Obiadowy savoir-vivre, czyli co i gdzie na stole

Katarzyna Piojda, Hefra
Ułożenie sztućców na stoleSztućce układamy po obu stronach talerza w takiej kolejności, w jakiej są używane: najdalej od talerza są te, którymi posłużymy się najpierw
Ułożenie sztućców na stoleSztućce układamy po obu stronach talerza w takiej kolejności, w jakiej są używane: najdalej od talerza są te, którymi posłużymy się najpierw Hefra
Przygotowania do obiadu należy zacząć od wyboru obrusu, następnie ułożyć zastawę i sztućce, a skończyć na ozdobach i dodatkach. Zobacz perfekcyjny savoir-vivre.

Ważne jest, aby zadbać o oprawę dania, ułożyć odpowiednio sztućce, a potem zgodnie z zasadami bon tonu podejmować gości podczas "proszonego" obiadu.

Przygotowania należy rozpocząć od wyboru obrusu. Musi być czysty i nieskazitelnie gładki. Ani za długi, ani za krótki: najlepiej, aby zwisał około 20 centymetrów z każdej strony stołu. Jego kolor musi pasować do koloru i wzoru zastawy. Obrus wzorzysty, kolorowy, ładnie komponuje się z gładką, jednokolorową zastawą, a do serwisu w desenie pasuje obrus jednolity. Gdy mamy nakrycie, należy przemyśleć, jakie elementy zastawy wybrać. To zależy od zaplanowanego menu. Trzeba też zadbać o odpowiednią ilość zastawy, dopasowując ją do liczby gości.

Przy obiedzie takie jest nakrycie stołu

Sztućce umieszczamy po bokach talerza płaskiego, a na talerzu – talerze deserowe. Na nich z kolei kładziemy talerz głęboki albo bulionówkę. Jeśli do obiadu przygotowaliśmy przystawki, kładziemy osobny talerzyk deserowy. Szklankę lub kieliszki stawiamy po prawej stronie. Z lewej strony zastawy lub na talerzyku kładziemy złożoną w trójkąt serwetkę. Wspomniane kieliszki ustawiamy rozpoczynając od kieliszka do wina czerwonego, poprzez kieliszek do białego wina, kończąc na szklance do wody. Takie nakrycie jest standardowe np. na przyjęciach. Zrezygnujmy z wysokich świec i wysokich wazonów z kwiatami, bo te mogą przesłonić widok gościom.

Układanie sztućców

– Znawcy etykiety sugerują, że względy estetyczne są drugorzędne przy układaniu sztućców wokół talerzy, a ważniejsza jest funkcjonalność. To prawda, ale nie należy zapomnieć o tym, że dobrze ułożone, dopasowane sztućce to nie wszystko. Te powinny być wcześniej wypolerowane i pochodzić z jednego kompletu – mówi Małgorzata Otte, pełnomocnik zarządu ds. rozwoju w firmie Hefra. – Czyste i dobrze ułożone sztućce świadczą o naszej kulturze i znajomości zasad savoir-vivre'u. Od tego zależy również komfort gości, ponieważ zasady układania platerów są ściśle związane z etykietą.

Poczytaj więcej: Wybieramy stół do jadalni 

Sztućce układamy po obu stronach talerza w takiej kolejności, w jakiej są używane: najdalej od talerza są te, którymi posłużymy się najpierw. Przy nakryciu nie powinno być więcej niż trzy pary sztućców, a pozostałe podaje się przy serwowaniu następnych dań. Łyżki układa się miseczką do dołu, zęby widelca do góry, ostrza noży kieruje się ku talerzowi.

Gdzie nóż, gdzie łyżka?

Po prawej stronie nakrycia powinniśmy położyć nóż obiadowo-deserowy, łyżkę do zupy i nóż stołowy (gdy jest przystawka). Jeśli na obiad serwujemy rybę, zamiast zwykłego noża i widelca podajemy specjalne sztućce do ryb. Po lewej stronie talerza połóżmy widelce do zakąsek i dania głównego. Sztućców obiadowo-deserowych używamy do przystawek oraz do obiadów. Sztućców stołowych używamy tylko do dań głównych. Czasem zamiast łyżki do zupy po prawej stronie, jest ona u góry talerza.

Podoba Ci się?: Akcesoria do alkoholu na każdą okazję 

– Sporna kwestia dotyczy podawania łyżeczek do kawy i widelczyków do ciasta. Są dwie szkoły – mówi Małgorzata Otte. – Jedna mówi, że sztućce do deseru powinno się podać dopiero po daniu głównym wraz z wniesieniem napoju i słodyczy. Druga podpowiada, że nie wypada podczas przyjęcia wymieniać sztućców lub ich donosić, wszystkie powinny znaleźć się na stole przed rozpoczęciem przyjęcia. Obydwie są odpowiednie.

Obycie towarzystkie to podstawa

Należy praktykować zasady bon tonu, aby zyskać uznanie w oczach współtowarzyszy. Goście siadają dopiero, gdy usiądzie najważniejszy gość i gospodarz. Mężczyzna może wziąć do ręki sztućce dopiero wtedy, gdy zrobi to kobieta. Gdy weźmiemy sztućce ze stołu, nie możemy ich z powrotem odłożyć, ani nawet oprzeć o stół. No chyba, że sztućce odłożymy na talerz. Talerz na zupę przechylamy od siebie. Bułki nie gryziemy, tylko odłamujemy po kawałku. Gdy nie wiemy, jak coś zjeść, poobserwujmy gospodarza. Podczas wznoszenia toastu, nie stukamy się kieliszkami. Kierujemy kieliszek w stronę osoby honorowanej toastem lub w stronę naszych sąsiadów.

Sztućce skieruj... na godzinę piątą

Szklanka do wody jest tylko naczyniem, które zostaje przy naszym nakryciu do ostatniego posiłku, czyli deseru. Kieliszki zabierane są ze stołu przed deserem. Przerywając posiłek krzyżujemy sztućce na talerzu, tak, żeby widelec był ułożony nad nożem. Gdy musimy przerwać jedzenie zupy, łyżkę zostawiamy w talerzu. Jeśli kończymy jedzenie zupy, odkładamy łyżkę na talerzu, będącym podstawą głębokiego talerza. Łyżka do kawy i herbaty zawsze jest na spodku, obojętnie, czy napój znajduje się w środku, czy go nie ma. Po zjedzeniu dania głównego, widelec i nóż kładziemy równolegle, trzonkami skierowanymi w prawą stronę... na godzinę piątą.

Metamorfoza wnętrza: Sposób na jesienną chandrę 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom