Choroby i szkodniki agrestu. Sprawdź, co zagraża tym krzewom i co robić, żeby zdrowo rosły. Mączniak to nie wszystko

Katarzyna Józefowicz
Choroby agrestu atakują nie tylko liście i osłabiają krzew, ale też sprawiają, że nie ma owoców lub nie nadają się do jedzenia.
Choroby agrestu atakują nie tylko liście i osłabiają krzew, ale też sprawiają, że nie ma owoców lub nie nadają się do jedzenia. pixabay.com
Agrest owoce agrestu są nie tylko smaczne, ale zdrowe to sam agrest może chorować. Jedną z najczęstszych chorób jest mączniak amerykański agrestu, ale nie jest to jedyna choroba. Krzewom zagrażają też szkodniki. Sprawdź, jak wyglądają choroby i szkodniki agrestu oraz jak je zwalczać.

Spis treści

Agrest nie należy wprawdzie do grona najpopularniejszych krzewów owocowych, mimo to ma spore grono miłośników. Z powodzeniem można uprawiać go w przydomowych ogrodach, ale jeśli chcąc liczyć na obfite plony, trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki i chronić go przed chorobami i szkodnikami.

Amerykański mączniak agrestu

Jednym z największych utrapień hodowców agrestu jest pospolita choroba grzybowa, czyli amerykański mączniak agrestu. Jej objawem jest widoczny już od wczesnej wiosny na liściach, ale też na pędach i owocach, pylący się, biały, mączysty nalot. Wierzchołki pędów silnie porażonych krzewów zamierają, a ich liście ulegają deformacjom.
Choroba znacząco obniża plony, a owoce, które się zawiążą, są niejadalne, gdyż pokrywa je mączysty, biały nalot, przekształcający się z czasem w ciemne, stwardniałe, pękające plamy.
W zapobieganiu chorobie może pomóc profilaktyka, polegająca na usuwaniu i niszczeniu opadłych liści, prawidłowym cięciu krzewów, unikaniu przenawożenia azotem oraz wyborze do uprawy odmian odpornych na mączniaka (np. Niesłuchowski, Puszkińskij, Rodnik, Kamieniar, Hinsel) i unikaniu odmian na niego podatnych (np. Biały Triumf).
W razie wystąpienia pierwszych objawów choroby należy też zastosować jeden z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin (np. Magnicur Gold, Topas 100EC, SIARKOL EXTRA 80WP).

Antraknoza, czyli opadzina liści agrestu

Kolejna choroba grzybowa atakująca agrest to antraknoza, nazywana też opadziną liści. Jej objawy mają początkowo postać drobnych, brunatnych plamek na brzegach liści, które szybko się powiększają i obejmują całą powierzchnię liścia. Porażone liście żółkną, zamierają i opadają. Choroba może prowadzić do defoliacji krzewu (utrata wszystkich liści) i znacznego spadku plonów.
W walce z nią może pomóc profilaktyka, polegająca na grabieniu i niszczeniu opadłych liści, a także uprawie odmian mało na nią podatnych (np. Kamieniar). Po zauważeniu pierwszych objawów choroby, należy też zastosować jeden z aktualnie polecanych preparatów ochrony (np. Signum 33 WG).

Rdza agrestowo-turzycowa

Uciążliwą chorobą agrestu jest też rdza agrestowo-turzycowa. Jej objawami są drobne, brunatne plamki, widoczne na powierzchni liści i pomarańczowo-żółte skupiska zarodników, znajdujące się na spodzie blaszki liściowej. Na owocach plamy są rozległe i pokryte zarodnikami grzyba. Choroba może powodować ogałacanie się krzewów z liści oraz znaczny spadek plonów. Obecnie brakuje preparatów dedykowanych agrestowi w uprawie amatorskiej, ale uznaje się, że środki stosowane na antraknozę, zapobiegają też rozwojowi rdzy.
Agrest może być też porażany przez szarą pleśń i czarną plamistość liści.

Szkodniki agrestu

Oprócz chorób agrestowi mogą zagrażać także szkodniki. Jednym z nich jest przędziorek chmielowiec. Ten maleńki roztocz zasiedla dolną stronę liści, dlatego trudno jest go dostrzec. Objawami, świadczącymi o jego obecności, są drobne, liczne, żółte plamki na blaszce liściowej oraz delikatna pajęczynka, widoczna głównie na łączeniu liścia z ogonkiem. Porażone liście żółkną, zamierają i opadają. Ponieważ szkodnik trudny jest to zauważenia gołym okiem, dwa razy w miesiącu należy prowadzać lustrację krzewów za pomocą lupy i po stwierdzeniu obecności przędziorka, zastosować jeden z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin (np. Ortus).

Mszyce na agreście

Problemem w uprawie agrestu bywają też mszyce. Owady wysysają sok z liści i prowadzą do osłabienia krzewów oraz obniżenia plonów. W wyniku ich żerowania liście się zwijają, wierzchołki pędów deformują, a rozwój roślin zostaje zahamowany, dlatego już od wiosny należy prowadzić lustrację krzewów w poszukiwaniu szkodników. Jeśli znajdziemy ich niewiele, a przy tym zauważymy biedronki lub ich larwy, z wykonaniem zabiegów ochronnych powinniśmy się wstrzymać, gdyż naturalni wrogowie mszyc, czyli biedronki same sobie z nimi poradzą. Jeśli jednak mszyc jest dużo, a biedronek brakuje, należy sięgnąć po jeden z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin, zaczynając od środków naturalnych (np. Target Agrocover Spray, COMPO BIO spray), a w razie potrzeby sięgając po preparaty chemiczne (np. Mospilan 20 SP).
Do innych szkodników atakujących agrest należą też m.in.: zwójki, miseczniki, brzęczaki i opuchlaki.

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom