Dom z poddaszem użytkowym: co zrobić, by był wygodny

redakcja.regiodom
Dom jednorodzinny z poddaszem użytkowymDwuspadowy dach sprawi, że poddasze użytkowe będzie miało mniej skosów. Przez co będzie bardziej ustawne.
Dom jednorodzinny z poddaszem użytkowymDwuspadowy dach sprawi, że poddasze użytkowe będzie miało mniej skosów. Przez co będzie bardziej ustawne. projekty.regiodom.pl
Domów z poddaszem można nie lubić z jednego powodu – ze względu na to, że pokoje ze skosami są mniej komfortowe od pokojów bez skosów. Zarówno pod względem użytkowania, jak i możliwości zagospodarowania przestrzeni.

Co zrobić, aby uniknąć kłopotów z aranżacją poddasza i aby uczynić jego przestrzeń bardziej komfortową? 

Zwolennicy projektów domów z poddaszem użytkowym uważają, że pomieszczenia ze skosami są atrakcyjna i przytulne. Jednak, aby były naprawdę wygodne, ich zaaranżowanie wymaga wiele wysiłku ze względu na ograniczenia konstrukcyjne. Należy jednak pamiętać, że skosy oraz elementy konstrukcyjne więźby dachowej kształtują styl poddasza. Należy je tak podkreślić, by stały się atutem wnętrza.

Warto zobaczyć: Projekt domu: lepszy z katalogu, czy indywidualny 

Kształtowanie przestrzeni na poddaszu

Konstrukcja poddasza wpływa na to, w jaki sposób będzie można wykorzystać jego przestrzeń. Choć pokoje ze skosami są bardzo przytulne i kojarzą się z bezpiecznym azylem, ich zagospodarowanie jest naprawdę trudne, jeśli mają wiele widocznych elementów konstrukcyjnych. Trudność będą stanowiły filary podtrzymujące dach, elementy więźby dachowej czy też zbyt małe lub zbyt duże okna. Istotne dla zagospodarowania poddasza są: typ dachu, kąt nachylenia połaci dachu, a także wysokość ścianki kolankowej (budowanej na wieńcu najwyższej kondygnacji, by podnieść poziom dachu).

Typ dachu

Strome połacie dachu znacznie ograniczają powierzchnię użytkową na poddaszu. Nawet wprawny architekt wnętrz będzie miał problem z odpowiednim zaaranżowaniem przestrzeni pokoju, który na dwóch sąsiadujących ścianach zawiera skosy sięgające podłogi. Taka sytuacja jest spotykana w przypadku narożnych pokojów na poddaszu w budynkach przykrytych cztero- lub wielospadowym dachem. Znacznie łatwiej jest zagospodarować wnętrza w domu z dachem dwuspadowym. Zawierają one mniej skosów, zatem powierzchnia użytkowa pomieszczeń na poddaszu jest większa.

Kąt nachylenia połaci

O powierzchni użytkowej poddasza decyduje przede wszystkim kąt nachylenia połaci dachu. Aby projekty domów jednorodzinnych z poddaszem były wygodne, kąt nachylenia dachu powinien wynosić od 35 do 45°. Jeśli kąt dachu będzie mniejszy, na poddaszu pozostanie wiele powierzchni nieużytkowej, a więc o tak małej wysokości, że trudno będzie ją zagospodarować. Istnieje możliwość poprawy funkcjonalności pomieszczeń poprzez oddzielenie niskich części poddasza ściankami gipsowo-kartonowymi, dzięki czemu można uzyskać pokoje o pożądanych proporcjach. Innym sposobem będzie wykonanie lukarn, które pozwolą na podniesienie sufitu.

Podniesienie ścianki kolankowej

O komforcie na poddaszu i jego możliwościach aranżacyjnych decyduje to, na jakiej wysokości rozpoczynają się skosy. Od wysokość ścianki kolankowej zależy, czy będzie można pod skosem postawić jakieś meble. Jeśli okaże się, że dach jest zbyt nisko, warto pomyśleć o wyższej ściance kolankowej. Dzięki temu skos będzie zaczynał się wyżej na podłogą. Nie można jednak przesadzać – zbytnie podniesienie wysokości ścianki kolankowej sprawi, że budynek straci na swej proporcjonalności, a okna połaciowe będą zbyt wysoko i nie będzie można przez nie wyglądać. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom