Wymiana grzejników i instalacji grzewczej w starej kamienicy. Wszystko co musisz wiedzieć

Ewa Wieczorska, Purmo
Wymiana grzejników lub całej instalacji grzewczej w starej kamienicy. PoradnikWymiana grzejników i instalacji grzewczej w starej kamienicy. Wszystko co musisz wiedzieć
Wymiana grzejników lub całej instalacji grzewczej w starej kamienicy. PoradnikWymiana grzejników i instalacji grzewczej w starej kamienicy. Wszystko co musisz wiedzieć Maciej Mituła
Wiekowe budynki coraz częściej przechodzą metamorfozy, dzięki którym zyskują dawną witalność. Nie są to jedynie powierzchowne zmiany, bowiem często wymieniane są całe instalacje grzewcze.

Na początku należy zdecydować, czy wymianie podlegać będą jedynie grzejniki, czy też całość instalacji. W przypadku gdy jesteśmy właścicielami indywidualnego mieszkania w kamienicy, możliwa jest również wymiana w obrębie lokalu.

Zobacz teżRegulacja pogodowa w domu by nie grać w ciepło-zimno

Demontaż i montaż nowych grzejników to czynności, które zdają się być proste. Początkowo trzeba zwrócić uwagę na przyłącza, które trzeba będzie dostosować do instalacji starego typu, projektowanych według innych standardów niż obecnie.

Rozstaw króćców przyłączeniowych w dawnych instalacjach różni się od dzisiejszych. Niektórzy producenci grzejników są na to przygotowani i tak jak firma Purmo, oferują specjalne grzejniki "renowacyjne".

Zanim podejmiesz decyzję o wymianie grzejników

Przy podjęciu decyzji odnośnie wymiany grzejników, trzeba pamiętać o ich pojemności wodnej. Zmniejszona ilość wody, która krąży w instalacji, automatycznie zmniejsza wymierne koszty ogrzewania. Również znaczenie ma wyposażenie nowych grzejników w zawory termostatyczne umożliwiające indywidualną regulację temperatury w pomieszczeniach.

Przede wszystkim trzeba sprawdzić jaki typ instalacji funkcjonuje w danej kamienicy - z jakiego tworzywa wykonane są rury instalacji grzewczej, do których przyłączone zostaną nowe grzejniki. Nie można łączyć rur miedzianych z aluminiowymi grzejnikami członowymi, trzeba zastosować dodatkowe przekładki dielektryczne.

Polecamy: **

Jak oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie

**

– Ważnym aspektem przed montażem nowych grzejników jest także płukanie całej instalacji z użyciem odpowiedniego płynu czyszczącego. To istotne dla późniejszego sprawnego działania instalacji i grzejników. Usunięte zostaną osady zgromadzone w przewodach, które mogłyby zanieczyścić lub nawet uszkodzić nowe grzejniki, szczególnie te płytowe – radzi Roman Strzelczyk z Purmo. **

Następnie trzeba wyznaczyć moc grzejnika, czyli jego wydajność cieplną. W kamienicach, które są objęte nadzorem konserwatora zabytków, byłoby najlepiej gdyby moc cieplną obliczyć projektant instalacji grzewczej.

Jak uniknąć kłopotów przy wymianie grzejników?

Nowy grzejnik musi mieć podłączenie boczne, podobnie jak w przypadku starego. Również rozstaw przewodów przyłączeniowych – liczony od osi króćca zasilania, do którego wpływa woda grzejna, do osi króćca powrotu, którym woda wypływa z grzejnika – powinien mieć 50 cm. Dlaczego? Ponieważ taki rozstaw mają stare grzejniki żeliwne.

Na rynku dostępne są również grzejniki stalowe w wersji modernizacyjnej, tzw. renowacyjne - płytowe lub członowe, o rozstawie króćców wynoszących właśnie 50cm. Do łazienek najlepiej zastosować grzejniki drabinkowe renowacyjne. Takie grzejniki proponuje również firma Purmo.

Warto wiedzieć: Jak efektywnie spalać węgiel, by zaoszczędzić na ogrzewaniu 

Wymiana grzejników razem z instalacją grzewczą może wyjść na zadrowie

Jednym z częstych przypadków jest podjęcie przez inwestora decyzji o wymianie całych instalacji grzewczych - czyli grzejników wraz z pionami. Wiekowe kamienice są z reguły w stanie, który wskazuje na potrzebę przeprowadzenia kapitalnego remontu. Wtedy wymiana instalacji potrzebuje doświadczonego konserwatora zabytków i projektanta instalacji grzewczej.

Wymiana całej instalacji oznacza, iż nie będzie kłopotu z dostosowaniem grzejników do starych przyłączy. Można wybrać odpowiednie, nowoczesne grzejniki, które w swoich trendach nawiązują do stylu retro lub innego, który odpowiada stylowi kamienicy.

Piec kaflowy, a elektryczne ogrzewanie w kamienicy

Niektóre wiekowe kamienice posiadają jeszcze piece kaflowe, które przy braku wodnej instalacji centralnego ogrzewania, mogą zostać przerobione na zasilanie elektryczne. Wystarczy montaż grzałek elektrycznych, które są naprawdę łatwym, rozwiązaniem. Przede wszystkim nie wpłynie to znacząco na wygląd starej kamienicy.

Piec kaflowy to piękna ozdoba, jednak może okazać się mało wystarczalny - np. w czasie zimy jego wnętrze będzie niedogrzane. Receptą na to jest montaż dodatkowych grzejników elektrycznych. Firma Purmo oferuje w swej ofercie takie płaskie i eleganckie grzejniki, które zamontowane pod oknami odpowiednio dogrzeją wnętrze pomieszczenia.

Jakie grzejniki pasują do mieszkania w kamienicy

Aby nie zaburzyć stylu i klimatu kamienicy, można poszukać takich grzejników, które sprawdzą się nie tylko pod względem parametrów w mocy cieplnej, ale także pod względem designu. W przypadku, gdy projekt wymaga delikatności, warto pomyśleć o płaskiej płycie grzejnika. Takie modele można zamontować między wysokimi oknami. Takie modele nie przyćmią stylistyki kamienicy oraz nie zakłócą jej wewnętrznej harmonii. 

To również cię zainteresujeGrzejnik drabinkowy do łazienki w stylu minimalistycznym

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom