Ceny mieszkań z rynku wtórnego – październik 2018. Sprawdź, ile kosztują mieszkania na sprzedaż w największych miastach

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Ceny mieszkań z rynku wtórnegoJeśli chodzi o ceny mieszkań, tegoroczne wzrosty wreszcie się zatrzymały – i to na obu rynkach.
Ceny mieszkań z rynku wtórnegoJeśli chodzi o ceny mieszkań, tegoroczne wzrosty wreszcie się zatrzymały – i to na obu rynkach. kaboompics.com
Jakie ceny mieszkań można obecnie spotkać na rynku wtórnym? Sprawdź zestawienie cen w największych miastach Polski.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym, rosnące od początku roku, wreszcie się zatrzymały – donoszą eksperci serwisu ogłoszeniowego Gratka.pl po przeanalizowaniu danych z września. Obecne ceny są zbliżone do tych obserwowanych przez wakacje, co oznacza dobre wieści dla kupujących. To bowiem szansa dla tych, którym marzyło się kupno mieszkania, lecz odkładali je na później z powodu pnących się w górę kosztów.

Ceny mieszkań wreszcie hamują?

Obserwowany od lat systematyczny wzrost cen mieszkań dał się zauważyć również w tym roku. Według raportu Narodowego Banku Polskiego średnie ceny transakcyjne oraz ofertowe rosły w II kwartale 2018 r. na obu rynkach – pierwotnym i wtórnym. Podwyżki były zauważalne zarówno w porównaniu z I kwartałem, jak i w zestawieniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

– Wzrost cen transakcyjnych na rynku wtórnym wiązał się z dużą liczbą transakcji w lepszych lokalizacjach – informują analitycy NBP. – Na rynku pierwotnym dużych miast nadal obserwowano niewielkie wzrosty cen małych mieszkań, zwłaszcza o lepszej jakości i lokalizacji, w tym kupowanych z zamiarem wynajmu.

Sprawdź: Niechciane mieszkania na sprzedaż. Jakich lokali nie kupujemy?

Eksperci serwisu Gratka.pl zauważają jednak, że we wrześniu ceny mieszkań na sprzedaż w największych miastach wreszcie przestały rosnąć. Za lokale mieszkalne na rynku wtórnym płaciło się podobne kwoty jak w wakacje, i to w całym kraju. Na razie trudno oczywiście wyrokować, czy to chwilowy przestój, czy może trend wzrostowy wreszcie zaczyna wyhamowywać. Jeśli jednak wziąć pod uwagę obserwowany przez deweloperów wyraźny spadek liczby sprzedanych mieszkań, niewątpliwie związany ze zbyt wysokimi cenami, są powody do ostrożnego optymizmu.

Mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego – przegląd cen

Ceny mieszkań z rynku wtórnego – październik 2018. Sprawdź, ile kosztują mieszkania na sprzedaż w największych miastach

 

Źródło danych i grafiki: Gratka.pl

 

Przejrzyj aktualne oferty mieszkań z rynku wtórnego na stronie lub w aplikacji Gratki

Nawet mimo wyhamowania dotychczasowych wzrostów ceny mieszkań w Polsce wciąż są w większości miast wysokie. Najdroższa tradycyjnie okazała się stolica. Za lokal trzypokojowy klient zapłaci tu średnio ponad 8500 zł/mkw., za mieszkanie dwupokojowe – ponad 8700 zł/mkw., a kawalerka na sprzedaż to koszt ponad 8900 zł/mkw. Najwyższe średnie ceny odnotowały województwa:

  • dolnośląskie,
  • małopolskie,
  • mazowieckie,
  • pomorskie,
  • wielkopolskie.

Najtańszym dużym miastem w Polsce okazał się Gorzów Wielkopolski. Tu za mieszkanie trzypokojowe płaciło się we wrześniu około 3400 zł/mkw., za mieszkanie dwupokojowe – 3500 zł/mkw., a za kawalerkę – 3600 zł/mkw. Do najtańszych województw należały:

  • kujawsko-pomorskie,
  • lubuskie,
  • łódzkie,
  • opolskie,
  • podkarpackie,
  • świętokrzyskie,
  • warmińsko-mazurskie.

Jakich mieszkań szukają Polacy?

Zdaniem ekspertów Gratki największym zainteresowaniem kupujących, niezależnie od lokalizacji, cieszą się mieszkania dwupokojowe i mieszkania trzypokojowe. Taki stan rzeczy obserwuje się zarówno jeśli chodzi o rynek pierwotny, jak i o rynek wtórny. Kawalerki są najrzadziej poszukiwane przez potencjalnych nabywców, choć zdarzają się lokalne wyjątki – tak jest na przykład w Krakowie, gdzie mieszkania jednopokojowe są stosunkowo popularne.

Jeśli chodzi o metraż mieszkania, użytkownicy serwisu Gratka.pl poszukują na ogół lokali o powierzchni 50–65 mkw. – szuka ich ponad 38 proc. osób. Nieruchomości te mają z reguły dwa pokoje. Jedna czwarta użytkowników szuka mieszkań o metrażu przekraczającym 65 mkw., a mniejszymi z definicji kawalerkami zainteresowanych jest 28 proc. szukających.

Przeczytaj też: W jakich mieszkaniach chcą mieszkać Polacy? Na popularności zyskuje ostatnie piętro

Jeśli spojrzeć w szerszej perspektywie czasowej, w ciągu ostatnich miesięcy zauważalnie (o 8 proc.) wzrosło zainteresowanie kawalerkami, co zapewne wynika z aktywności osób szukających lokalu pod inwestycję. O 3 proc. spadła z kolei liczba osób chcących kupić mieszkania większe niż 65 mkw., a o tyle samo wzrosła liczba chętnych na zakup mieszkania dwupokojowego o średnim metrażu. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom