Czereśnie i wiśnie pękają na drzewach? W tym roku sytuacja może być szczególnie zła. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje

Katarzyna Laszczak
Zdarza się, że owoce czereśni i wiśni pękają na drzewach. Potem mogą szybko gnić lub pleśnieć.
Zdarza się, że owoce czereśni i wiśni pękają na drzewach. Potem mogą szybko gnić lub pleśnieć. pixabay.com
Czereśnie i wiśnie to wspaniałe sezonowe owoce. Jednak bywa, że owoce pękają, a potem gniją. Dlaczego tak się dzieje? Wpływ na to ma kilka czynników. Wyjaśniam, dlaczego czereśnie i wiśnie pękają na drzewach i co można zrobić, żeby temu zapobiec lub ograniczyć straty.

Spis treści

Pękające owoce czereśni i wiśni

Czereśnie i wiśnie to wyjątkowo smaczne i zdrowe owoce. Jedne i drugie można uprawiać w ogrodach, choć warto wiedzieć, że wiśnie są znacznie mniej wymagające niż czereśnie. Jednak w przypadku zarówno wiśni, jak i czereśni zdarza się, że ich owoce pękają. Najczęściej są to pęknięcia biegnące wzdłuż owocu, ale zdarzają się też takie, które pojawiają się w górnej części, np. wokół szypułki. Takie pęknięte owoce niby są równie smaczne co całe – chyba każdemu zdarzyło się zjeść taką czereśnię lub wiśnię. Jednak problem polega na tym, że przez pęknięcia łatwo wnikają bakterie i grzyby. A owoce pozostawione na drzewie szybko zaczynają gnić lub pleśnieć, gorzej też nadają się na przetwory. Dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego czereśnie i wiśnie pękają?

Główną przyczyną pękania tych owoców jest pogoda, a konkretnie zbyt duża ilość wody w czasie, gdy owoce dojrzewają. Szczególnie niebezpieczny jest okres około 3-4 tygodni przed tym, zanim dojrzeją. Przy czym niekorzystne są zarówno ciągłe, obfite deszcze i wilgotna pogoda, jak i gwałtowne opady po okresie suszy. A właśnie z tym ostatnim zjawiskiem mamy do czynienia w tym roku.

Owoce czereśni i wiśni szybko i intensywnie rosną. Kilka tygodni przed dojrzeniem ich skórka jest mocno rozciągnięta i dość delikatna. Często dochodzi do jej mikropęknięć (niewidocznych), które łatwo mogą się powiększyć. A stanie się tak – mówiąc w sporym uproszczeniu – gdy owoce zaczną mocno „pęcznieć” pod wpływem wody.

Pogoda a uszkodzenia owoców czereśni i wiśni

Tu trzeba wiedzieć, że woda do owoców czereśni i wiśni trafia dwiema drogami. Jedna to „dostawy od drzewa” – czyli woda, którą drzewo pobiera przez korzenie i zasila owoce przez szypułkę. Druga to woda, którą owoce wchłaniają przez skórkę. Woda jest oczywiście potrzebna, ale jest określona ilość, którą owoce mogą „pomieścić”. Jeśli ciągle pada, czereśnie i wiśnie zaczną pękać. To samo się stanie, gdy owoce zostaną nagle, gwałtownie zasilone dużą ilością wody, czyli przyjdzie ulewa po okresie suszy.

W niektórych przypadkach wystarcza nawet duża wilgotność powietrza (np. gdy drzewa rosną w pobliżu zbiornika wody), czy obfita i długo utrzymująca się rosa.

Odmiany wiśni i czereśni podatne na pękanie

Warto wiedzieć, że są odmiany czereśni i wiśni, które są mniej i bardziej podatne na pękanie. Właśnie tym ostatnim może szkodzić nawet wilgoć w powietrzu. Należą do nich przede wszystkim odmiany czereśni późno dojrzewające, o dużych, jędrnych owocach. Mniej podatne na pękanie są odmiany wczesne i o mniejszych owocach, a także szczepione na podkładkach karłowych. Do ogrodu warto wybierać odmiany mniej podatne na pękanie. Są to m.in.:

  • czereśnie: Helga, Karesova, Kasandra, Valerija, Wypusknica, Vanda, Sylvia, Regina oraz Jacinta i Sandra, ale kwiaty dwóch ostatnich odmian są bardzo wrażliwe na przymrozki;

  • wiśnie: Łutówka. 

Co robić, żeby wiśnie i czereśnie nie pękały?

Niestety na pogodę nie mamy wpływu, ale można ograniczyć straty spowodowane pękaniem owoców. Przede wszystkim warto wybierać wspomniane odmiany odporne na pękanie. Poza tym wpływ ma gleba i nawadnianie.

  • Najkorzystniejsze jest podłoże gliniasto-piaszczyste oraz próchnicze, czyli takie, które w miarę dobrze magazynuje wodę, ale nie jest podmokłe. Dzięki temu drzewo może mniej więcej równomiernie pobierać wodę z gleby. Znacznie gorsza jest ziemia piaszczysta, która szybko wysycha, oraz ciężka, gliniasta, która bywa podmokła.

  • Jeśli nie pada, drzewa warto podlewać. Dzięki temu ulewa i gwałtowna dostawa wody nie będzie szokiem i owoce będą mniej pękać.

Jest też kilka dodatkowych sposobów zapobiegania pękaniu czereśni i wiśni, choć mają one zastosowanie raczej w uprawach profesjonalnych. Są to m.in. opryski np. nawozami dolistnymi zawierającymi związki wapnia czy substancjami, które wzmacniają szczelność skórki. Drzewa zabezpiecza się też przed wodą opadową, a bywa, że owoce… osusza po deszczach dmuchawami.

Źródła

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom