Czym ogrzewać dom, żeby ograniczyć zjawisko smogu?

Marianna Leśniewicz
Marianna Leśniewicz
Czym ogrzewać dom, żeby ograniczyć zjawisko smoguNajprostszą drogą do poprawy stanu powietrza w Polsce jest wymiana kotłów w domach jednorodzinnych na bardziej ekologiczne.
Czym ogrzewać dom, żeby ograniczyć zjawisko smoguNajprostszą drogą do poprawy stanu powietrza w Polsce jest wymiana kotłów w domach jednorodzinnych na bardziej ekologiczne. pixabay.com
Największy wpływ na zjawisko smogu w Polsce ma tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące z kotłów w domach jednorodzinnych. Dążąc do poprawy stanu powietrza, najprościej jest tego dokonać wymieniając kotły. Podpowiadamy, na jakie źródło ciepła warto postawić, by ograniczyć zjawisko smogu.

Smog to zjawisko, które jest śmiertelnie niebezpieczne dla ludzi. Niestety polskie miasta przodują w rankingach najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Sposobem na poprawę stanu powietrza w Polsce jest ograniczenie niskiej emisji, czyli zwrócenie uwagi na zanieczyszczenia pochodzące z indywidualnych źródeł ogrzewania.

Emisja zanieczyszczeń z kotłów i jej wpływ na zjawisko smogu w Polsce

Czym ogrzewać dom, żeby ograniczyć zjawisko smogu?

Określenie „niska emisja" może być dość mylące. Wbrew pozorom nie oznacza ono niewielkiego stężenia zanieczyszczenia, lecz ilość szkodliwych substancji, które znajdują się na względnie niskich wysokościach. Główną przyczyną niskiej emisji jest nieefektywne spalanie paliw w domowych kotłach. W Polsce dominującym paliwem do ogrzewania nadal pozostaje węgiel, nierzadko ten o bardzo słabej jakości. Pomimo wprowadzania różnego rodzaju obostrzeń i kar, częstą praktyką w polskich domach jest spalanie śmieci i odpadów, które emitują do atmosfery bardzo szkodliwe związki, tj. dwutlenek siarki, metale ciężkie czy cyjanowodór, które mogą wywoływać choroby nowotworowe.
Według danych Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami niska emisja stanowi źródło aż 52% pyłu PM10 w Polsce. Czym jest ten wskaźnik? PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząstek różnych substancji toksycznych, które pochodzą ze spalania paliw stałych w indywidualnych systemach grzewczych. Najprostszą drogą do ograniczenia zawartości tego pyłu w powietrzu jest zaniechanie spalania paliw stałych i wymiana kotłów na bardziej ekologiczne.

Zobacz też: Kotły na pellet: zasada działania, ceny, wady i zalety. O czym warto pamiętać przed zakupem kotła na pellet?

 

Ekologiczne źródła ciepła – czym ogrzewać dom, aby ograniczać smog?

Jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań, jeśli chodzi o kotły na paliwo stałe, jest ogrzewanie biomasą. Kotły na pellet zyskują ostatnio na popularności, i nic dziwnego – zapewniają one stosunkowo tanie w eksploatacji i czyste ogrzewanie. To bardzo dobra alternatywa dla kotłów na węgiel. Wadą tego rozwiązania jest wysoka cena kotła, warto jednak zauważyć, że przekłada się to na duży komfort jego użytkowania. Kotły na pellet są bowiem praktycznie bezobsługowe, automatyczny podajnik paliwa sprawia, że uzupełnianie paliwa może następować co kilka dni. Dla efektywnego spalania ważne jest, aby zaopatrywać się w pellet jak najlepszej jakości (1 klasy).

Innym ekologiczny źródłem ciepła są kotły kondensacyjne na gaz i olej opałowy, które wykorzystują ciepło ze skraplania pary wodnej pochodzące ze spalin. Urządzenia tego typu charakteryzują się wysoką sprawnością spalania (do 98%), są wygodne w użytkowaniu i emitują mniej substancji szkodliwych. Za powyższe dogodności trzeba jednak słono zapłacić, i to dosłownie, bo koszty inwestycyjne takiego systemu są wysokie.

Pod względem emisji zanieczyszczeń, najlepszym wyborem zdaje się być ogrzewanie wykorzystujące energię elektryczną. Mało tego, jest ono bezobsługowe i tanie pod względem kosztów inwestycji. Kotły elektrodowe i indukcyjne mogłyby być idealnym systemem, gdyby nie fakt, że koszty eksploatacji są bardzo wysokie, dlatego ogrzewanie elektryczne w większości przypadków jest zupełnie nieopłacalne. Z reguły decydują się na nie osoby, które nie mają lepszej alternatywy.

Nie można również zapomnieć o pompach ciepła, które należą do najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła. Są praktycznie bezobsługowe, dają więc duży komfort użytkowania. Mają również funkcje chłodzenia, co jest szczególnie przydatne latem. Decydując się na to rozwiązanie nie musimy martwić się o zaopatrzenie w paliwo i jego ceny, a ingerencja użytkownika ogranicza się do kilku prostych ustawień systemu. Pompy ciepła zaleca się łączyć z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym, wówczas bowiem układ grzewczy osiąga najwyższą sprawność. Największą przeszkodą w wyborze tego urządzenia są ogromne nakłady inwestycyjne, które sięgają nawet 50 tys. zł. Na szczęście, aby wymienić źródło ciepła na bardziej ekologiczne nie musimy już przeznaczać znacznych środków finansowych z własnej kieszeni. Dzięki licznym programom – np. „Czyste Powietrze" – istnieje szansa uzyskania bezzwrotnej dotacji w wysokości do 90% kosztów kwalifikowanych na zakup lub wymianę starego kotła na ekologiczny, spełniający wymogi dotyczące emisji.

Dowiedz sie więcej: Czyste Powietrze 2019: jak i gdzie wypełnić wniosek? Na co i ile dofinansowania można uzyskać? 

Wpływ sterowania ogrzewaniem i izolacji na ograniczanie emisji

Duży wpływ na wydajną pracę systemu grzewczego ma jego automatyka – nie tylko zmniejsza zużycie energii, ale także przyczynia się do ograniczania emisji szkodliwych substancji. Sterownik kotła umożliwia dostosowanie parametrów spalania tak, by było ono stosunkowo czyste i efektywne. Z kolei regulatory pokojowe oraz głowice termostatyczne współpracując z kotłem i grzejnikami utrzymują optymalną temperaturę w pomieszczeniach.

Oszczędność wytwarzanego przez kotły ciepła daje odpowiednia izolacja cieplna przegród budowlanych oraz rurociągów w instalacji. Pośrednią przyczyną smogu jest bowiem energochłonność słabo izolowanych budynków. Duże straty ciepła generują większe zużycie paliw i więcej zanieczyszczeń, a co za tym idzie – smogu. Warto jest więc inwestować w dobrej jakości otuliny do izolacji budynku. 

To może Cię zainteresować: Dyrektywa Ecodesign (Ekoprojekt) – nowe wymagania dla kotłów na paliwo stałe od 2020 r. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom