Domy prefabrykowane. Koszty ich budowy i technologie, w jakich są wznoszone

Agata Kaźmierczak, Tekst powstał przy pomocy specjalistów z firmy Hortus zajmującej się budową domów prefabrykowanych.
Dom prefabrykowanyWspółczesne technologie budowy domu dają inwestorom wiele możliwości. Dzięki nim klucze do nowego domu możemy odebrać nawet po 3 miesiącach od rozpoczęcia inwestycji.
Dom prefabrykowanyWspółczesne technologie budowy domu dają inwestorom wiele możliwości. Dzięki nim klucze do nowego domu możemy odebrać nawet po 3 miesiącach od rozpoczęcia inwestycji. domyprefabrykowane.com.pl
Domy prefabrykowane, budowane z gotowych elementów powstających w fabryce, cieszą się coraz większym uznaniem. I nic dziwnego - mają bowiem wiele zalet. Zobacz, jaki jest koszt budowy, w jakich technologiach mogą być wznoszone i czy warto je budować.

Domy prefabrykowane to domy, które powstają z gotowych elementów. Ściany przygotowane w fabryce dowożone są na miejsce budowy i przez kilka tygodni dzięki specjalistom powstaje dom. Budowa domu z prefabrykatów gwarantuje nam, że nawet w 8 tygodni na naszej działce powstanie wymarzony budynek gotowy do zamieszkania.

ZobaczBudowa domu ze styropianu – budowa domu jak z klocków 

Jest kilka godnych polecenia technologii budowy domów prefabrykowanych.

Domy o szkielecie drewnianym

Główną zaletą budynków w oparciu o szkielet drewniany jest szybkie tempo budowy, a co za tym idzie otrzymanie kluczy do własnego domu krótko po rozpoczęciu prac budowlanych. Budynki te odznaczają się też bardzo dobrą izolacyjnością cieplną i wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Domy szkieletowe charakteryzują się także wysokim stopniem wytrzymałości wobec szkodliwych i trudnych warunków atmosferycznych i wilgoci.

Budynki w technologii muru pruskiego

**– Mur pruski jest to rodzaj ściany ryglowej. Zawdzięcza on swoją specyficzną elewacje widocznej nośnej konstrukcji z drewna klejonego z wypełnieniem w postaci płytek klinkerowych. Mur pruski cieszy się dużym zainteresowaniem na terenie Niemiec. Ale od niedawna także w Polsce. Jest to zainteresowanie uzasadnione, ponieważ ten budynek idealnie pasuje i świetnie wkomponowuję się w krajobraz i otoczenie. Zawiera w sobie ciepło i własny urok. – opowiada fachowiec z firmy Hortus - Ariel Janus, kierownik działu handlowego.
Ściana szczytowa piętra i strychu jest wysunięta o 12 cm i ustawiona na profilowanych występach. Są to stałe elementy, które dodają całości odpowiedniej formy i właściwego wizerunku. Konstrukcja sufitu jest wykonana z widocznych belek nośnych z drewna klejonego, a między belkami znajduje się boazeria drewniana.

Budynki z keramzytobetonu

**Keramzytobeton – jest rodzajem betonu, gdzie kruszywem jest keramzyt, powstający w procesie wypalania gliny. Keramzyt stanowi więc naturalny materiał budowlany o bardzo niskim współczynniku przewodzenia ciepła. Jest przy tym idealną izolacją akustyczną.

Domy z paneli SIP

**Panele SIP to izolacyjne panele strukturalne, które umożliwiają wykonanie domu w stanie surowym zamkniętym nawet w trzy dni. Oczywiście wcześniej musimy zamówić wykonane z paneli gotowe prefabrykowane ściany, których rozpiętość nie może przekroczyć 13 metrów. Takie ściany dostarczane są na plac budowy i ekipa rozstawia je z użyciem dźwigu. Jeżeli zdecydujemy się na montaż ścian z pojedynczych paneli na placu budowy, to budowa domy wydłuży się do około trzech tygodni. 

Czytaj także: Szybka budowa domu. Porównanie wybranych technologi 

Możliwości wykończenia domów prefabrykowanych

Oddanie budynku do użytku „pod klucz" – oznacza, że firma budująca oddaje budynek do użytku kompletnie. Właściciel wnosi meble i cieszy się wymarzonym domem.

Wykończenie deweloperskie – oznacza, że w budynku do wykończenia pozostaje więcej rzeczy, np. montaż drzwi, płytek, paneli; montaż urządzeń sanitarnych, czy malowanie ścian.

Budynek do samodzielnego wykończenia – oznacza, że właściciel musi wykonać jeszcze całkiem spory szereg prac w wewnątrz budynku (z zewnątrz budynek jest skończony). By móc w nim zamieszkać we własnym zakresie należy wykonać instalacje, tynki wewnętrzne oraz prace wykończeniowe (płytki, panele...).

Koszty inwestycji budowy domu prefabrykowanego

Przede wszystkim koszt budowy domu z prefabrykatów zależy od rodzaju inwestycji i realizowanego projektu domu. Ważne czy wybieramy proste, czy skomplikowane rozwiązanie. Najtańszym rozwiązaniem jest dom o konstrukcji szkieletowej, najdroższym mur pruski, ze względu na użycie w nim płytek klinkierowych oraz drewna klejonego.

Dom parterowy w konstrukcji szkieletowej, o powierzchni 100 metrów kwadratowych, wybudowany „pod klucz" kosztuje ok. 240 tys. + 8% VAT, do tego należy doliczyć koszty wykonania fundamentu, czyli ok. 30 tys. + 8% Vat.

Zalety domów prefabrykowanych. Czy warto się na taki zdecydować?

  • Główną zaletą domów prefabrykowanych jest gwarancja stałej ceny. Podpisując umowę, wiemy, ile będzie kosztowała inwestycja, czyli nasz nowy, wymarzony dom. Ta cena nie zmienia się w trakcie trwania budowy. Inaczej jest w przypadku domów budowanych metodą tradycyjną. Tu mogą pojawić się nieprzewidywane koszta. I nagle może się okazać, że cena diametralnie wzrasta.
  • Ogromną zaletą takich domów jest także szybkość ich powstawania. Z reguły 8 tygodni potrzeba, by powstał dom. Wszystko jednak zależy od wielkości i systemu wykończeniowego całej inwestycji.
  • Dodatkowym atutem jest fakt, że domy prefabrykowane są energooszczędne, co wynika z ich konstrukcji i zastosowanej izolacji cieplnej. Ponadto dzięki temu, że ściany wykonywane są w fabryce, a nie na placu budowy, dużo łatwiej uniknąć w nich błędów wykonawczych. Zminimalizowane jest również ryzyko wystąpienia mostków termicznych.  
  • Za budową domu prefabrykowanego przemawiają również niskie koszty użytkowania, które związane są z ich energooszczędnością. To przekłada się na niższe koszty ogrzewania w sezonie grzewczym. 

Poznaj technologię: Prefabrykowane ściany ceramiczne

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom