Co zrobić, aby uniknąć kłopotów z aranżacją poddasza i aby uczynić jego przestrzeń bardziej komfortową?
Zwolennicy projektów domów z poddaszem użytkowym uważają, że pomieszczenia ze skosami są atrakcyjna i przytulne. Jednak, aby były naprawdę wygodne, ich zaaranżowanie wymaga wiele wysiłku ze względu na ograniczenia konstrukcyjne. Należy jednak pamiętać, że skosy oraz elementy konstrukcyjne więźby dachowej kształtują styl poddasza. Należy je tak podkreślić, by stały się atutem wnętrza.
Warto zobaczyć: Projekt domu: lepszy z katalogu, czy indywidualny
Kształtowanie przestrzeni na poddaszu
Konstrukcja poddasza wpływa na to, w jaki sposób będzie można wykorzystać jego przestrzeń. Choć pokoje ze skosami są bardzo przytulne i kojarzą się z bezpiecznym azylem, ich zagospodarowanie jest naprawdę trudne, jeśli mają wiele widocznych elementów konstrukcyjnych. Trudność będą stanowiły filary podtrzymujące dach, elementy więźby dachowej czy też zbyt małe lub zbyt duże okna. Istotne dla zagospodarowania poddasza są: typ dachu, kąt nachylenia połaci dachu, a także wysokość ścianki kolankowej (budowanej na wieńcu najwyższej kondygnacji, by podnieść poziom dachu).
Typ dachu
Strome połacie dachu znacznie ograniczają powierzchnię użytkową na poddaszu. Nawet wprawny architekt wnętrz będzie miał problem z odpowiednim zaaranżowaniem przestrzeni pokoju, który na dwóch sąsiadujących ścianach zawiera skosy sięgające podłogi. Taka sytuacja jest spotykana w przypadku narożnych pokojów na poddaszu w budynkach przykrytych cztero- lub wielospadowym dachem. Znacznie łatwiej jest zagospodarować wnętrza w domu z dachem dwuspadowym. Zawierają one mniej skosów, zatem powierzchnia użytkowa pomieszczeń na poddaszu jest większa.
Kąt nachylenia połaci
O powierzchni użytkowej poddasza decyduje przede wszystkim kąt nachylenia połaci dachu. Aby projekty domów jednorodzinnych z poddaszem były wygodne, kąt nachylenia dachu powinien wynosić od 35 do 45°. Jeśli kąt dachu będzie mniejszy, na poddaszu pozostanie wiele powierzchni nieużytkowej, a więc o tak małej wysokości, że trudno będzie ją zagospodarować. Istnieje możliwość poprawy funkcjonalności pomieszczeń poprzez oddzielenie niskich części poddasza ściankami gipsowo-kartonowymi, dzięki czemu można uzyskać pokoje o pożądanych proporcjach. Innym sposobem będzie wykonanie lukarn, które pozwolą na podniesienie sufitu.
Podniesienie ścianki kolankowej
O komforcie na poddaszu i jego możliwościach aranżacyjnych decyduje to, na jakiej wysokości rozpoczynają się skosy. Od wysokość ścianki kolankowej zależy, czy będzie można pod skosem postawić jakieś meble. Jeśli okaże się, że dach jest zbyt nisko, warto pomyśleć o wyższej ściance kolankowej. Dzięki temu skos będzie zaczynał się wyżej na podłogą. Nie można jednak przesadzać – zbytnie podniesienie wysokości ścianki kolankowej sprawi, że budynek straci na swej proporcjonalności, a okna połaciowe będą zbyt wysoko i nie będzie można przez nie wyglądać.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

NOWODVORSKI - LAMPA STOŁOWA MONO GU10 - CZARNY - 7706
Wymiary:Wysokość: 40cmSzerokość: 22cm x 14cmGwint/…
kup teraz

Zuma Line Lampa stołowa REA biało-złota RLT93163-1GW (RLT931631GW)
Źródło światła: 1 x 60W Rodzaj trzonka: E27 Wysoko…
kup teraz

Kaspa Coco 41092102
Nowoczesna lampa stołowa COCO 41092102 abażurowa d…
kup teraz

Elstead Lampa stołowa Holmes QZ-HOLMES-TL
Pojedyncza lampa stołowa Elstead Quoizel Holmes z …
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE