Spis treści
Niektóre piękne kwiaty są zaskakująco mało znane i popularne. Należy do nich m.in. tojeść orszelinowa (znana też jako tojeść orszelinowata, Lysimachia clethroides). Ma ona wiele zalet:
- jest łatwa w uprawie,
- wieloletnia.
- niezbyt wymagająca.
Jak wygląda i kwitnie tojeść orszelinowa?
Ta roślina jest średniej wielkości, bo najczęściej dorasta od 60 do 80 cm (maksymalnie 100 cm). Tworzy wyprostowane, sztywne pędy, które porastają dość długie i wąskie liście. Ładnie przebarwiają się jesienią, są też odmiany o liściach zielonożółtych oraz z białym obrzeżem.
Na szczycie każdego pędu tworzą się drobne, białe kwiaty. Może być ich nawet ponad sto. Kwiatostany są dość długie – mogą trochę kojarzyć się z kwiatami budlei (choć przypominają też inne krzewy – orszeliny, które u nas są mało znane, ale właśnie od nich pochodzi nazwa tej tojeści). Charakterystyczną cechą jest to, że kwiatostany zginają się, niemal pod kątem prostym. Właśnie to nadaje im wygląd gęsiej szyi (tak potocznie jest nazywana po angielsku), a kępa tych kwiatów wygląda jak całe stadko gęsi.
Kiedy kwitnie tojeść orszelinowa?
Ta roślina kwitnie od lipca do września.
Gdzie posadzić tojeść orszelinową?
Ta roślina najlepiej rośnie na wilgotnej, gliniastej ziemi. Najbardziej odpowiada jej lekki cień, ale jeśli ma mokre podłoże, to dobrze rośnie również w miejscach słonecznych. Świetnie nadaje się do obsadzania oczek wodnych, stawów itp. Na rabatach wymaga podlewania, a także ziemi, która nie wysycha szybko. Właśnie z tego względu doceni hojny dodatek kompostu. Ta tojeść wprawdzie wytrzyma przejściową suszę, ale straci na urodzie. Lepiej więc o nią zadbać.
Jak zadbać o tojeść orszelinową?
Ta roślina może wymagać tylko podlewania. Nie trzeba jej przycinać jesienią – w takiej postaci lepiej zimuje. Natomiast po ścięciu, w przypadku większych mrozów, szczególnie bez śniegu, może być potrzebne okrycie.
Kiedy sadzić tojeść orszelinową?
Na początek sadzonki tej rośliny warto kupić w doniczkach – można je znaleźć w sklepach ogrodniczych (choć nie wszystkich), stacjonarnych i internetowych. Takie rośliny można sadzić przez cały sezon. Wiosną i jesienią można też pozyskiwać sadzonki przez podział bryły korzeniowej.
O tym pamiętaj, sadząc tojeść
Ta roślina, jak inne tojeści, rozrasta się przez podziemne kłącza i w dobrych warunkach może być uciążliwa. Dlatego warto od razu ograniczyć jej zapędy. Sadząc ją, wkop bariery korzeniowe lub posadź ją w wiadrze czy balii pozbawionych dna (i wkopanych w ziemię).
Inne tojeści
W Polsce dziko, ale też w ogrodach rosną także inne gatunki tojeści, choć „na oko” zupełnie niepodobne do orszelinowej. Są to m.in.:
- tojeść kropkowana i zwyczajna – zobacz, jak wyglądają i kwitną te kwiaty,
- tojeść rozesłana – poznaj ten gatunek tojeści i jego wymagania.
Źródła
- Lysimachia clethroides, tojeść orszelinowa, e-katalogroslin.pl
- Marcinkowski, J., Katalog bylin polecanych przez Związek Szkółkarzy Polskich, Warszawa 2005
- Tojeść orszelinowata, zojalitwin.wordpress.com
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?