Co trzeci Polak nie ma własnego mieszkania

Jacek Szydłowski, Home Broker
Rodzina w mieszkaniuJedna trzecia Polaków musi wynajmować mieszkanie.
Rodzina w mieszkaniuJedna trzecia Polaków musi wynajmować mieszkanie. sxc.hu
Jedynie dwie trzecie naszych rodaków mieszka we własnych mieszkaniach. Według najnowszych danych Eurostatu, na tle Europy wypadamy pod tym względem dosyć słabo. Co prawda w Niemczech jest gorzej, ale za to bardzo sprawnie funkcjonuje tam rynek najmu.

Na 100 polskich mieszkań, tylko 69 zamieszkiwanych jest przez właścicieli, czytamy w raporcie Eurostatu. Pozostałe lokale zajmują osoby bez prawa własności. To np. mieszkańcy TBS-ów, najemcy mieszkań komunalnych czy osoby, które wynajmują lokal na wolnym rynku. Taki wynik daje nam dopiero 23. miejsce w Unii Europejskiej.

Eurostat nie uwzględnia mieszkań spółdzielczych

– Pewnym pocieszeniem może być fakt, że Eurostat bardzo rygorystycznie traktuje pojęcie własności, nie wliczając do niego np. mieszkań budowanych przez spółdzielnie – mówi Bartosz Turek, analityk firmy Home Broker. – Tymczasem, zgodnie ze danymi GUS, mieszkań spółdzielczych w Polsce jest ponad 2,5 miliona.

Osobom zamieszkującym w lokalach spółdzielczych przysługuje tzw. lokatorskie lub własnościowe prawo do lokalu. Pierwsze z nich jest relatywnie słabe. Mieszkania nie można sprzedać, ustanowić na nim hipoteki ani przekazać w spadku. Inaczej jest w przypadku prawa własnościowego, które jest zbliżone do pełnej własności.

Większość wynajmujących płaci za mieszkanie poniżej cen rynkowych. Te osoby korzystają z lokali gminy, TBS-u czy np. wojska. W ten sposób swoje potrzeby zabezpiecza blisko 30 proc. Polaków. Według Eurostatu, z najmu na wolnym rynku korzysta jedynie 2,2 proc. mieszkańców Polski.

Co zaskakujące, w krajach „starej" Unii, mieszkanie w wynajmowanym lokalu jest dużo bardziej popularne niż w biedniejszych krajach wspólnoty.

– Przyczyny takiej sytuacji są złożone – wyjaśnia Turek. – Z jednej strony to względy ekonomiczne, czyli wysoki koszt zakupu, w stosunku do zarobków oraz relatywnie niski koszt najmu. Z drugiej społeczne, a więc tradycja i przyzwyczajenie.

W krajach, w których nieruchomości są drogie, odsetek mieszkań wynajmowanych jest większy. Szczególnie widoczne jest to we Francji czy Wielkiej Brytanii, gdzie ceny apartamentów w stolicach sięgają odpowiednio 13,4 i 15,2 tys. euro za mkw. Liczba mieszkańców z aktem własności jest tam zbliżona do Polski.

Odwrotna sytuacja panuje w biedniejszych krajach, gdzie ceny nieruchomości są niskie. Mieszkania własnościowe mają znacznie większy udział. Dobrym przykładem są Litwa, Węgry i Słowacja. Ceny apartamentów w stolicach wynoszą tam od 1,6 do 2 tys. euro za mkw. W rezultacie ok. 90 proc. mieszkańców może cieszyć się własną nieruchomością.

Ze schematów wyłamują się Niemcy. Pod względem cen mieszkań zajmują 13 miejsce w Europie. Wiodą jednak prym pod względem udziału mieszkań wynajmowanych. Stanowią one prawie połowę lokali. W utrzymaniu takiej sytuacji pomaga płynny rynek najmu, a także duża ilość mieszkań należących do państwa.

W Polsce blisko 70 proc. lokali jest zajmowanych przez właścicieli. Plasujemy się mniej więcej na poziomie średniej dla krajów „starej" Unii. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom