Dobrze przemyślany remont mieszkania i domu. Co należy uwzględnić

Praktycy.com
Remont mieszkaniaPrzed remontem mieszkania nie wystarczy tylko zakupić odpowiednich narzędzi i wynająć dobrej ekipy budowlanej
Remont mieszkaniaPrzed remontem mieszkania nie wystarczy tylko zakupić odpowiednich narzędzi i wynająć dobrej ekipy budowlanej 123 RF
Generalny remont mieszkania lub urządzanie nowego domu, to spore przedsięwzięcie. Dlatego zachęcamy do odpowiedniego przemyślenia prac remontowych.

Zanim przystąpimy do urządzania lub remontu, warto poświęcić kilka chwil na zaplanowanie zmian w naszym lokum. Oczywiście najlepiej byłoby skorzystać z usług profesjonalisty - architekta lub dekoratora wnętrz. Gdy nie stać nas na to, powinniśmy pamiętać o kilku poniższych zasadach. Wtedy mamy większe szanse na to, że efekt remontu będzie co najmniej satysfakcjonujący.

Przed remontem warto zrobić na własny użytek grafik prac. Usystematyzuje on kolejność i czas trwania prac oraz pomoże w dochowaniu terminów. Na początku grafiku należy umieścić prace, które wymagają więcej czasu. Ważna jest też kolejność robót. Na przykład cyklinowanie podłóg robimy przed malowaniem, a wymianę okien przed ociepleniem ścian domu. 

Gdy mamy już harmonogram prac, ustalony ich zakres oraz wybrane materiały,  musimy podjąć strategiczną decyzję – czy remont remont zrobimy sami, czy skorzystamy z ekipy remontowej. W tym pomoże lektura poradnika: Jak wybrać dobrego fachowca do robót wykończeniowych 

By przestrzeń mieszkalna była funkcjonalna

Wykorzystajmy generalny remont domu czy urządzanie nowego mieszkania na funkcjonalne zaprojektowanie przestrzeni. Zastanówmy się, jaki układ pomieszczeń będzie najbardziej odpowiadał naszemu stylowi życia. – W ostatnich latach modne stały się otwarte przestrzenie. Wyglądają nie tylko nowocześnie, ale i dają nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz – mówi Katarzyna Oborska dekoratorka wnętrz. Otwarta przestrzeń we wnętrzu, daje poczucie swobody i przestrzeni, nie ogranicza dostępu światła i powietrza – dodaje. Otwarta przestrzeń w mieszkaniu jest idealna nie tylko dla singli, ale również par czy rodzin z dziećmi.

Połączenie całej przestrzeni nie sprawdzi się jednak w przypadku większych rodzin, które mieszkają na stosunkowo małym metrażu. Wtedy najważniejsze jest zapewnienie każdemu domownikowi choć odrobiny prywatności. Można jednak połączyć kuchnię z dużym pokojem czy jadalnią. Z pewnością będzie to miało pozytywny wpływ na rodzinne relacje.

Warto przeczytać: Mieszkanie dla niepełnosprawnych: jakie warunki powinno spełnić 

Czasami także inne czynniki, niezależne od nas, mogą ograniczać możliwości zmian. – Zanim zaplanujemy przebudowę naszych czterech kątów, najważniejszą sprawą jest sprawdzenie czy ściany, których zamierzamy się pozbyć nie są ścianami nośnymi – radzi Jerzy Domagała, właściciel firmy remontowo-budowlanej z Wrocławia. Ich naruszenie lub wyburzenie może oznaczać poważne kłopoty finansowe – dodaje.

Wnętrze podzielone na strefy, by żyło się wygodniej

Oddzielenie strefy ogólnodostępnej – dziennej oraz intymnej – nocnej pozytywnie wpłynie na nasze życie. Warto również wyznaczyć miejsce, w którym możemy pracować. Gdy wymieszamy te strefy, to niestety z dużą dozą prawdopodobieństwa pozbawimy się spokojnego snu, efektywnej pracy czy przyjemności ze spożywania posiłków.

Jeśli dotychczas w naszym mieszkaniu panowała anarchia, jeśli chodzi o wydzielenie stref, to remont jest dobrą okazją, by to zmienić. Postarajmy się, nawet w małych mieszkaniach, przeznaczyć na każdą z tych stref przynajmniej wydzielony kącik. Nawet małe mieszkania mogą być funkcjonalne. Wystarczy dobry pomysł.

Projektując nowe, wymarzone wnętrze pamiętajmy o tym, aby strefy nie przecinały się. Na przykład w salonie droga do części kuchennej lub innego pokoju nie może przebiegać między kanapą a telewizorem, aby domownicy nie przeszkadzali sobie nawzajem. A kącik do pracy powinien być jak najdalej od źródeł hałasu i miejsc, w których domownicy przebywają najczęściej.

Należy zaplanować całą przestrzeń, aby jak najlepiej ją wykorzystać. Co należy uwzględnić? – Weźmy pod uwagę wielkość pomieszczenia, jego przeznaczenie oraz wszelkiego rodzaju wnęki czy załamania ścian – podpowiada Katarzyna Oborska, dekoratorka wnętrz. – Przestrzenią można manipulować również poprzez odpowiednie umeblowanie – dodaje Oborska.

Zakupy przez internet pomogą zabieganym

Często brakuje nam czasu na to, aby dokładnie przestudiować ofertę handlową. Wycieczka przez całe miasto w poszukiwaniu odpowiednich szafek czy dodatków do aranżacji wnętrza może zająć cały dzień, a i tak nie daje nam pewności, że znajdziemy to co nas interesuje. Stąd często pochopna i pospieszna decyzja o kupieniu dostępnych lecz standardowych rzeczy. A to duży błąd.

Na szczęście z pomocą przychodzi internet. Dostępnych jest w nim dużo ofert e-sklepów. Zakupy w sieci, najlepiej poprzedzić odwiedzeniem branżowych porównywarek cen. Skupiają one w jednym miejscu oferty nie tylko wielu sklepów internetowych, ale coraz częściej także tych tradycyjnych. Porównywarki pozwolą nam nie tylko dokładnie zapoznać się z ofertą wielu sklepów w jednym miejscu, ale także kupić najtaniej. Możemy również zapoznać się z opiniami innych osób na temat produktów, które nam się podobają. A zakupy zrobimy bez wychodzenia z domu. 

Eksperci radzą: Jak zdobyć pieniądze na remont mieszkania

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom