Jak malować sufit i ściany? Malowanie krok po kroku

redakcja.regiodom, Juicy Marketing
Malowanie ścian wałkiemAby wyczyścić narzędzia malarskie po skończonej pracy, trzeba płukać runo wałka lub włosie pędzla do momentu gdy woda przestanie się zabarwiać.
Malowanie ścian wałkiemAby wyczyścić narzędzia malarskie po skończonej pracy, trzeba płukać runo wałka lub włosie pędzla do momentu gdy woda przestanie się zabarwiać. Piotr Krzyżanowski
Chcesz odświeżyć mieszkanie? By dodać wnętrzu blasku, często wystarczy pomalować ściany i sufity. Radzimy, jak bezbłędnie pomalować ściany i sufit.

Na odświeżenie ścian decydujemy się średnio co 4–5 lat. Decyzja o remoncie zapada najczęściej z dwóch powodów. Po pierwsze chcemy zmienić wygląd wnętrza, który już się nam opatrzył, po drugie stara farba na ścianach już źle wygląda.

Przygotowujemy się do malowania ścian i sufitów

Przed przystąpieniem do malowania mieszkania musimy usunąć ze ścian wszystkie zabrudzenia. Mogą one osłabiać przyczepność farby lub przebijać przez świeżo położoną powłokę malarską. Kurz i tłuszcz możemy usunąć ze ścian za pomocą wody z płynem do mycia naczyń lub szarym mydłem. Jeśli natomiast na ścianach są pęknięcia, a stara farba zaczęła się łuszczyć, musimy ujednolicić powierzchnię. Jak to zrobić? Drucianą szczotką oczyścimy powierzchnię ze starych powłok malarskich, a większe nierówności usuniemy ze ściany za pomocą szpachelki.

Przeczytaj poradnik: Jak gruntować ściany przed ich malowaniem 

Musimy również poradzić sobie z ewentualnymi ubytkami. Szczeliny możemy wypełnić masą akrylową lub szpachlową. W przypadku tej drugiej zdarza się, że podczas wysychania masa się kurczy i konieczne jest ponowne uzupełnienie ubytku. Po całkowitym wyschnięciu masy uzupełniającej należy przeszlifować ją drobnoziarnistym papierem ściernym i odkurzyć naprawione miejsce z pyłu. Tak przygotowaną powierzchnię dobrze jest zagruntować, by zmniejszyć chłonność podłoża i uczynić je bardziej zwięzłym.

Zanim zaczniemy malować ściany pomyślmy o kontaktach i gniazdkach elektrycznych. Odkręćmy je, a elementy elektryczne tkwiące w ścianie zabezpieczmy taśmą malarską. 

Wiesław Skiba z kanału Domo +** radzi, jak samodzielnie pomalować ściany**.

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news 

Zaczynamy malowanie – jak to robić poprawnie

Tak przygotowaną ścianę możemy zacząć malować. Pamiętajmy jednak, by w pomieszczeniu stosować jedną technikę malarską – wałkiem, pędzlem lub pistoletem natryskowym. Zmiana narzędzia malarskiego spowoduje, że uzyskamy inną strukturę na fragmencie ściany.

Warto wiedzieć: Dlaczego warto i kiedy stosować grunty i farby podkładowe 

Duże powierzchnie najłatwiej i stosunkowo szybko pomalujemy szerokim wałkiem. Pędzlem lub małym wałkiem malujemy tylko załamania w ścianie i kąty. Gdy zależy nam na jak najkrótszym czasie malowania, możemy wykorzystać pistolet natryskowy, który rozpyla farbę. Ma też inny plus – łatwo pomalować nim trudno dostępne miejsca, dlatego nie trzeba używać innego narzędzia do pomalowania załamań. Jeżeli wybierzemy wałek, to również możemy ułatwić sobie pracę. Wybierzmy wałek z drążkiem, w którym mieści się farba. Wystarczy powoli pociągnąć tłok w drążku, by napełnić go farbą.

A co malujemy w pierwszej kolejności?

Malowanie zaczynamy oczywiście od góry, czyli od sufitu. Wałek przesuwamy od strony ściany z oknem do wnętrza pomieszczenia. Ruchy powinny być równoległe, a pasy farby muszą zachodzić na siebie. Gdy pierwsza warstwa malarska wyschnie, możemy malować drugi raz. Jednak tym razem w kierunku przeciwnym. Dzięki temu dokładnie pokryjemy wszelkie smugi. By uniknąć niedokładności na suficie, można użyć farby, która podczas malowania jest różowa, a biała robi się dopiero po wyschnięciu. Ściany malujemy szerokim wałka, nakładając pionowe, zachodzące na siebie pasy. Narożniki, pasy wokół okien i drzwi i inne trudno dostępne miejsca malujemy pędzelkiem lub małym wałkiem. Pamiętajmy, że malując ściany farbą o kontrastującym z sufitem kolorze, na suficie przyklejamy taśmę malarską.

Wykańczasz dom? Zobacz: Etapy i kolejność prac wykończeniowych

Niewykorzystaną farbę warto zostawić na wypadek poprawek. Najczęściej farbę można przechowywać od roku do dwóch lat. Jednak ciężko określić czas, jaki mamy na nanoszenie poprawek, by nie były widoczne różnice w kolorze farby. Wybierając farbę, warto zwrócić uwagę na gwarancję trwałości koloru, jakiej udziela producent. Należy również pamiętać, że im później zrobimy poprawkę, tym bardziej będzie ona widoczna, bo farba utlenia się, a na ścianie zaczyna osadzać się kurz. Dlatego wszelkie poprawki warto nanosić od razu, jak tylko wyschnie farba i zauważymy wszystkie niedociągnięcia. 

Usuwanie plam ze ścian

Plamy, które powstają na ścianach, warto usuwać na bieżąco, a nie tylko przed remontem. To, na ile łatwo usunąć dają się plamy, zależy w dużej mierze od użytej farby. Brud najłatwiej usuwać ze ścian pomalowanych farbą o podwyższonym stopniu połysku. Takie farby tworzą na ścianie gładką powierzchnię i są odporne na zabrudzenia oraz na szorowanie. Zazwyczaj plamy można usunąć za pomocą cieplej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub szarego mydła. Jednak do „trudnych" zabrudzeń warto użyć środka rekomendowanego przez producenta farby. 

Malowanie mieszkania krok po kroku

Te czynności musisz wykonać:

  • zdejmij obrazy i dekoracje ze ścian, zwiń dywany i wynieś meble lub przesuń je na środek pomieszczenia, a następnie zabezpiecz grubą folią malarską (cienką łatwo uszkodzić),
  • na podłodze rozłóż folię malarską, przyklejając jej brzegi do listwy przypodłogowej lub podłogi, 
  • wąską taśmą okej ościeżnice okienne i drzwiowe, a gniazdka i kontakty zdemontuj,
  • bardzo brudne ściany i tłuste play przemyj wodą z dodatkiem detergentu (np. mydła malarskiego),
  • zeskrob szpachelką farbę, która się łuszczy i odstaje od ściany,
  •  rysy i pęknięcia tynku pogłęb rogiem szpachelki, odpyl je i wypełnij masą szpachlową lub akrylową,
  • jeżeli ubytki były duże, to wtop w mokrą masę szpachlę flizelinę lub siatkę zbrojącą i pokryj ją drugą warstwą szpachli,
  • pomaluj pędzlem lub małym wałkiem naroża sufitu na biało (pamiętaj, by pomalować białą farbą niżej niż będzie malowane ostatecznie), 
  • wymieszaj farbę do malowania sufitu i nalej ją do kuwety,
  • wymaluj sufit, zaczynając od strony pomieszczenia, gdzie jest okno i zmierzaj w głąb wnętrza,
  • pomaluj farbą, którą wybrałeś na ściany, wszystkie kąty, okolice okien, drzwi, 
  • pomaluj sufit drugi raz,
  • przeszlifuj wyschniętą już masę szpachlową lub akrylową, w miejscach, w których pozbywałeś się rys i ubytków w tynku oraz zagruntuj ją,
  • zrób odcięcie białego koloru od barwy na ścianach i naklej wzdłuż tej linii taśmę, 
  • przygotuj zestaw malarski do ścian (kuwetę, farbę kolorową i wałek),
  • pomaluj ściany dwa razy, 
  • odklej taśmę malarską i popraw za pomocą pędzla miejsca, w których była ona naklejona, 
  • zdejmij folię malarską i posprzątaj pomieszczenie.

Gdy zależy Ci na czasie podczas malowania mieszkania, zobacz film na temat - jak szybko pomalować pokój

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na regiodom.pl RegioDom