Czyste Powietrze: dopłata do termomodernizacji. Ile można dostać i jaki podatek trzeba zapłacić

redakcja.regiodom, Open Finance
Nieocieplony domW programie Czyste Powietrze można uzyskać dofinansowanie m.in. na ocieplenie domu i wymianę kotła.
Nieocieplony domW programie Czyste Powietrze można uzyskać dofinansowanie m.in. na ocieplenie domu i wymianę kotła. Katarzyna Laszczak
Program Czyste Powietrze przewiduje znaczące dopłaty do termomodernizacji domu. Wyjaśniamy, jaką dopłatę można otrzymać, jak obliczyć dochód i jaki podatek trzeba zapłacić od przyznanych pieniędzy.

Program Czyste Powietrze to rządowy projekt, który ruszył we wrześniu 2018 roku. Jego celem jest ograniczenie smogu pochodzącego z domowych kotłowni. Dlatego będzie można uzyskać znaczące dofinansowanie do termomodernizacji domu.

Przeczytaj też: Jak uzyskać dopłatę w programie Czyste Powietrze

Dofinansowanie można przeznaczyć na wymianę kotła, ocieplenie domu, wymianę okien i drzwi czy instalację paneli słonecznych. Słowem wszystko to, co sprawi, że dom będzie potrzebował mniej energii, żeby go ogrzać, a ogrzewanie będzie emitowało jak najmniej zanieczyszczeń. Trwałym skutkiem dobrze przeprowadzonej termomodernizacji będą też niższe rachunki za ogrzewanie, nie tylko czystsze powietrze.

Z dopłat mogą skorzystać właściciele starszych domów (niestety to one – nieocieplone i ogrzewane starymi piecami są główną przyczyną smogu), jak i inwestorzy budujący nowe.

Jaką dopłatę można dostać w programie Czyste Powietrze

Warunki programu Czyste Powietrze wydają się wyjątkowo korzystne. Żeby dostać dopłatę, na termomodernizację domu trzeba wydać od 7 do 53 tysięcy złotych. Natomiast można uzyskać dofinansowanie w wysokości od 30% do nawet 90% tych kosztów, czyli maksymalnie 47,7 tysięcy.

Jednak diabeł tkwi szczegółach. Wysokość dopłaty zależy od dochodu. Największe są przewidziane dla osób o najniższych dochodach. O dopłatę 90% mogą się starać ci, w których rodzinie przypada maksymalnie 600 zł na osobę miesięcznie. Przy dochodach w wysokości 601 zł na osobę, dopłata będzie o 10 punktów procentowych niższa. Każde kolejne 200 zł dochodu więcej, to 10 punktów procentowych dopłaty mniej.

Przy dochodzie ponad 1600 zł na osobę kwalifikujemy się do 30% dopłaty. Warto wiedzieć, że od 2019 roku ta 30% dopłata – dla osób najlepiej zarabiających – zostanie zastąpiona ulgą podatkową.

Dowiedz się więcej o: Zasadach ulgi termomodernizacyjnej

Nie tylko dopłata, ale też korzystna pożyczka

Dodatkowo, poza samą dopłatą, można uzyskać preferencyjną pożyczkę. Można ją przeznaczyć na uzupełnienie dopłaty (np. gdy koszt termomodernizacji przekroczy 53 tysiące zł i będzie to wydatek uzasadniony). Oprocentowanie pożyczki wynosi obecnie niecałe 2,5% w skali roku (WIBOR 3M + 0,7 punkty procentowe marży).

90% dopłaty do termomodernizacji – czy to możliwe?

Najwyższa 90% dopłata jest przeznaczona dla rodzin o najniższych dochodach. Na pierwszy rzut oka wydaje się to dużym ułatwieniem. W praktyce uzyskanie dopłaty przez osoby najuboższe może być jednak problemem. Bo żeby dostać 90% dopłaty, 10% należy zainwestować samemu. Trzeba więc mieć jakieś oszczędności. Teoretycznie można skorzystać z preferencyjnej pożyczki, ale w tym przypadku – biorąc pod uwagę niskie dochody – bank może uznać, że rodzina nie ma zdolności kredytowej.

Podatek od dopłaty w programie Czyste Powietrze. Kto ile zapłaci

Trzeba też pamiętać, że od kwoty otrzymanej jako dofinansowanie w programie Czyste Powietrze, trzeba zapłacić podatek. W rocznym zeznaniu podatkowym konieczne jest zaliczanie otrzymanej kwoty do przychodów.

Najwięcej zapłacą oczywiście Ci, którzy otrzymają największą dotację, czyli... osoby o najniższym dochodzie. Jeśli ktoś dostanie 47,7 tysięcy, będzie musiał zapłacić nawet 8,6 tysięcy podatku (ogólnie jest to 18%, ale dokładna wysokość podatku może być różna, w zależności od zastosowanych obliczeń).

W przypadku inwestorów, którzy na termomodernizację wydadzą 53 tysiące, ale otrzymają 50% dotacji, to do zeznania PIT będą musieli dopisać 26,5 tysięcy zł przychodu, od czego 18% podatek wyniesie prawie 4,8 tysiące złotych.

Ale jeśli dochody wkraczają w drugi próg podatkowy, to po pierwsze – otrzymamy maksymalnie 30% dotacji, a po drugie – zapłacimy 32% podatku. Czyli wydając na termomodernizację 53 tysiące, można liczyć na dopłatę w kwocie 15,9 tysięcy złotych. A skutkować to będzie koniecznością zapłacenia podatku PIT wyższego o prawie 5,1 tysięcy zł –wynika z wyliczeń Open Finance.

Jak wyliczyć dochód do programu Czyste Powietrze

Dochód brany pod uwagę w programie Czyste Powietrze oblicza się analogicznie, jak do świadczenia 500+.
Wszystkie przychody osiągnięte przez członków rodziny w poprzednim roku trzeba pomniejszyć o:

  • koszty uzyskania przychodu,
  • podatek dochodowy,
  • składki ZUS.

Do tego należy dodać różne otrzymywane świadczenia, które nie są opodatkowane (takie jak stypendia, alimenty, dochody gospodarstwa rolnego).
Otrzymaną kwotę trzeba podzielić przez liczbę osób w gospodarstwie domowym oraz 12 miesięcy.

Uwaga: jeśli w bieżącym roku ktoś z rodziny utracił lub uzyskał źródło dochodów, to o te zmiany należy skorygować dochód za poprzedni rok.

O czym pamiętać przy termomodernizacji domu

Termomodernizacja domu oznacza, że na wydatkach na ogrzewanie można będzie można zaoszczędzić nawet 30-50% dotychczasowych kosztów. Jednak powinna ona być zaplanowana i przemyślana, bo inaczej może okazać się nieopłacalna.

Termomodernizacja powinna być kompleksowa – tzn. obejmować i ocieplenie domu (ścian i dachu), i wymianę okien, i modernizację ogrzewania. Jeśli tylko np. wymienimy kocioł i okna, a ściany i dach pozostaną nieocieplone, to ciepło będzie uciekać, a rachunki za ogrzewanie będą wyższe, a nie niższe.

To Cię zainteresuje: Różne warianty termomodernizacji domu. Analiza kosztów

Trzeba również uwzględnić koszty paliwa do ogrzewania domu i zastanowić się, czy w dłuższej perspektywie czasu, będzie nas na nie stać. Jeśli dochody rodziny nie są wysokie, lepiej rozważyć zakup dobrego kotła 5 klasy na paliwa stałe (np. pellet, ekogroszek) niż gazowego. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom