Budowa domku letniskowego: jakie warunki należy spełnić i jakie są przepisy dotyczące budowy domku rekreacyjnego

Marianna Leśniewicz
Marianna Leśniewicz
Budowa domku letniskowego - warunki Domek letniskowy można postawić znacznie szybciej, łatwiej i taniej niż jego całoroczny odpowiednik. Ponadto działka, na której ma powstać budynek nie musi być uzbrojona.
Budowa domku letniskowego - warunki Domek letniskowy można postawić znacznie szybciej, łatwiej i taniej niż jego całoroczny odpowiednik. Ponadto działka, na której ma powstać budynek nie musi być uzbrojona. pixabay.com
Domek letniskowy – jaki to budynek według przepisów? Kiedy wybudujemy domek rekreacyjny na podstawie zgłoszenia, a kiedy wymagane jest pozwolenie na budowę? Jakie są warunki budowy domu letniskowego na działce? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszym artykule.

Budynek rekreacji indywidualnej, czyli domek letniskowy, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony do tymczasowego wypoczynku, nie można w nim legalnie zamieszkać w sposób ciągły. Nie ulega wątpliwości, że postawienie takiego budynku jest o wiele prostsze niż budynku całorocznego. Planując budowę „letniaka" nadal musimy dopełnić pewnych formalności w urzędzie. W określonych warunkach można jednak zastosować uproszczoną procedurę bez potrzeby ubiegania się o pozwolenie na budowę.

Przeczytaj: Prace wykończeniowe w domu: etapy i kolejność prac

Warunki budowy domku letniskowego na działce

Podstawowym warunkiem wybudowania domu letniskowego jest lokalizacja działki na terenie zabudowy letniskowej bądź rekreacyjnej, który musi być objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten może także regulować kwestie związane z wyglądem planowanej budowli, takie jak jej wysokość lub kąt nachylenia połaci dachowej. Każdorazowo należy spełniać wymagania zawarte w planie miejscowym, inaczej urząd nie wyda pozwolenia na budowę bądź nie przyjmie zgłoszenia. Jeśli na danej działce nie uchwalono miejscowego planu, w zależności od tego, czy wymagane jest zgłoszenie bądź pozwolenie – możliwe jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Przepisy nie są tutaj jednoznaczne, dlatego najlepiej zasięgnąć informacji w odpowiednim urzędzie.

Dowiedz się: Jak wybrać wykonawcę do budowy domu

Kiedy można wybudować domek rekreacyjny na zgłoszenie?

Budowa domku letniskowego na zgłoszenie przebiega znacznie szybciej i łatwiej niż w przypadku pozwolenia na budowę. Nie potrzebny jest wówczas projekt budowlany, wszystkie niezbędne dokumenty można bowiem sporządzić i przygotować samodzielnie. Budynek rekreacji indywidualnej można wybudować na zgłoszenie, pod warunkiem, że:

  • budynek jest wolno stojący (posiada samodzielną konstrukcję) i parterowy,
  • powierzchnia zabudowy budynku nie przekracza 35 m2,
  • na powierzchni działki do 500 m2 może się znajdować tylko jeden domek letniskowy.

Budowa domku letniskowego na zgłoszenie –  formalności

Budowa domu letniskowego na zgłoszenie wymaga przygotowania następujących dokumentów:

  • rysunków przedstawiających wygląd i lokalizację budynku na działce,
  • oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością.

Zgłoszenia są przyjmowane w następujących urzędach:

  • starostwo powiatowe,
  • urząd miasta (miasta na prawach powiatu).

Urząd ma 21 dni na przyjęcie zgłoszenia, odmowę bądź nakaz uzupełnienia brakującej dokumentacji. Po pozytywnym rozpatrzeniu zgłoszenia nie trzeba już dopełniać innych formalności.

W jakiej sytuacji potrzebne jest pozwolenie na budowę domku letniskowego?

Pozwolenie na budowę domku rekreacyjnego jest konieczne, gdy niespełnione zostały warunki pozwalające na budowę na zgłoszenie. Dodatkowo jeśli działka, na której planowana jest budowa domku letniskowego leży w pobliżu lub na obszarze Natura 2000, pozwolenie na budowę także może być konieczne. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku i decyzji urzędu.

Pozwolenie na budowę domu letniskowego – wymagane procedury

Aby uzyskać pozwolenie na budowę domu letniskowego trzeba skompletować taki sam zestaw dokumentów jak w przypadku budowy domu jednorodzinnego, formalności w urzędzie są identyczne. Po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu należy:

  • zarejestrować dziennik budowy,
  • zatrudnić kierownika budowy i zgłosić rozpoczęcie robót w nadzorze budowlanym.

Po zakończeniu budowy wystarczy już tylko zorganizować odbiór budynku. 

Warto przeczytać: Domy za 100 tys. zł lub mniej. Czy tak niskie koszty budowy domu są realne? 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom