Bezpieczeństwo dziecka w domu: przyjazne meble, narożniki, schowki

Anna Karda
zabezpieczone narożniki stolika w pokoju dziecięcymTutaj maluch może sobie poszaleć! Narożniki stołu zostały zabezpieczone specjalnymi elementami, które przy okazji stanowią ciekawą dekorację pokoju dziecięcego.
zabezpieczone narożniki stolika w pokoju dziecięcymTutaj maluch może sobie poszaleć! Narożniki stołu zostały zabezpieczone specjalnymi elementami, które przy okazji stanowią ciekawą dekorację pokoju dziecięcego. Anna Karda
Naturalna ciekawość świata i niedostrzeganie zagrożeń mogą być dla wszędobylskiego malucha źródłem kłopotów, jeśli natrafi na niezabezpieczoną kuchenkę lub schody.

Jak ustrzec dziecko przed utratą zdrowia, a nawet życia w mieszkaniu? Nie można przecież przez całą dobę bez przerwy mieć na oku naszej pociechy (lub pociech!). Dlatego zamiast stale pilnować, by dziecko nie rozcięło główki o kant stolika – a i tak w końcu się w niego uderzy – może lepiej postawić stolik z zaokrąglonymi brzegami? A zamiast ciągle upominać, by dziecko nie podchodziło do garnków z gotującym się obiadem, osłonić kuchenkę przed dotykiem ciekawskich rączek.

Zobacz również: Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka w domu

Meble przyjazne dzieciom

**Trudno wymieniać wszystkie meble wraz z przyjściem malucha na świat. Można jednak odpowiednio zabezpieczyć ich krawędzie, by najpierw raczkujący, a potem – rozbiegany – brzdąc, czuł się w mieszkaniu bezpiecznie i swobodnie. Już kupując meble warto i dla własnej wygody wybierać te z łagodnie zakończonymi brzegami i w miarę możliwości bez kantów i niepotrzebnych wystających ozdób, które mogą skaleczyć. Przyjrzyjmy się także uchwytom i dotknijmy ich, bo w niektórych miejscach bywają nieraz prawie tak ostre, jak igły.

  • Uchwyty można wymienić na zaokrąglone, bardzo modne są także meble z drzwiami pozbawionymi uchwytów, które otwiera się lekko je dociskając.
  • Łagodne krawędzie – w meblach dla dzieci producenci najczęściej już dbają o to, by wszelkie ranty były gładko oszlifowane, bez drzazg i ostrych zakończeń.
  • W szufladach i drzwiczkach warto zamontować dodatkowo amortyzatory, które przytrzymają je w końcowej fazie zamykania, co uniemożliwi dziecku trzaskanie drzwiczkami i skaleczenie dłoni czy przytrzaśnięcie palców.

Dom bez kantów

**Z niebezpiecznymi krawędziami poradzimy sobie naklejając na nie za pomocą dwustronnej taśmy klejącej specjalne nakładki na narożniki**. Takie ochraniacze na narożniki są wykonane z miękkiego tworzywa, które amortyzuje uderzenie. Są do kupienia w sklepach meblarskich oraz marketach budowlanych, do wyboru z przeźroczystego silikonu lub w fantazyjnych kolorach i kształtach, specjalnie do dziecięcego pokoju.

Nakładki na narożniki mogą być kompromisem dla tych rodziców, którzy bardzo lubią swoje zdobione i kanciaste meble, wówczas po prostu zdejmą z nich ochraniacze, gdy tylko dziecko odpowiednio podrośnie. Można tak zabezpieczać również ostro zakończone kuchenne blaty, wiszące nisko półki czy kanty parapetów.

Uwaga, szkło!

**Szklany stolik to niewątpliwa ozdoba salonu, nie zabiera też wizualnie przestrzeni i pasuje do każdego wystroju. Kiedy jednak mieszka z nami ciekawski szkrab, trzeba się na jakiś czas rozstać z wszelkimi szklanymi przedmiotami. Równie niebezpieczne są przeszklone szafki i łatwo dostępne wazony.

  • W pokoju dziecięcym warto zrezygnować ze szklanego klosza i zamontować klosz z plastiku lub papieru. Są one projektowane specjalnie dla dzieci, w wielu fantazyjnych kształtach i również odpowiednio przepuszczają światło. Montując je mamy pewność, że w razie gry w piłkę w pokoju na głowę malucha nie posypią się odłamki stłuczonej lampy.
  • Lampka na baterię słoneczną na biurko to alternatywa dla tej z wtyczką podłączaną do prądu. Bezpieczeństwo i oszczędność na rachunkach w jednym.

Z dala od ognia

**Dziecko może się poparzyć najczęściej w kuchni. Najłatwiej o to przy kuchenkach gazowych ale do nieszczęścia wystarczy też garnek z gotującą się zupą, do którego dziecko będzie mogło dosięgnąć. Płyty elektryczne po ugotowaniu na nich posiłku również jeszcze przez jakiś czas pozostają gorące, dlatego powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo dziecka.

  • Płyta indukcyjna jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla domu, w którym mieszka mały człowiek. Jej powierzchnia pozostaje zimna nawet tuż po gotowaniu, nie uruchomi się także, gdy przez roztargnienie zostawimy na niej np. kuchenną ściereczkę, ponieważ reaguje tylko na odpowiednie naczynia do gotowania i po ich zdjęciu automatycznie się wyłącza. To duża ochrona przed pożarem w kuchni.
  • Przed poparzeniem np. gorącymi garnkami naszą pociechę powinna zabezpieczyć osłona płyty kuchennej, montowana zazwyczaj na specjalną taśmę klejącą odporną na wysoką temperaturę. Regulowana szerokość pozwala ją dopasować do wszystkich typów kuchenek, a kiedy nie będzie już potrzebna, wystarczy odkleić wszystkie elementy.
  • Kominek – dbajmy o to, by narzędzia do rozpalania były w miejscu niedostępnym dla dziecka, a obudowa kominka musi być odpowiednio wykończona a palenisko osłonięte (maluch może zakrztusić się resztkami popiołu czy niedopalonymi szczapami drewna, próbując je wkładać do buzi)

Zobacz również: AGD do kuchni bezpieczne dla dziecka

Żeby nie poraził prąd

**Do gniazd elektrycznych kupmy specjalne zabezpieczenia kontaktów. Wyglądają one jak wtyczka, są wykonane z tworzywa i nie mają uchwytu, za który maluch mógłby je wyciągnąć. Do wyciągnięcia zabezpieczenia z gniazda służy dołączony do kompletu kluczyk.

Nie trzaskaj drzwiami

**Ciężkie, drewniane drzwi mogą poważnie uszkodzić nasze dziecko. Szczególnie niebezpieczne są zabawy rodzeństwa, podczas których jedno może drugiemu zmiażdżyć kończynę lub poważnie przytrzasnąć np. główkę. Również rodzić może niechcący uszkodzić paluszki dziecka, zamykając drzwi. By tego uniknąć koniecznie trzeba nałożyć blokadę na drzwi**. Najprostsza to wykonana z tworzywa nakładka w kształcie podkowy, nałożona na górę skrzydła, która uniemożliwia zamknięcie drzwi. Trzeba wypróbować, w którym miejscu ją nałożyć, by przerwa przy zawiasach pozostała na tyle duża, by dziecko nie mogło zrobić sobie krzywdy i przy klamce i przy zawiasach.

Są też dwustronne blokady na podłogę, które ustawia się pod skrzydłem, unieruchamiając tym samym drzwi w dowolnym ustawieniu (półotwarte, otwarte lub przymknięte). Blokady są wykonane z elastycznego tworzywa w kształcie łuku z wgłębieniem w kształcie rowka na skrzydło. By zamknąć drzwi wystarczy docisnąć blokadę do podłogi i skrzydło zostaje „uwolnione".

Tu nie zaglądaj!

**Drobne przedmioty chowamy przed dziećmi w zamykanych pojemnikach, na tyle wysoko, by dzieci nie mogły ich dosięgnąć. Gdy nie mamy takiej możliwości, zablokujmy dzieciom dostęp do miejsc, w których przechowujemy coś niebezpiecznego.

Blokady szuflad i szafek mogą być:

  • przykręcane – wewnątrz mebla montujemy blokadę, która składa się z dwóch części: zaczepu i haczyka. Aby otworzyć szafkę lub szufladę, należy nacisnąć blokadę, co powoduje je zwolnienie. Po zamknięciu mebla blokada automatycznie wraca na swoje miejsce.
  • przyklejane – działa tak samo, to idealne wyjście, gdy do montażu nie chcesz używać wkrętów.
  • magnetyczne – by otworzyć szufladę lub szafkę, należy przyłożyć do niej specjalny magnetyczny klucz.

Nie spadnij!

  • Bramka ochronna montowana rozporowo nie wymaga wiercenia w ścianach lub podłodze, więc nie pozostawia żadnych śladów po zdemontowaniu. Nadaje się do zabezpieczenia szczytu i podnóża schodów lub wyjścia na balkon, na szerokość od 70 cm do ponad metra, po zainstalowaniu dodatkowych rozszerzeń. To furtka ze szczebelków, którą dorosły może otworzyć w obie strony po zdjęciu blokady. Zawiera wskaźniki oprawnego montażu. Nadaje się także do zabezpieczenia dostępu do kominka czy wyjścia na balkon.
  • Barierka ochronna łóżka – do łóżek z materacem wpuszczanym w ramę, do montowania pod materacem. Nadaje się do kanap, sof i łóżeczek z miękką lub twardą podstawą. Do wyboru jest drewniana lub wykonana ze składanego stelażu pokrytego miękkim materiałem, którą można zabrać w podróż.

Blokada okien i drzwi balkonowych

**To zabezpieczenie umożliwia zablokowanie okna w pozycji zamkniętej lub uchylonej (szerokość uchylenia możemy regulować w takim zakresie, który uniemożliwia wypadnięcie dziecka. Jest odpowiednia do wszystkich typów okien. Dostępne są też blokady zamykane na klucz. Na rynku dostępne są też inne rozwiązania sprawiające, że okna są bezpieczne dla najmłodszych.

Tu też jest niebezpiecznie

  • Uchwyt do wanny – mocowany na duże, stabilne przyssawki do krawędzi wanny, ergonomiczny i wykończony antypoślizgowym materiałem, pozwala dziecku bezpiecznie wchodzić i wychodzić z wanny. Można też przewiercić do ściany metalowy uchwyt, taki sam, jak dla starszych osób. W samej wannie przyda się mata antypoślizgowa, która uchroni malucha przed pośliźnięciem podczas zabaw w kąpieli i przy wychodzeniu z wanny.
  • Pasy do TV – mocowane do pleców telewizora i krawędzi szafki, na której stoi sprzęt, uniemożliwią dziecku przewrócenie na siebie telewizora.
  • Blokada uniwersalna – to pasek o regulowanej długości z zatrzaskiem, który można zamontować wszędzie tam, gdzie nie pasują inne zabezpieczenia, np. na drzwi lodówki.
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom