dla dziecka powinien mieć kącik plastyczny, a w nim farby, kredki, tablice, plastelinę. Rysowanie poprawia bowiem koordynację dziecka, rozwija wyobraźnię – kontynuuje Magdalena Nawrot. – Akcesoria plastyczne mogą pojawić się już w pokoju 2- lub 3-latka. Możemy stwarzyć mu możliwość malowania rękami – specjalne do tego celu farby łatwo usuwa się wodą.
Stopniowo do kącika mogą być wprowadzane nowe elementy np. tablica i kreda, stelaże do malowania na płótnie. Dzieciom można także dawać do malowania papierowe lampy i kawałki materiału. Maluchy nauczą się także koncentracji i skupienia – mówi Nawrot.
Eksperci zalecają, aby z prac dzieci stworzyć wystawy. Zamknięcie rysunków w antyramach lub ramkach i powieszenie w pokoju to dopiero sposób! To sprawi, że dziecko nabierze pewności siebie, będzie miało motywację do dalszego malowania. Równie dobrze prace plastyczne pociechy możemy nanizać na kolorowe nitki i tasiemki i takiej formie powiesić na ścianie.
Nauka przez zabawę
Obok kącika przyszłego artysty, pokój powinien być wyposażony w meble i zabawki umożliwiające aktywną zabawę. Na wyposażeniu powinien znaleźć się fotel obrotowy. Dlaczego? Bo kręcenie się na nim rozwija równowagę, w konsekwencji wpływa na zdolność uczenia się. Zwykła zabawa może uchronić malucha przed chorobą lokomocyjną, lękiem wysokości, przyśpieszy naukę wchodzenia po schodach.
Przyda się również huśtawka, konik na biegunach (rozwijają ścięgna i mięśnie). – Zamiast huśtawki możemy zamontować wiszące siedzisko. Dzięki niemu dziecko rozwija koordynację ruchową podczas wychylania się w przód i w tył. Bawiąc się także w siedzisku maluchy uczą się poruszać rękami i nogami bez patrzenia na nie – dodaje Nawrot. Piłki uczą koordynacji i zabawy fair play wśród przyjaciół. Dobrze jest stworzyć 7-latkowi kącik do odrabiania lekcji. Lampka nad łóżkiem lub przy łóżku rozbudzi pasję czytania przed snem.
Zobacz również: Biurko regulowane: dla przedszkolaka i ucznia
Porządek sprzyja rozwojowi
Według danych Ikea statystycznie dziecko w pokoju ma ponad 500 zabawek. Im większy w pokoju bałagan, tym bardziej dziecko zniechęca się do przebywania w nim. Przyciąga go za to telewizor w salonie. Dobra organizacja pokoju jest w stanie zatrzymać w nim dziecko. Praktyczne są pudełka z przykrywką, pojemniki czy płócienne worki, w których przechowujemy drobiazgi. Większe zabawki można schować w siatkowych półkach, które rozpinamy od sufitu do podłogi lub w dużych pojemnikach, chowanych pod łóżkiem albo na regałach.
Przeczytaj też: Pokój dla rodzeństwa: żeby wszystko się zmieściło
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?