Wielki powrót śląskich kredensów! Jak zaaranżować babciny byfyj we wnętrzu? Będziecie w szoku!

Danuta Pałęga
Ponadczasowy śląski kredens - byfyj - jest wielofunkcyjny i sprawdzi się w niemal każdym wnętrzu. Teraz wraca do łask. Jest prawdziwą ozdobą kuchni i salonów! Jeśli planujesz zmiany w domu, przejrzyj zdjęcia w naszej galerii z kredensem w roli głównej, które przygotowaliśmy. Może któraś propozycja Cię zainspiruje?

Spis treści

Śląski kredens. Mebel ponadczasowy

Dawniej na Śląsku kuchnia stanowiła serce domu. Tutaj gotowano, wypiekano chleb, spotykano się przy stole, prano, a w mroźne i ciemne zimowe wieczory przy ogniu z pieca co starsi w rodzinie snuli opowieści wierzeniowe i legendy. Obowiązkowym elementem każdej śląskiej kuchni był zawsze byfyj, czyli kredens pomalowany na biało. Do niego, często w komplecie, stały stół z krzesłami, ława oraz szafki.

Byfyj wciąż w modzie! Zobacz, jak wyjątkowo wygląda we wnętrzach:

Za przeszklonymi półkami kredensu zazwyczaj przechowywano kuchenną zastawę, w szufladach - sztućce, a w pojemnych wnękach ustawiano mąki wszelkiego typu, przyprawy, smalec oraz cukier. W familokach królowały też makatki, czyli ozdobne ręczniczki, szmatki, zawieszane na kredensie.

Babciny byfyj. Jak zaaranżować go we wnętrzu?

Śląski byfyj świetnie odnajduje się nie tylko w kuchni. Pięknie prezentuje się na przykład wypełniony książkami czy rodzinnymi pamiątkami w salonie. Jeśli aranżujesz wnętrze, w którym dominuje biel, elegancja, przytulna atmosfera albo drewno, charakterystyczne w stylu angielskim, shabby chic czy skandynawskim, kredens bez dwóch zdań będzie jego doskonałym dopełnieniem.

W pomieszczeniach nawiązujących do sielskości, na przykład w stylu prowansalskim lub rustykalnym, kredens ozdabiają charakterystyczne rekwizyty: stare młynki do mielenia kawy, emaliowane pojemniki na cukier, mąkę czy sól. Coraz częściej babciny byfyj sprawdza się też w roli eleganckiego barku.

Jak odnowić kredens?

Jeżeli w sklepie z antykami, na pchlim targu lub mieszkaniu prababci znajdziesz nieco zapomniany byfyj, w prosty sposób i niewielkim kosztem możesz go odrestaurować. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności dokładnie umyj i odkurz mebel. Potem możesz zedrzeć resztki odchodzącej farby papierem ściernym i pomalować drewno specjalnie do tego przeznaczoną farbą lub lakierem. Kredens możesz również barwić w różnoraki sposób - punktowo czy całościowo, a kolor dobrać w zależności od upodobań lub stylistyki wnętrza, w którym ma on stanąć.

Co więcej, jeśli masz ochotę na odrobinę awangardy, postaw na jutowe lub koronkowe zasłony w szybach kredensu. Mogą być kolorowe, w kwiaty, ziarna kawy, nawiązujące do folkloru. Byfyj możesz również ozdobić okleiną.

Szukasz inspiracji? Zobacz, jak pięknie może wyglądać byfyj w Twoim domu!

Wielki powrót śląskich kredensów! Jak zaaranżować babciny by...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom