Drożeją czynsze w mieszkaniach komunalnych w Paczkowie

redakcja NTO, Klaudia Bochenek
Burmistrz Bogdan WyczałkowskiBurmistrz Bogdan Wyczałkowski: -  Dziś nasze czynsze należą do najniższych w Polsce, przez co nie wystarcza nam pieniędzy nawet na bieżące utrzymanie budynków, nie wspominając już o poważnych remontach.
Burmistrz Bogdan WyczałkowskiBurmistrz Bogdan Wyczałkowski: - Dziś nasze czynsze należą do najniższych w Polsce, przez co nie wystarcza nam pieniędzy nawet na bieżące utrzymanie budynków, nie wspominając już o poważnych remontach. redakcja NTO
Od nowego roku średnio o 38 procent podrożeją miesięczne stawki za mieszkania komunalne. Na osłodę mieszkańcom gmina planuje wyprzedaż lokali za jedyne 5 procent ich wartości.

Nie dość, że ludziom biednie się żyje i wszystko wokół coraz droższe, to teraz jeszcze te czynsze. Niedługo z torbami z tego Paczkowa pójdziemy - irytuje się pani Stanisława, której wcale nie w smak płacić 38 procent więcej niż dotychczas. A i możliwość wykupu mieszkania za bezcen zdaje się być dla niej mało pocieszająca: - I tak mnie nie stać, to i co mi po tej prywatyzacji? 

Nie wszyscy jednak są niezadowoleni. Pomysł popierają zwłaszcza ci, którzy dawno temu już wykupili mieszkania na własność i chcieliby, by wszyscy dbali o swój lokal tak jak oni.

- Bo ludzie wychodzą z założenia, że jak coś nie jest ich, to wcale nie trzeba o to dbać. Tym sposobem nie pamięta się o zamykaniu piwnicy, wstawieniu wybitej szyby czy odmalowaniu klatki schodowej - twierdzi Andrzej, 43-letni paczkowianin. - A jak sprywatyzuje się całe mienie i podniesie czynsze, to może wreszcie znajdą się pieniądze na remonty i utrzymanie kamienic.

Jak tłumaczy burmistrz Bogdan Wyczałkowski gmina zbyt długo zwlekała z podwyżką stawek za mieszkanie. Tym sposobem dziś w Paczkowie za metr kwadratowy powierzchni płaci się 1,74 zł, przy średniej krajowej wynoszącej około 2,80 zł.

- Po podwyżce będzie to 2,40 zł, zatem to i tak nie będzie żadna przesada - zapewnia burmistrz Wyczałkowski. - Podniesienie opłat jest konieczne, bo nie stać nas nawet na bieżące utrzymanie budynków w takim stopniu, by nie niszczały. Nie wspominając już o inwestycjach i odnawianiu kamienic.
Decyzja w tej sprawie została już przez burmistrza podjęta i w przyszłym tygodniu lokatorzy mogą spodziewać się pierwszych przesyłek, w których dostaną wypowiedzenie warunków umowy z gminą.

Miesięczny czynsz za 50-metrowe mieszkanie, który do tej pory opiewał na ok. 87 zł, wyniesie od nowego roku około 120 zł.

Na osłodę mieszkańcom paczkowscy włodarze planują prywatyzację mieszkań komunalnych i sprzedaż ich z atrakcyjną bonifikatą - za jedyne pięć procent wartości.

Oznacza to, że za 50-metrowe mieszkanie, którego średnia rynkowa wartość wynosi w Paczkowie około 60 tys. zł, lokator zapłaci ok. 3 tys. zł.

- Mam nadzieję, że tym sposobem uda się zmobilizować ludzi do większej dbałości o całe mienie, może będą wówczas czuć się bardziej odpowiedzialni za kamienice - mówi burmistrz. - Doświadczenie pokazuje, że z chwilą wykupu świadomość lokatorów wzrasta. Dobrych przykładów mamy w Paczkowie sporo. Wspólnoty mieszkaniowe nie oglądając się na gminę zaciągają kredyty, podnoszą składki na fundusze remontowe i modernizują elewację, wymieniają dach, poprawiają estetykę budynków w których mieszkają.
By jednak móc wykupić mieszkanie za 5 procent wartości, trzeba będzie spełnić kilka warunków. Przede wszystkim nie można mieć żadnych zaległości w opłatach oraz mieć uregulowany stan prawny lokalu.

- Jest też zastrzeżenie, że nowy właściciel do pięciu lat po wykupie nie będzie mógł tego mieszkania sprzedać - dodaje Piotr Stachura z biura prasowego w paczkowskim magistracie. - Oczywiście przekazanie w formie darowizny jest dozwolone, jednak w takiej sytuacji obdarowany nie może go sprzedać przez pięć następnych lat.

O ile decyzja w sprawie podwyżek czynszów już zapadła, tak o prywatyzacji mieszkań komunalnych muszą zdecydować paczkowscy radni. Taki projekt uchwały dostaną do przegłosowania najprawdopodobniej już w styczniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom