Cukiernica i jej niezwykła historia

Katarzyna Piojda, Hefra
Cukiernica FragetkaGdy podajemy gościom kawę lub herbatę, pamiętajmy, aby ich nie słodzić. Najlepiej, by goście mogli sami sobie posłodzić napój.
Cukiernica FragetkaGdy podajemy gościom kawę lub herbatę, pamiętajmy, aby ich nie słodzić. Najlepiej, by goście mogli sami sobie posłodzić napój. Hefra
Wytworna cukiernica to ta wykonana ze srebra. Odgrywa rolę, gdy podejmujemy gości czy organizujemy spotkanie biznesowe. Zwykle jest na stole w jego centralnym punkcie.

A wszystko zaczęło się od cukru... Do połowy XIX wieku używano wyłącznie cukru trzcinowego sprowadzanego z zagranicy. Ten towar ekskluzywny i drogi, gościł na stołach bogaczy podczas wyjątkowych okazji czy świąt.
– Z racji swojej ceny, a także walorów smakowych, cukier musiał być zabezpieczony przed domowymi łasuchami. Dlatego też przechowywany był w specjalnych srebrnych lub platerowanych puszkach, zamykanych na kłódkę, skąd pobierano go do uzupełniania cukiernic – mówi Małgorzata Otte z Warszawskiej Fabryki Platerów Hefra.

Cukier bardziej dostępny

Przełom nastąpił wraz z uruchomieniem krajowej produkcji cukru z buraka. Wtedy spadła też jego cena. Krajowy odpowiednik był tańszy, więc bardziej dostępny. W tym samym czasie zwyczajem stało się picie kawy i herbaty. Przestano produkować cukiernice z kluczykiem. Choć cukiernica w formie skrzynki cieszyła się sławą do roku 1939. Wówczas modna stała się forma koszyczka ze szklanym wkładem, do którego wsypywano cukier.

Jako samodzielne przedmioty, cukiernice pojawiły się w XVIII wieku. Wykonane były z metalu, cyny, porcelany, fajansu, szkła albo kryształu. W domach posiadano nawet kilka cukiernic. Każda z nich była na inną okoliczność. – Największy zachwyt wzbudzała cukiernica srebrna, a w późniejszym okresie platerowana. To ona, oprócz funkcji użytkowych, odgrywała istotną rolę. Symbolizowała status majątkowy, wysoki poziom kultury stołu i była... zabezpieczeniem kapitału.

Praktyczne porady: Obiadowy savoir-vivre, czyli co i gdzie na stole

To znaczy, że w razie kłopotów finansowych można było ją sprzedać. Popularna była cukiernica z wytwórni Frageta, firmy będącej wizytówką polskiego platernictwa w latach 1824–1939. Do dziś produkuje się ten model, zaprojektowany przez ówczesnych założycieli firmy, Alfonsa i Józefa Fragetów. Obrzeże Fragetki (tak nazywana jest cukiernica) to tasiemka z akantem, a całość wieńczy sterczynka. Cukiernica cała jest ze srebra próby 925. Dostępna jest w dwóch wersjach: oksydowanej i z połyskiem.

Pojemnik na cukier jako część kultury

Na przełomie wieków cukiernica przechodziła przemiany. Zmieniały się kształty i zdobienia, w zależności od stylu danej epoki, ale zawsze pojemnik na cukier był ważną częścią... kultury. – Nasze prababcie były znane z dbałości o wizerunek domu, a ten wiązał się ze sposobem podejmowania gości. W tym wypadku niezastąpiona była zastawa, jedna z najcenniejszych rzeczy dla każdej gospodyni. Dziś, przekazywane z pokolenia na pokolenie przedmioty wyjmujemy raczej na uroczystości.

Wartość sentymentalna cukierniczki

Wielopokoleniowa pamiątka, jak cukierniczka po prababci, ma również wartość sentymentalną. Jeśli chcemy przyjąć gości, warto mieć cukiernicę. Świadczy o wysokim poziomie domu i tradycji, a także o kulturze domowników. Gdy podajemy gościom kawę lub herbatę, pamiętajmy, aby jej nie słodzić. Najlepiej przynieść cukier w cukiernicy, by goście mogli sami posłodzić napoje. Najlepiej podać dwie łyżeczki: jedną do cukru, drugą do mieszania napoju w filiżance. Niedopuszczalne jest zanurzanie łyżeczki po mieszaniu herbaty w cukiernicy. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom