Budleja skrętolistna, czyli trochę inny „motyli krzew”. Jak ją uprawiać i kiedy przycinać? Poznaj wymagania tego pięknego krzewu

Katarzyna Laszczak
Budleja skrętolistnej wygląda nieco inaczej niż popularna budleja Dawida, ale jest równie piękna.licencja
Budleja skrętolistnej wygląda nieco inaczej niż popularna budleja Dawida, ale jest równie piękna.licencja I.Sáček, senior/wikimedia.commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
Budleja Dawida w ostatnich latach robi prawdziwą furorę. Nieco mniej znana, ale bardzo piękna jest jej kuzynka, czyli budleja skrętolistna. Obie rośliny pięknie kwitną, ale różnią się wyglądem i niektórymi wymaganiami. Radzimy, jak uprawiać budleję skrętolistną, czyli trochę inny „motyli krzew”.

Spis treści

Budleja Dawida a budleja skrętolistna

Budleja Dawida to pięknie kwitnący krzew, który w ostatnich latach podbił nasze serca i ogrody. Warto wiedzieć, że ta roślina ma nie mniej atrakcyjną kuzynkę, a jest nią budleja skrętolistna (Buddleja alternifolia). Obie rośliny pochodzą z Azji, jednak bardzo dobrze rosną w polskich ogrodach. Różnią się jednak kilkoma cechami.
Budleja skrętolistna w naturze dorasta do ok. 4 m, w polskich warunkach najczęściej osiąga około dwóch metrów. Rośnie szybko. W przeciwieństwie do budlei Dawida ma wyraźnie przewieszające się pędy, które nadają jej „płaczący” pokrój. Obie rośliny różnią też kwiaty. Pojedyncze wyglądają podobnie, jednak u budlei Dawida są one zebrane w wydłużone kiście, a u budlei skrętolistnej – kuliste kwiatostany dosłownie oblepiają pędy. Czasem są tak gęste, że nie widać spod nich gałązek, ani liści. Kwiaty budlei skrętolistnej są liliowofioletowe i mają delikatny zapach. Podobnie jak kwiaty kuzynki – przyciągają motyle, dlatego i ten gatunek nazywa się motylim krzewem. A kwitnie od czerwca/lipca do sierpnia.

Budleja skrętolistna na pniu

Niezwykle atrakcyjnie prezentują się budleje na pniu. Są to rośliny szczepione, znane też jako pienne. Budleje skrętolistne na prostym, gładkim pniu tworzą bujną koronę przewieszających się, kwitnących pędów. Pamiętajmy, że u takich roślin pień nie rośnie wzwyż, a rozrasta się tylko korona. Weźmy to pod uwagę przy zakupie rośliny.

Budleja skrętolistna sadzonki. Ile kosztują?

Sadzonki budlei skrętolistnej kupimy bez większego trudu, również w sklepach internetowych. Są one oferowane za ok. 20-30 zł, pamiętajmy jednak, że są to znacznie mniejsze rośliny niż prezentowane na poglądowych zdjęciach. Droższe są budleje na pniu.

Pędy tego gatunku budlei przewieszają się, a kwiaty mają liliowy kolor. Są bardzo lubiane przez motyle.licencja
Pędy tego gatunku budlei przewieszają się, a kwiaty mają liliowy kolor. Są bardzo lubiane przez motyle.
licencjaCillas/wikimedia.commons CC-BY SA 3.0

Kiedy sadzić budleję skrętolistną?

Rośliny w pojemnikach można sadzić przez cały sezon, ale lepiej to zrobić wiosną i latem niż późną jesienią, bo późno posadzone młode rośliny mogą przemarzać.

Jak uprawiać budleję skrętolistną?

Te krzewy najlepiej rosną i kwitną w miejscach słonecznych. Warto im zapewnić żyzną, przepuszczalną i próchniczą ziemię, piaszczysto-gliniastą, która będzie w miarę wilgotna. Jeśli dłużej nie pada, te krzewy warto podlewać. Pamiętajmy też o nawożeniu, ale wybierajmy preparaty przeznaczone dla krzewów kwitnących. Unikajmy nawozów azotowych, bo wtedy roślina będzie miała więcej liści niż kwiatów. Miejsce dla budlei powinno być zaciszne i osłonięte przed wiatrem (to ważne szczególnie zimą). Młode rośliny warto zabezpieczać przez mrozem, a w najzimniejszych regionach kraju – również starsze.

Kiedy przycinać budleję skrętolistną?

Ważną różnicą między budleją Dawida i skrętolistną jest termin cięcia. Budleja skrętolistna kwitnie na zeszłorocznych pędach, dlatego tnie się ją zaraz po kwitnieniu. Jeśli przytniemy jej pędy wiosną, nie będzie dobrze kwitła. Pędy można skracać o 1/3 a nawet 1/2 długości, w zależności od potrzeb, wielkości i siły wzrostu naszego krzewu.

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom