Coraz trudniej kupić mieszkanie w „wielkiej płycie”

Jacek Szydłowski, Home Broker
Bloki mieszkalne wznoszone w technologii "wielkiej płytyMieszkania w tzw. "wielkiej płycie" cieszą się dużym zainteresowaniem. Odpowiednich ofert sprzedaży jest jednak stosunkowo mało.
Bloki mieszkalne wznoszone w technologii "wielkiej płytyMieszkania w tzw. "wielkiej płycie" cieszą się dużym zainteresowaniem. Odpowiednich ofert sprzedaży jest jednak stosunkowo mało. mk
W największych miastach nawet co trzecie mieszkanie znajduje się w blokach z tzw. wielkiej płyty. Lokale te rzadko jednak pojawiają się w ofertach. Znacznie łatwiej kupić stosunkowo mieszkanie zbudowane w ostatnich 20 latach.

Według statystyków, w 11 największych miastach, średnio 40 proc. mieszkań zostało zbudowanych przed 1971 rokiem. Są to głównie kamienice lub budynki z cegły. Kolejną grupę stanowią mieszkania w blokach z wielkiej płyty. Takie lokale to przeciętnie co trzecie mieszkanie w dużym mieście. Najmniejszą reprezentację mają mieszkania współczesne, zbudowane w latach 1989 – 2010. Stanowią one średnio 22 proc. mieszkań w wybranych miastach.

Zobacz również: Mieszkania z wielkiej płyty hitem 

Analitycy rynku nieruchomości podzielili budownictwo na trzy okresy:

  1. Mieszkania zbudowane do 1971 roku. Mieściły się zazwyczaj w kamienicach.
  2. Mieszkania zbudowane od 1971 do 1988 roku. Mieściły się zazwyczaj w blokach z wielkiej płyty. Największy rozwój tego rodzaju budownictwa przypada właśnie na lata siedemdziesiąte.
  3. Mieszkania zbudowane od 1989 do 2010 roku. Zdarzały się wtedy jeszcze bloki z wielkiej płyty, a i mieszkania w blokach z cegły nie są rzadkością, to jednak nieruchomości powstające w tych latach postrzegane są przeważnie jako współczesne budownictwo.

Atuty wielkiej płyty

Okazuje się, że struktura budownictwa nie zawsze przekłada się na ofertę rynkową.
– Podczas gdy co trzecie istniejące mieszkanie powstało w czasie, kiedy budowano głównie w technologii wielkopłytowej, to takie mieszkania są przedmiotem tylko co czwartej oferty dostępnej w sprzedaży – mówi Bartosz Turek, analityk Home Broker. – Jest to najniższy wynik wśród wyodrębnionych grup.

Powodów może być wiele. Zdaniem analityków trzy wydają się dominujące. Po pierwsze mieszkania te są relatywnie tanie, a co za tym idzie cieszą się sporą popularnością. W efekcie szybciej znikają z oferty, niż inne, droższe nieruchomości.
– Nie można też zapomnieć, że w wielkiej płycie mieszka sporo starszych osób, które niechętnie zmieniają miejsce zamieszkania – dodaje Turek. – Po trzecie, właściciele mieszkań wielkopłytowych mają ograniczone możliwości zamiany ich na inne. Przeprowadzka do lokalu o wyższym standardzie z reguły wymaga dużych nakładów finansowych.

Do tego należy dodać atuty budownictwa wielkopłytowego. To zwykle dobrze rozwinięta infrastruktura, często atrakcyjna lokalizacja i dobra komunikacja, a także spore przestrzenie między blokami. W tej sytuacji trudno się dziwić, że „wielka płyta" cieszy się w Polsce dużą popularnością.

Nowsze mieszkania często zmieniają właścicieli

W największych miastach średnio co piąte mieszkanie powstało w trakcie ostatnich dwóch dekad. Dla porównania, te mieszkania odpowiadają za co trzecią ofertę dostępną w sprzedaży.
– Mamy tu zatem odwrotną relację oferty i struktury budownictwa niż w przypadku wielkiej płyty – dodaje Turek. – Taki stan także można częściowo tłumaczyć ceną. W tym wypadku jest ona relatywnie wysoka.
W rezultacie sprzedaż trwa dłużej. Poza tym nowe mieszkania są często kupowane przez inwestorów, którzy później je sprzedają. To podwyższa podaż.

W przypadku budynków sprzed 1971 roku, takich dysproporcji już nie ma. Udział tego budownictwa w strukturze istniejących mieszkań jest zbliżony do tego obserwowanego w strukturze ofert. Średnio 45 proc. istniejących lokali powstało w omawianym okresie. Mieszkania te odpowiadają za 40 proc. ofert dostępnych w sprzedaży. 

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie