Co zrobić by ściana była cieplejsza? Sprawdź współczynnik U

Ewa Wieczorska, XELLA Polska Sp. z o.o.
Co zrobić by ściana była cieplejsza? Sprawdź współczynnik UCo zrobić by ściana była cieplejsza? Sprawdź współczynnik U
Co zrobić by ściana była cieplejsza? Sprawdź współczynnik UCo zrobić by ściana była cieplejsza? Sprawdź współczynnik U XELLA Polska Sp. z o.o.
Według szacunków straty ciepła przez ściany zewnętrzne mogą wynosić nawet 30 proc. w ogólnym bilansie energetycznym budynku. Odpowiednia izolacyjność ścian ma zatem ogromny wpływ na koszty ogrzewania naszego domu.

Inwestorzy, którzy planują budowę domu powinni mieć świadomość, że każda przegroda - ściany, okna, drzwi, stropy, itd. - musi spełniać wymagania odnośnie izolacyjności cieplnej. Warto zatem sprawdzić, jaki współczynnik U osiągniemy dla poszczególnych przegród naszego domu, w tym dla ścian zewnętrznych. 

Zobacz: Ocieplenie domu: sposoby na ocieplenie ścian zewnętrznych 

Definicja współczynnika U

Współczynnik przenikania ciepła to parametr oznaczony symbolem U, podawany w jednostkach W/(m2K), który to określa wielkość przepływu ciepła przez jednostkową powierzchnię danej przegrody budowlanej, jeśli po dwóch jej stronach panuje różnica temperatur w wysokości 1K. Na jego podstawie można określić straty cieplne osobno dla danej przegrody. Niska wartość współczynnika U oznacza, że ubytki ciepła będą niewielkie, co będzie miało ogromny wpływ na nasze przyszłe rachunki za ogrzewanie. Wartość tego współczynnika zależy od rodzaju i grubości materiału, z którego wykonane są ściany, ale także od charakteru przegrody.

Aby wyznaczyć współczynnik przenikania ciepła, trzeba znać współczynniki przewodności cieplnej λ (lambda) dla materiałów tworzących ścianę oraz dla warstw ocieplających, a także grubości warstw wszystkich materiałów murowych, izolacyjnych i wykończeniowych, z których złożona jest przegroda. Przy określaniu wartości współczynnika U uwzględnia się również ewentualne mostki termiczne oraz nieszczelności izolacji - jeśli takie występują, wartość współczynnika wzrasta.

Współczynnik przewodzenia ciepła to z kolei parametr oznaczony symbolem λ, podawany w jednostkach W/mK, który określa wielkość przepływu ciepła przez jednostkową powierzchnię z materiału o danej grubości, jeśli różnica temperatur między dwiema jego stronami wynosi 1K. Im mniejsza wartość tego współczynnika, tym lepszą możemy uzyskać izolacyjność cieplną.

W przypadku materiałów termoizolacyjnych wartość tego współczynnika jest stała, niezależna od grubości warstwy izolacji. Wartości obu współczynników można odnaleźć w normie PN-EN ISO 6946:1999. "Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania". Wartości mogą się zmieniać wraz z udoskonaleniem technologii produkcyjnej danego materiału budowlanego. Dodatkowo, producenci poszczególnych materiałów podają wartości obu współczynników dla swoich rozwiązań.

Współczynnik U, a przepisy prawne

Od początku roku obowiązują nowe przepisy dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zaostrza wymagania termoizolacyjności budynków.

Warto wiedzieć: Izolacja zewnętrzna budynków: zanim zaczniesz inwestycję 

Maksymalna wartość współczynnika przenika ciepła U dla ścian zewnętrznych wynosi aktualnie 0,25 W/(m2K), wcześniej było to 0,30 W/(m2K). W rozporządzeniu zapisane są kolejne etapy ograniczania zużycia energii, które nastąpią w latach 2017 i 2021 - wówczas współczynnik U dla ścian wyniesie odpowiednio 0,23 W/(m2K) oraz 0,20 W/(m2K). Nowe warunki techniczne to efekt dostosowywania polskich przepisów budowlanych do wymogów Unii Europejskiej w zakresie obniżania energochłonności obiektów użytkowych i mieszkalnych. Zakładają one stopniowe wprowadzanie zmian w przepisach budowlanych krajów członkowskich tak, by od 2021 roku wszystkie nowe budynki były budowane w standardzie niemal zeroenergetycznym.

- Świadomi inwestorzy, którzy teraz planują budowę domu już myślą o przyszłości. Starają się, aby zarówno projekt domu, jak i materiały do jego budowy spełniały wymagania na 2021 rok. To bardzo rozsądne podejście, gdyż dzięki temu za kilka lat ich domy będą mogły funkcjonować na rynku nieruchomości, cały czas spełniając normy określone przepisami - mówi Małgorzata Bartela, Product Manager Ytong, Silka.

Współczynnik U a wybór materiału na ściany zewnętrzne

Zanim dokonamy wyboru materiałów budowlanych, warto poszukać wśród tych, które mają jak najniższy współczynnik przewodzenia ciepła λ. W kontekście racjonalnego zarządzania energią należy zwrócić także uwagę na bezwładność termiczną materiału, która jest związana z dłuższym czasem oddawania ciepła przez ściany. Właściwości cieplne zmieniają się przede wszystkim, w zależności od technologii budowy, rodzaju i grubości warstwy izolacyjnej ścian oraz szczelności konstrukcji.

Inną bezwładność cieplną będzie miał dom murowany a inną np. drewniany dom szkieletowy. Inwestor może się oprzeć na informacji producenta o tym czy dany materiał ma wysoką czy niską bezwładność ciepła. Dodatkowo może przyjąć, że ta właściwość materiału zależy od masy - im większa masa materiału budowlanego, tym większa jego bezwładność cieplna. Jest to właściwość istotna dla komfortu cieplnego w domu. Budynki o niskiej inercji cieplnej szybko nagrzewają się od słońca i szybko wychładzają w nocy. Budynki o wysokiej inercji cieplnej utrzymują bardziej stałą temperaturę, ponieważ magazynują ciepło w ciągu dnia, a oddają je po zachodzie słońca, gdy powietrze ochładza się.

W kontekście odpowiedniej termoizolacyjności ściany istotna jest również jej jednorodność, czyli dopasowanie wszystkich elementów do materiału, z którego została wymurowana. Zastosowanie do budowy ścian rozwiązań systemowych od jednego producenta - bloczków, zaprawy, stropów, nadproży, kształtek U pozwoli uzyskać powierzchnię o podobnych parametrach termicznych.

Czytaj: Wykończenie ścian zewnętrznych - dobierz odpowiednią farbę elewacyjną (ZDJĘCIA) 

Przy jednorodnej materiałowo ścianie lepiej zabezpieczone będą miejsca szczególnie narażone na występowanie mostków termicznych np. ościeża okien, miejsca przy balkonach, przy fundamentach. Lepsza izolacyjność termiczna (zbliżona do izolacyjności muru) systemowych elementów, na przykład stropów czy nadproży, także pomaga chronić przed mostkami termicznymi, odpowiedzialnymi za straty ciepła. Wszystko to ma wpływ na obniżenie przyszłych rachunków za ogrzewanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom