Czynniki, które wpływają na ogrzewanie w naszym domu

Ewa Wieczorska, AFRISO
Czynniki, które wpływają na ogrzewanie w naszym domuCzynniki, które wpływają na ogrzewanie w naszym domu
Czynniki, które wpływają na ogrzewanie w naszym domuCzynniki, które wpływają na ogrzewanie w naszym domu AFRISO
Głównym kryterium jest metraż, pod kątek którego rozpatrujemy budowę, zakup domu czy też mieszkania. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na ogrzewanie i parametry z nim związane.

Przelicznikiem ogrzewania jest metr sześcienny, czyli kubatura ogrzewanych pomieszczeń. Oczywista jest również grubość ścian i obecność lub brak zewnętrznego docieplenia. Istnieją jeszcze inne elementy, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę ogrzewając swoje lokum.

Czytaj również: Wymiana grzejników i instalacji grzewczej w starej kamienicy. Wszystko co musisz wiedzieć

Wielkość ma znaczenie

Inaczej ogrzewa się kilka małych pomieszczeń, a inaczej jedno, które jest duże. Małe pokoje łatwiej ogrzać równomiernie, zatem sprawdzą się tam tradycyjne grzejniki. W przypadku ogrzewania sporego pomieszczenia, można pomyśleć o instalacji ogrzewania podłogowego, którego zadaniem jest nagrzanie powietrza jednocześnie w całym pomieszczeniu.

– Wybór typu instalacji to najważniejszy krok. Całą resztę dopasowujemy do tego, co jest „na końcu” drogi ciepłej wody z kotła. Woda krążąca w instalacji podłogowej ma inną, niższą temperaturę niż ta, której wymagają tradycyjne grzejniki. To z kolei wiąże się z doborem innych regulatorów przepływu i temperatury. – wyjaśnia Błażej Wojciechowski z firmy Afriso.

Regularne kształty to podstawa

Najłatwiej zapewnimy ciepło pomieszczeniom, które mają regularne kształty. Im więcej odgrodzonych kątów, tym bardziej utrudniona będzie cyrkulacja ogrzanego powietrza.

Również masywne meble mogą wpływać na przepływ ciepła w pokoju. Powinno wykluczyć się stawianie kanap blisko grzejnika, za to przy ogrzewaniu podłogowym trzeba zapomnieć o dywanach.

Polecamy: Grzejnik drabinkowy do łazienki w stylu minimalistycznym

Okno na świat

Wielkość okna wiąże się ze stratą ciepła, duże okno to niestety duża strata. Ważne, by zwrócić uwagę, na którą stronę światło wychodzi - jeśli na południe i południowy-zachód to okna wypuszczą mniej ciepła niż te, które będą skierowane na północ.

– Duże okna zwiększają także wpływ warunków zewnętrznych na te wewnątrz domu. Warto pamiętać, że można zniwelować ten wpływ, instalując regulatory pogodowe, czyli urządzenia reagujące na zmiany aury i dostosowujące do nich aktywność instalacji grzewczej budynku. – podpowiada Błażej Wojciechowski.

Położenie ma znaczenie

Z całą pewnością mieszkanie w sąsiedztwie dużej działki to czysta przyjemność, jednak warto pamiętać, iż z punktu widzenia ogrzewania, lepsze wydaje się sąsiedztwo innych budynków - zmniejsza to efekty działania wiatru, który zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym staje się uciążliwy. Przy mieszkaniu w okolicy dużej działki warto porządnie doszczelnić okna i drzwi.

Podstawowe kryteria, które uwzględnimy podczas ogrzewania lokum, ułatwią wybór odpowiedniego systemu grzewczego. Co za tym idzie, mieszkanie będzie przyjemniejsze i komfortowe.

To również cię zainteresuje: Regulacja pogodowa w domu by nie grać w ciepło-zimno

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom