Domy to część śląskiej tożsamości

Krzysztof Świderski
Nowe osiede w Kotorzu WielkimNa nowym osiedlu w Kotorzu Wielkim śląska tradycja łączy się z nowoczesnością.
Nowe osiede w Kotorzu WielkimNa nowym osiedlu w Kotorzu Wielkim śląska tradycja łączy się z nowoczesnością. Krzysztof Świderski
Wczoraj w Kotorzu Wielkim otwarto pierwsze na opolskiej wsi osiedle, składające się z nowoczesnych domów nawiązujących do śląskiej tradycji.

Nie potrafię zrozumieć, dlaczego przez ostatnie 70 lat nikt nie zbudował w tym regionie tradycyjnego, śląskiego domu – mówił wczoraj Jan Żyła, prezes spółki Śląski Dom. – Osiedle, które tu zbudowaliśmy, jest próbą odgadnięcia, jak rozwijałoby się śląskie budownictwo, gdyby nie wojna i długie lata komunizmu. Chcemy przerwać proces szpecenia śląskich wsi chaotycznym budownictwem, które nie ma nic wspólnego z miejscową tradycją.

Polecamy również: Urbaniści o polskich miastach i panującym w nich chaosie 

Domy typowe dla opolskiej wsi

Sześć białych domów stojących przy malowniczej drodze w pobliżu Jeziora Turawskiego do złudzenia przypomina typowe „jamniki", wydłużone budynki, jakie można spotkać w prawie każdej opolskiej wiosce. Zwieńczone pokrytymi czerwoną dachówką dwuspadowymi dachami ustawione są w równej odległości od drogi. Otoczone płotami, przed którymi stoją zbite z kilku desek ławeczki, a droga do ich wnętrza prowadzi przez „laubę" – charakterystyczną dla śląskich domów dobudówkę przed drzwiami.

– Innym wyróżniającym detalem budownictwa na Opolszczyźnie jest charakterystyczny ceglany gzyms przechodzący z frontu na stronę szczytową domu – mówi architekt Grzegorz Gołębiowski. – Zachowaliśmy ten element w prostej, nowoczesnej formie, jako swoisty symbol unikalności śląskiego budownictwa.

Nowoczesne wnętrza nawiązujące do tradycji

Zespół projektantów zadbał, by również w nowoczesnych wnętrzach znalazły się detale przypominające pierwowzory sprzed lat. Kominek w formie kaflowego pieca czy kręte schody z drewnianą poręczą.

– W takich domach wszystko było przemyślane i pomagało człowiekowi w jego codziennym życiu, a ich budowniczowie wprowadzali wszystkie ówczesne nowinki techniczne – mówi Jan Żyła. – My zrobiliśmy tak samo. Nasze domy są wygodne i energooszczędne. Dwa z nich ogrzewają tzw. pompy cieplne, a wszystkie wyposażone są w rekuperatory odzyskujące ciepło.

Warto przeczytać: Rekuperacja – odzysk ciepła obniżający koszty ogrzewania 

Na fasadzie jednego z budynków umieszczona jest maksyma Tukidydesa: – Narody, które tracą pamięć, tracą życie.
– A domy sprzed lat to przecież część śląskiej tożsamości – przekonuje prezes Żyła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom