Czy kredyty hipoteczne będą bardziej dostępne

redakcja.regiodom, Emmerson S.A.
Kredyt hipotecznyCzy kredyty hipoteczne będą bardziej dostępne
Kredyt hipotecznyCzy kredyty hipoteczne będą bardziej dostępne Jacek Świerczyński
W ostatnich miesiącach wiele osób przekonało się, iż nie tak łatwo uzyskać kredyt. Głównie za sprawą wejścia w życie na początku br. pełnych zapisów rekomendacji S. Z Forum Ekonomicznego odbywającego się właśnie w Krynicy dobiegają jednak głosy, iż sytuacja ta może się w przyszłości nieco zmienić.

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Andrzej Jakubiak przyznał, że pod uwagę brane są zmiany w rekomendacjach T i S.

Przypomnijmy, najważniejszym zapisem Rekomendacji S z punktu widzenia osoby chcącej zaciągnąć kredyt mieszkaniowy jest wymóg liczenia jego zdolności przy założeniu maksymalnie 25-letniego okresu spłaty kredytu. Z tego względu na wzrost zdolności kredytowej nie wpłynie zaciągnięcie kredytu hipotecznego na dłuższy okres. Dodatkowo rata kredytu zaciągniętego w walucie obcej nie może przekroczyć 42 proc. miesięcznego dochodu kredytobiorcy.

Tymczasem w rekomendacji T kluczowy jest zapis ograniczający miesięczną ratę kredytową do połowy dochodów osiąganych przez kredytobiorcę (w przypadku zarabiających powyżej średniej krajowej limit wzrasta do 65 proc. dochodów).

Co może się zmienić w polityce kredytowej?

Na razie niewiele wiadomo. Jednak szef KNF zapowiedział, iż Komisja chce m.in. zrezygnować ze wskaźnika długu do dochodu. Według niego wskaźnik ten powinien być budowany przez same banki. W takim układzie byłaby to procedura wewnątrzbankowa, akceptowana przez jego radę nadzorczą.

Zobacz również: Własne M coraz tańsze, ale trudno o kredyt hipoteczny 

Czy zatem będzie łatwiej o kredyt? Ze wstępnych zapowiedzi wynika, że zmiany rekomendacji pójdą w tym kierunku, jednak nie należy nastawiać się na gwałtowny wzrost wartości i liczby udzielanych kredytów. Jednocześnie zdecydowanie większych zmian należy spodziewać się w segmencie kredytów konsumpcyjnych niż hipotecznych.

W przypadku kredytów mieszkaniowych KNF chce odpowiedzialność za ocenę zdolności kredytowej w całości przerzucić na banki. Czy skorzystają one z większej swobody? Z pewnością znajdą się chętni, ale część dużych graczy już zapowiada, że w obecnej sytuacji panującej na rynku mieszkaniowym nie zamierza liberalizować swojej polityki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom