Ceny gruntów pod domy jednorodzinne rosną – dlaczego? Przykładowe stawki z podziałem na województwa

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Duże zainteresowanie zakupem mieszkań oraz wzrost cen tych mieszkań wywarły wpływ na rynek domów jednorodzinnych. To natomiast sprawiło, że podrożały działki budowlane.

Dom w cenie mieszkanie – takie oferty się zdarzają i niekiedy dotyczą nieruchomości o podobnym metrażu. To nie dlatego, że domy staniały, tylko dlatego, że mieszkania podrożały w ostatnich miesiącach. Wyższe ceny mieszkań wynikają nie tylko z dużego popytu, ale również z wyższych kosztów realizacji projektów (ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych) oraz problemów kadrowych – firmom budowlanym brakuje rąk do pracy, więc aby przyciągnąć kandydatów, muszą zaproponować im wyższe wynagrodzenia. – Przedsiębiorstwa coraz bardziej narzekają na wysokie koszty zatrudnienia i problemy ze znalezieniem pracowników. W branży budowlanej brak wykwalifikowanych pracowników jest największy

Aktualne ofertyDziałki i grunty na sprzedaż

Droższe działki pod zabudowę wielorodzinną

Skoro ceny mieszkań idą w górę, to wiele osób rozważa alternatywę – zakup działki pod budowę domu. Efekt, niestety, widać: rosnące zainteresowanie gruntami pod tego rodzaju inwestycje podnosi ich ceny. Poza tym, wolnych działek ubywa w szybkim tempie, zatem te, które pozostały, z pewnością nie będą tańsze.

Polecamy poradnikBezpieczny zakup działki budowlanej 

– Na polskim rynku popyt na mieszkania był w ubiegłym roku na tyle wysoki, że pomimo rekordowej liczby mieszkań, wprowadzonych przez deweloperów do sprzedaży, ceny lokali w większości lokalizacji mocno wzrosły – informuje Dariusz Książak, prezes Emmerson Evaluation. - Na rynku pierwotnym dynamika wzrostu w niektórych lokalizacjach osiągnęła nawet 10-16 procent. Według naszych szacunków, także rok 2018 przyniesie rekordową liczbę mieszkań oddanych do użytkowania i ich ceny w ujęciu rok do roku znów wzrosną o kilka procent.

Dom zamiast mieszkania

Ekspert kontynuuje: – Taka sytuacja wpływa także na rynek gruntów jednorodzinnych pod budowę domu. Przy tak dużych wzrostach cen mieszkań dla wielu kupujących inwestycja w dom wydaje się być ciekawą alternatywą. Trendy na rynku mieszkaniowym przekładają się bowiem na rynek gruntów jednorodzinnych mieszkaniowych także dlatego, że działek poszukują deweloperzy, rozważający budowę osiedli domów jednorodzinnych. Do tego w wielu miastach exodus na osiedla domów jednorodzinnych, często położonych na obrzeżach, umożliwia także coraz lepsza komunikacja i połączenie z centrum miast. Kolejną zachętą są często występujące w takich rejonach tereny zielone i rekreacyjne oraz większa dostępność infrastruktury społecznej, jak szkoły czy przedszkola.

Skoki cen są widoczne. Przykładowo: przeciętna cena 1 mkw. działki pod budownictwo jednorodzinne w Warszawie wynosiła pod koniec ubiegłego roku 620 złotych – wynikało z analizy „Grunty pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną", opracowanej przez Emmerson Evaluation. To o 40 złotych więcej w porównaniu z 2016 rokiem. Różni znawcy rynku przewidują, że na koniec 2018 roku średnie ceny w stolicy będą dochodziły do 700 złotych. Już teraz nie brakuje w stolicy ofert, gdzie za metr kwadratowy trzeba przeznaczyć grubo ponad 700 złotych. W wielu polskich miastach ceny za metr poszły w ciągu roku w górę o 20-30 złotych. 

Co może przynieść przełom roku 2018/2019

Nasz rozmówca wyjaśnia dalej: - Spodziewamy się, że obecny trend wzrostu cen gruntów pod zabudowę jednorodzinną utrzyma się w najbliższych miesiącach. Warto jednak zaznaczyć, że w najmodniejszych i najbardziej prestiżowych lokalizacjach oraz tam, gdzie w niedalekiej przyszłości pojawi się nowa, atrakcyjna infrastruktura komunikacyjna, podwyżki mogą być najbardziej zauważalne.

ZobaczLepiej mieszkać w bloku wielorodzinnym czy domu 

Przyjrzeliśmy się stawkom działek budowlanych w wybranych miastach.

Przykładowe ceny działek budowlanych w 10 największych miastach Polski

  • Warszawa (województwo mazowiekie) – 690 złotych za metr kwadratowy,
  • Kraków (małopolskie) – 520 zł/m kw.,
  • Łódź (łódzkie) – 500 zł/mkw.,
  • Wrocław (dolnośląskie) – 555 zł/mkw.,
  • Poznań (wielkopolskie) – 420 zł/mkw.,
  • Gdańsk (pomorskie) – 600 zł/m kw.,
  • Szczecin (zachodniopomorskie) – 325 zł/mkw.,
  • Bydgoszcz (kujawsko-pomorskie) – 365 zł/mkw.,
  • Lublin (lubelskie) – 235 zł/mkw.,
  • Białystok (podlaskie) – 390 zł/mkw. 
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom