Dofinansowanie do wymiany pieca od PGNiG. Jak otrzymać nawet kilka tysięcy złotych? Sprawdź zasady programu

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
W ramach programu PGNiG można uzyskać środki na wymianę przestarzałego źródła ciepła.
W ramach programu PGNiG można uzyskać środki na wymianę przestarzałego źródła ciepła. Anna Kaczmarz / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Dofinansowanie do wymiany pieca można uzyskać nie tylko w ramach państwowych programów takich jak „Czyste Powietrze”. Dotacje oferuje także PGNiG S.A. (część Grupy ORLEN). Uruchomiony 1 stycznia 2023 r. program pozwala wymienić stary piec na kocioł kondensacyjny lub pompę ciepła.

Spis treści

Dofinansowanie do wymiany pieca od PGNiG. Kto może je uzyskać?

Możliwość uzyskania dofinansowania do wymiany pieca od PGNiG pojawiła się po raz pierwszy w 2022 r. Również w 2023 r. można z tej opcji skorzystać – program wspierający ekologiczne ogrzewanie potrwa do 31 grudnia 2023 r. lub do wyczerpania środków. Budżet programu to 2,86 mln zł. Z dotacji mogą skorzystać konsumenci kupujący energię lub paliwa na własne potrzeby.

– Program dofinansowań do wymiany urządzeń służących do celów grzewczych lub przygotowywania ciepłej wody użytkowej skierowany jest do konsumentów mieszkających w budynkach jednorodzinnych lub innych budynkach mieszkalnych, którzy dokonują zakupu paliw lub energii na własny użytek – informuje strona PGNiG.

Regulamin programu wyjaśnia dokładniej, że chodzi o osoby fizyczne przystępujące do programu „w celach nie związanych bezpośrednio z działalnością gospodarczą lub zawodową”. Co więcej, w momencie przystępowania do programu uczestnik musi mieć uregulowane wszelkie ewentualne należności względem organizatora (PGNiG) wynikające z odrębnych umów.

Jakie kwoty można uzyskać od PGNiG i na co?

Kwota dofinansowania w każdym przypadku obliczana jest indywidualnie i zależy m.in. od wieku budynku oraz rodzaju dotowanego źródła ciepła. Jak podaje strona PGNiG, dotacja dla najstarszych domów jednorodzinnych może wynieść nawet 4138,88 zł.

– W przypadku budynków mieszkalnych innych niż jednorodzinne wysokość dofinansowania zależy od powierzchni o regulowanej temperaturze powietrza w budynku mieszkalnym, rodzaju montowanego urządzenia oraz roku budowy budynku – podaje PGNiG.

Dofinansowanie przyznawane jest na wymianę urządzeń grzewczych na paliwa stałe (węgiel, drewno itp.) na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Uczestnik programu, podobnie jak np. w „Czystym Powietrzu”, najpierw na własny koszt przeprowadza wymianę, a następnie uzyskuje zwrot środków. Stary kocioł można wymienić na:

  • kocioł kondensacyjny opalany gazem ziemnym o minimalnej klasie efektywności energetycznej „A”,
  • pompę ciepła typu powietrze/woda, sprężarkową, napędzaną elektrycznie o minimalnej klasie efektywności energetycznej „A+”.

Co ważne, przy wymianie pieca na pompę ciepła urządzenie to musi być zakupione od jednej z trzech wskazanych przez PGNiG (partnerów handlowych). Przy kotłach kondensacyjnych nie ma takiego warunku – mogą pochodzić od dowolnego sprzedawcy.

– Dofinansowanie dotyczy zrealizowanych Przedsięwzięć i udokumentowanych kosztów poniesionych przez Odbiorcę na zakup i montaż nowego urządzenia grzewczego do dnia 31 grudnia 2023 roku – informuje regulamin programu.

Jak uzyskać dotację na nowe źródło ciepła? Oto procedura i wymagane dokumenty

Strona programu podaje, że procedura jest stosunkowo prosta i ma jedynie 5 kroków:

  1. Zapoznaj się z regulaminem programu.
  2. Przyjdź do Biura Obsługi Klienta i złożyć zgłoszenie do programu.
  3. Wymień piec na nowe źródło ciepła zgodnie z zasadami programu.
  4. Złóż w Biurze Obsługi Klienta oświadczenie o zrealizowaniu przedsięwzięcia oraz dokumenty i rachunki to potwierdzające.
  5. Podpisz umowę o dofinansowanie i przekaż ją Biuru Obługi Klienta.

Nieco dokładniejszą instrukcję można znaleźć w regulaminie. Osoba zainteresowana składa w BOK papierowe zgłoszenie (wzór jest dostępny na stronie organizatora), po czym w ciągu 30 dni otrzymuje odpowiedź, czy spełnia warunki udziału w programie. Jeśli tak, to uczestnik ma od tej chwili czas do 31 grudnia 2023 r., by dokonać wymiany pieca i zgłosić ten fakt do PGNiG (wzór oświadczenia na stronie organizatora). Do oświadczenia dołącza się:

  • oryginały lub poświadczone za zgodność z oryginałem kopie faktur lub rachunków „wystawionych imiennie na Odbiorcę po dacie Zgłoszenia”,
  • inne dowody potwierdzające, że stary piec na paliwo stałe przestał pełnić funkcję grzewczą, a nowe urządzenie zostało kupione oraz zamontowane przez fachowca z odpowiednimi kwalifikacjami i że urządzenie to spełnia wymogi programu (klasa energetyczna itp.),
  • dokumentację zdjęciową zrealizowanego przedsięwzięcia w formie elektronicznej.

Po najpóźniej 30 dniach od otrzymania dokumentów uczestnik programu otrzyma informację, czy pozytywnie przeszły one weryfikację (może zostać wyznaczony dodatkowy termin na poprawienie błędów). Po otrzymaniu sygnału, że weryfikację zakończono pomyślnie uczestnikowi zostanie dostarczona umowa o dofinansowanie do podpisania. Uczestnik podpisuje ją i dostarcza do Biura Obsługi Klienta, a następnie w ciągu maksymalnie 30 dni otrzymuje dofinansowanie.

– Organizatorowi (...) przysługuje uprawnienie do inspekcji miejsca realizacji Przedsięwzięcia (…) w celu kontroli zgodności podanych przez Odbiorcę w Oświadczeniu danych (...) ze stanem faktycznym. Inspekcja może być przeprowadzona wyłącznie po wcześniejszym zawiadomieniu Odbiorcy – podaje regulamin programu.

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom