Spis treści
- Co to są zapylacze, czyli dlaczego jeden krzew lub drzewo nie wystarczy
- Które drzewa i krzewy nie potrzebują dodatkowego zapylacza?
- Jakie drzewa i krzewy muszą mieć zapylacza?
- Jak wybrać odmiany zapylające?
- Dobre zapylacze dla jabłoni
- Zapylacze dla czereśni
- Zapylacze dla gruszy
- Zapylacze dla śliw
- Zapylacze dla borówki i jagody kamczackiej
- Chcesz, żeby rokitnik owocował? Na to zwróć uwagę
- Zapylacze dla leszczyny
- Uwaga na aktnidię, czyli polskie kiwi
Co to są zapylacze, czyli dlaczego jeden krzew lub drzewo nie wystarczy
Owoce z własnego ogródka zawsze są smaczniejsze i lepsze niż te kupione w markecie. Czasami jednak na plony naszych drzew i krzewów owocowych czekamy daremnie lub zbieramy tak mało owoców, że trudno się nawet nimi nacieszyć. Zastanawiamy się wtedy, dlaczego tak się dzieje.
Przyczyn może być kilka, ale jeśli zapewniliśmy naszym roślinom odpowiednie warunki uprawy i nie mamy sobie w tym zakresie nic do zarzucenia, powinniśmy sprawdzić, czy przypadkiem roślina lub odmiana, którą uprawiamy, nie potrzebuje zapylacza. Chodzi tu o bliskie sąsiedztwo innej rośliny tego samego gatunku lub innej odmiany tego gatunku, kwitnącej w tym samym czasie (rośliny powinny rosnąć w odległości kilku metrów od siebie). Jeśli tak jest, a my będziemy posiadali w ogrodzie tylko jedno drzewko lub jeden krzew, nasze plony będą mizerne lub nie będzie ich wcale. Aby więc tego uniknąć, powinniśmy zaopatrzyć się w dodatkową sadzonkę drzewka lub krzewu, który będzie dobrym zapylaczem dla uprawianej przez nas rośliny.
Uwaga: nie mylmy zapylacza-rośliny z owadami zapylającymi, które również nazywane są zapylaczami.
Sprawdź: Jak zadbać o borówkę amerykańską, żeby miała mnóstwo owoców. Kilka rzeczy jest naprawdę ważnych
Które drzewa i krzewy nie potrzebują dodatkowego zapylacza?
Oczywiście nie wszystkie rośliny owocowe potrzebują zapylaczy, bo część drzew i większość krzewów owocowych jest samopylna i wystarczy im obecność owadów zapylających lub wiatru, aby z kwiatów zapylonych własnym pyłkiem rozwinęły się owoce. Wśród drzew owocowych są to m.in.:
- brzoskwinie,
- morele,
- nektaryny,
- niektóre odmiany wiśni np. Kelleris 16, Lucyna, Łutówka, Northstar czy Nana,
- niektóre odmiany śliw, np. Stanley, Renkloda Ulena, Opal, Elena czy Cacanska Lepotic.
Natomiast wśród krzewów owocowych:
Jakie drzewa i krzewy muszą mieć zapylacza?
Niestety, sporo drzew, a także niektóre krzewy owocowe do obfitego lub jakiegokolwiek owocowania, potrzebują bliskiego sąsiedztwa zapylacza. Należą do nich przede wszystkim:
- jabłonie,
- grusze,
- czereśnie,
- śliwy (poza wymienionymi wyżej odmianami)
- borówka amerykańska,
- rokitnik pospolity,
- leszczyna.
Zanim więc zdecydujemy się na ich uprawę, sprawdźmy, czy nie będziemy musieli zapewnić im towarzystwa.
Jak wybrać odmiany zapylające?
O odpowiednie odmiany zapylające, warto też zapytać sprzedawcę, który powinien nam doradzić, co należy kupić, aby doczekać się owoców, bo każda z odmian danego gatunku, może oczekiwać innych odmian zapylających, co wynika m.in. z terminu ich wzajemnego kwitnienia.
Dobre zapylacze dla jabłoni
Przykładowo za dobre zapylacze dla większości odmian jabłoni uznaje takie odmiany jak: Golden Delicious, James Grieve, Jonathan, Gala, Szampion i Koksa Pomarańczowa.
Zapylacze dla czereśni
Z kolei dla większości czereśni dobrymi zapylaczami są m.in. odmiany: Vega, Buttnera Czerwona, Hedelfińska i Sam.
Zapylacze dla gruszy
Jeśli chcemy uprawiać grusze, warto zdecydować się na takie zapylacze jak: Bonkreta Williamsa, Faworytka, Konferencja czy Komisówka.
Zapylacze dla śliw
Z kolei większość śliw dobrze będzie owocować w towarzystwie takich odmian jak Opal, Cacanska Lepotica i Stanley.
Zapylacze dla borówki i jagody kamczackiej
W przypadku krzewów owocowych sytuacja wygląda nieco inaczej. Większość z nich jest samopłodna i do obfitego owocowania nie potrzebuje zapylacza, jednak borówka amerykańska lepiej będzie owocowała w towarzystwie innych odmian, kwitnących w podobnym czasie, gdyż umożliwi to roślinom zapylenie krzyżowe.
W towarzystwie innych odmian lepiej będzie też owocować jagoda kamczacka. Dobre zapylacze dla niej to m.in. Bakczarskij Velikan, Wojtek, Duet i Aurora.
Dowiedz się więcej: Jak uprawiać jagodę kamczacką? Jej owoce są wyjątkowe zdrowe i wcześnie dojrzewają
Chcesz, żeby rokitnik owocował? Na to zwróć uwagę
Są jednak również takie krzewy, które bez zapylacza w ogóle nie zaowocują. Należą do nich głównie rośliny dwupienne, które na jednym egzemplarzu rozwijają tylko kwiaty męskie, a na innym tylko żeńskie. Jeśli więc krzew żeński będzie rósł sam, bez towarzystwa egzemplarza męskiego, nie będzie mógł liczyć na zapylenie kwiatów i owoców nie zawiąże. Także samotnie posadzony egzemplarz męski nie zaowocuje, gdyż z natury nie wydaje owoców. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że do zapylenia od 5-7 do 10 krzewów żeńskich wystarczy jeden egzemplarz męski, więc nie trzeba sadzić ich zbyt wielu. Do takich krzewów należy m.in. rokitnik, który dostarcza bardzo zdrowych owoców.
Zapylacze dla leszczyny
Pewne problemy z owocowaniem może mieć też leszczyna pospolita, bo choć jest rośliną rozdzielnopłciową, jednopienną, a więc na jednym egzemplarzu tworzy kwiaty męskie i żeńskie, znacznie lepiej owocuje, jeśli w jej sąsiedztwie rośnie inna odmiana zapylająca (np. Barceloński, Olbrzymi z Halle).
Uwaga na aktnidię, czyli polskie kiwi
Warto też uważać na niektóre pnącza owocowe, bo np. aktinidia chińska, nazywana „kiwi”, podobnie jak rokitnik często jest dwupienna, ale zdarzają się odmiany jednopienne i to właśnie takich najlepiej poszukać (np. Issai).
To przyda Ci się w ogrodzie
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?