Chcesz wymienić kocioł węglowy na bardziej ekologiczny? Sprawdź, jak skorzystać z dotacji

Agata Kowalczyk
Kocioł kondensacyjnyWymień kocioł na węgiel na bardziej komfortowy i ekologiczny kocioł kondensacyjny.
Kocioł kondensacyjnyWymień kocioł na węgiel na bardziej komfortowy i ekologiczny kocioł kondensacyjny. ewk
Nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, ale także wspólnoty mieszkaniowe będą mogły dostać dofinansowanie na wymianę pieca węglowego na bardziej ekologiczny. Wzrośnie też dotacja z trzech tysięcy do kilkunastu tysięcy złotych.

Pieniądze będą przyznawane mieszkańcom Kielc w ramach "Programu ograniczania niskiej emisji". Wysokość dotacji będzie zależała od mocy urządzenia, na jakie będziemy chcieli wymienić piec węglowy czy opalany drzewem.

Przeczytaj poradnik: Palenie gazem, węglem, olejem. Co się opłaca najbardziej? 

– W tym roku na realizację programu mamy więcej pieniędzy. Doświadczenia zdobyte w ubiegłym roku, kiedy pierwszy raz wprowadziliśmy dopłaty skłoniły nas do zmian, które pozwolą większej grupie mieszkańców naszego miasta skorzystać z dofinansowania. Mamy też więcej pieniędzy niż rok temu – mówi Witold Bruzda, dyrektor Wydziału Środowiska w kieleckim ratuszu.

W ubiegłym roku dotacja wynosiła najwyżej 3 tysiące złotych dla mieszkańca. Teraz takiego limitu nie będzie. –- Dzięki temu ze wparcia finansowego skorzystają wspólnoty mieszkaniowe. W ubiegłym roku było od nich wiele telefonów z pytaniami, ale tak niska dotacja nie była atrakcyjna dla nich, ale kilkanaście tysięcy złotych będzie już dużą pomocą – przyznaje dyrektor.

Mieszkańcy mogą starać się o dotację na wymianę pieca węglowego lub opalanego drewnem na ogrzewanie bardziej ekologiczne jak gazowe, elektryczne, olejowe czy podłączenie nieruchomości do sieci centralnego ogrzewania. Dofinansowanie można też otrzymać na montaż pompy ciepła czy kolektora słonecznego.

Wysokość wsparcia finansowego będzie uzależniona od mocy urządzenia, które zamontujemy.

– Do jednego kilowata mocy nowego urządzenia grzewczego będziemy dopłacać 290 złotych. Jeśli ktoś zainstaluje 15-kilowatowy kocioł, to otrzyma tę kwotę pomnożoną 15 razy. Ale jest ograniczenie, które ma na celu racjonalne ogrzewanie. Na jeden metr kwadratowy domu nie może przypadać więcej niż 100 watów – tłumaczy dyrektor.

Dotacja na montaż kolektora słonecznego wyniesie 1100 złotych na metr kwadratowy powierzchni czynnej kolektora (przy ograniczeniu do 0,03 metra kwadratowego kolektora na metr kwadratowy budynku). Za zainstalowanie pompy ciepła otrzymamy 2200 złotych za kilowat (przy ograniczeniu 15 watów na metr kwadratowy lokalu).

Według nowego regulaminu zmieni się termin rozliczenia się z miastem i przekazania pieniędzy. – Po złożeniu wniosku przeprowadzimy oględziny w domu, wykonamy dokumentację fotograficzną. Pieniądze mogą być przyznane na inwestycje rozpoczęte po podpisaniu umowy- dodaje dyrektor. – Każda dotacja będzie wyliczana indywidualnie. Dotacja zostanie przekazana po zamontowaniu urządzenie i dostarczeniu nam faktur. W ubiegłym roku przekazywaliśmy je wcześniej i zdarzało się, że musieliśmy się prosić o rozliczenie.

W 2014 roku na dopłaty w ramach programu miasto przeznaczyło 500 tysięcy złotych, skorzystało z niego 155 osób. W tym roku do podziału jest 2,5 miliona złotych, które przyznał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór wniosków rozpocznie się już w maju.

Radzimy: Jak zapewnić prawidłowy ciąg kominowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom