Co siódmy Polak żyje w niedogrzanym mieszkaniu

Katarzyna Piojda, Home Broker
Rachunki za ogrzewanieDzięki możliwości regulowania temperatury w pomieszczeniach, możemy zaoszczędzić na opłatach za ogrzewanie nawet kilkadziesiąt procent
Rachunki za ogrzewanieDzięki możliwości regulowania temperatury w pomieszczeniach, możemy zaoszczędzić na opłatach za ogrzewanie nawet kilkadziesiąt procent Danfoss Poland
Średnio co siódmy Polak żyje w niedogrzanym mieszkaniu. Zazdrościć nam mogą Bułgarzy. U nich tylko prawie co drugi ma za zimno w domu.

Gorsze samopoczucie, ale też częstsze choroby to główne skutki mieszkania w niedogrzanych pomieszczeniach. To dotyczy jednak statystycznie aż 13,6 proc. Polaków (średnia dla Unii Europejskiej to 8,6 proc). Z takim wynikiem Polska zajmuje dopiero 21. miejsce na 28 przeanalizowanych krajów.

Energetyczne ubóstwo, czyli niedogrzane mieszkania

W wychłodzonych pomieszczeniach rośnie ryzyko zawilgocenia ścian, co prowadzić może do ich zagrzybienia.

Zgodnie ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), niedogrzana nieruchomość to taka, w której temperatura w pokoju dziennym wynosi mniej niż 21°C, a w innych pokojach jest niższa niż 18°C. Gospodarstwa, które nie mają takich temperatur lub stosowane przez nie ogrzewanie pochłania ponad 10 proc. ich dochodów, organizacja uznaje za te żyjące w „energetycznym ubóstwie".

Zobacz więcej: Oszczędzanie energii w sezonie grzewczym 

Dlaczego Polacy mieszkają w niedogrzanych domach

Chodzi przede wszystkim o pieniądze. Gdzie zarobki są wysokie, problem niedostatecznego ogrzania mieszkań jest prawie niewidoczny, bo rzadko oszczędza się na ogrzewaniu. Polska pod względem poziomu dochodu nie należy jednak do czołówki Europy. Kolejna sprawa to energochłonność budownictwa. Im ona niższa, tym łatwiej można dogrzać dom. Tyle, że wymaga to dodatkowych nakładów, na jakie stać jedynie osoby lepiej zarabiające.

W tych krajach mają najcieplej

W najlepiej ogrzewanych mieszkaniach żyją mieszkańcy m.in. Luksemburga, Norwegii, Szwecji, Danii. Tam opisywany problem dotyczy jedynie od 0,9 do 2,6 proc. ludzi. Mimo tego, że w wielu z nich zima jest długa i mroźna. Są wyjątki: w Islandii dobrą sytuację grzewczą gospodarstwa domowe zawdzięczają też temu, że w tym kraju ciepło jest tanie, bo pochodzi głównie ze źródeł geotermalnych. Dania jest przykładem kraju, gdzie już od lat nowe budynki wymagają tylko małych nakładów na ogrzewanie. 

Co siódmy Polak żyje w niedogrzanym mieszkaniu

Źródło: Home Broker

Najzimniej mają Bułgarzy

Są też w Europie kraje, gdzie prawie połowa mieszkańców ma za niską temperaturę w mieszkaniu. Choćby w Bułgarii (46,3 proc.) obywateli mieszka w niedogrzanych domach. Tutaj zarobki są bardzo niskie. W krajach, gdzie latem są upały, nie inwestuje się w wystarczającą izolację budynków i ogrzewanie. Skutek: niedogrzane nieruchomości są problemem mimo dosyć łagodnych zim i sporych dochodów ludności.

Niewystarczające dogrzanie nieruchomości i poziom dochodów ludności

Co siódmy Polak żyje w niedogrzanym mieszkaniu

Źródło: Eurostat (dane za 2011 rok); * dane za 2010 rok

Dziwna sytuacja panuje też w Portugalii, gdzie roczne dochody są prawie dwa razy wyższe niż w Polsce, a niedogrzane mieszkania i tak są problemem dla prawie co czwartej rodziny. Tak spory wynik tłumaczyć można tym, że sprawa dotyczy przede wszystkim starszych Portugalczyków. Mają oni niższe dochody i przez to prawie 40 proc. z nich żyje w zimnie. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom