Coraz więcej Polaków kupuje lub wynajmuje dom na wakacje. Zobacz, jak próbujemy chronić oszczędności, gdy inflacja szaleje

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Ochrona oszczędności przez ulokowanie ich na rynku domów staje się coraz popularniejsza.
Ochrona oszczędności przez ulokowanie ich na rynku domów staje się coraz popularniejsza. Marzena Bugala/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Zakup domu to dobra inwestycja, dlatego cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem, zwłaszcza w dobie galopującej inflacji. Wielu z nas chce w ten sposób ochronić swoje oszczędności i ma nadzieję, że nawet uda się je pomnożyć. Eksperci zauważają, że domy szybko zyskują na wartości, podobnie jak mieszkania czy działki. Sprawdź, w co najchętniej inwestują Polacy.

Polacy coraz chętniej kupują domy

Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na sprzedaż mieszkania i te pieniądze inwestuje w dom na przedmieściach lub za miastem. Szukamy kontaktu z naturą i pragniemy mieszkać z dala od miejskiego zgiełku. Według portalu Forsal.pl w latach 2007-2017 odsetek Polaków mieszkających w domach wzrósł z 49,7% do 57,4%. Wiele z tych osób przeniosło się wtedy do domów wolnostojących, a nie do szeregówek czy bliźniaków.

Tylko w 2021 roku, gdy trwała pandemia, aż 50000 Polaków wyjechało z miast i zamieszkało na uboczu (wg portalu FxMag). Z danych PKO BP wynika, że liczba rozpoczętych budów w poprzednim roku wzrosła aż o 17,5%. Natomiast w pierwszych miesiącach 2022 widoczny była dalsza tendencja wzrostowa (w styczniu o 3,7%, a w lutym o 14,1%).

Wielu z nas żyje w przekonaniu, że kupując dom, zyska się nie tylko nowe i przestronne lokum, ale też dobrze zainwestuje pieniądze.

Grunty pod zabudowę z miesiąca na miesiąc drożeją

Wg aktualnie dostępnych danych łatwo można przewidzieć, że szybkie wzrosty cen gruntów nadal się utrzyma. Analitycy z PKO BP podają, że 2021 charakteryzował się wzrostowym trendem cen gruntów pod zabudowę, który tylko lekko opadł w drugiej części roku.

– Ograniczona dostępność działek budowlanych, a jednocześnie wysoki popyt na mieszkania, powodowały zauważalny wzrost cen gruntów. Tym samym malejąca liczba działek w największych miastach wzmocniła ich sprzedaż w mniejszych miejscowościach oraz na obszarach poza nimi – mówi Krystian Bielas, CEO & Head of Business Development w firmie Besim Group.

Gdzie Polacy najchętniej spędzają wakacje? Sprawdź, jak pandemia wpłynęła na wybór miejsca wypoczynku

Polacy coraz częściej zamiast drogich hoteli wynajmują na wakacje domy letniskowe w górach czy nad jeziorem. Dlatego znacznie wzrosło w Polsce zainteresowanie działkami leśnymi i rekreacyjnymi, zwłaszcza ten trend nasili się w czasie pandemii. Tylko w 2021 roku ceny ofertowe działek rekreacyjnych wzrosły aż o 22%, a działek leśnych o 13% (dane uzyskane z PONT Info Nieruchomości).

– Rosnący popyt na działki przeznaczone na cele wypoczynkowe, jest poniekąd konsekwencją wzrostu zainteresowania domami jednorodzinnymi, na które z kolei wpływają wysokie ceny w budownictwie wielorodzinnym. Zainteresowanie tymi działkami jest więc spójne z obserwowanym w ostatnich latach trendem większego nasilenia budownictwa w strefie podmiejskiej, która jest coraz lepiej skomunikowana z samym miastem – zauważa Krystian Bielas z Besim Group.

Wzrost zainteresowania Polaków wynajmem na urlop domków letniskowych na Mazurach, nad Bałtykiem czy w Borach Tucholskich sprawia, że coraz więcej właścicieli domków letniskowych zaczyna decydować się na ich udostępnianie w okresie, gdy sami z nich nie korzystają. Sporo urlopowiczów ma duży problem ze znalezieniem wolnego lokum w atrakcyjnej lokalizacji, np. w czasie długiego weekendu, gdy większość Polaków chce odpocząć w miłych okolicznościach przyrody. Dlatego coraz więcej osób kupujących domek letni planuje wynajmowanie go od czasu do czasu. Dzięki temu inwestycja w nieruchomość może szybciej się zwrócić.

– W przypadku domów rekreacyjnych tzw. „second home” dobrym rozwiązaniem wydaje się szczególnie najem krótkoterminowy – zwłaszcza w miejscowościach turystycznych oraz zyskujących na popularności wioskach turystycznych. W sezonie można z takiego wynajmu osiągnąć duże przychody. Pandemia COVID-19 spowodowała wzrost zainteresowania wypoczynkiem w domach zlokalizowanych z dala od tłumów, co przekłada się znacząco na popularność wiosek wakacyjnych, które mają pełną infrastrukturę hotelową (baseny, jacuzzi czy sauny). Zamiast zatłoczonych kurortów i hoteli turyści coraz częściej wybierają małe miejscowości, w których panuje cisza i spokój. Popyt na second home, poza miastem, jest kilkukrotnie wyższy niż w poprzednich latach – dodaje Krystian Bielas.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom