Czy zmiany w MdM doprowadzą do rewolucji na rynku nieruchomości

redakcja.regiodom, infoWire.pl
Nowe mieszkania w budowieJest ryzyko, że po wejściu w życie zmian w ramach programu MdM, nastąpi wzrost cen mieszkań.
Nowe mieszkania w budowieJest ryzyko, że po wejściu w życie zmian w ramach programu MdM, nastąpi wzrost cen mieszkań. mk
Sejm zaakceptował zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych (MdM). Tym samy od września dopłaty obejmą również zakup mieszkań z rynku wtórnego. Czy jednak rozwiązanie to jest korzystne?

– Włączenie rynku wtórnego do MdM przyczyni się do większego wykorzystania funduszy. Do branży nieruchomości trafi więcej pieniędzy. W krótkoterminowej perspektywie jest to rozwiązanie korzystne – uważa dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich, Konrad Płochocki.

Czy dotacje do mieszkań używanych zaszkodzą deweloperom?

Nie musimy obawiać się konkurencji pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym – dotacji wystarczy dla wszystkich. Beneficjenci nie kryją zadowolenia, lecz ekspert ostrzega: – Na dłuższą metę włączenie rynku wtórnego do programu nie jest dobre.

Obracanie mieszkaniami z drugiej ręki nie prowadzi do rozwoju rynku nieruchomości, nie zwiększa metrażu lokali ani nie stanowi odpowiedzi na deficyt mieszkaniowy, który w naszym kraju jest znaczący (szacuje się, że brakuje około miliona lokali). Tymczasem deficyt mieszkaniowy może trwale rozwiązać jedynie budowa nowych inwestycji.

Źródło: infoWire.pl

Eksperci uważają, że rezultatem zmian wprowadzonych w programie MdM będzie wzrost cen mieszkań. Przyczynić się do tego może limit cenowy na rynku wtórnym. Został on przyjęty przez posłów na poziomie 0,9 wartości odtworzeniowej metra kwadratowego (zamiast proponowanych przez rząd 0,8). Im wyższy wskaźnik, tym bardziej sprzedający mieszkania mogą podnosić ich ceny.

Jednak bez dwóch zdań pozytywne zmiany w Mieszkaniu dla Młodych dotyczą sytuacji rodzin wielodzietnych. W ich przypadku zniesiono limit wieku oraz warunek, że mieszkanie kupowane z dopłatą musi być ich pierwszym mieszkaniem. Korzystniejszy będzie też mnożnik, na którego podstawie wylicza się dofinansowanie dla tych rodzin – zwiększy się on z 15 do 30 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom